Rusya'nın yasağı kalkıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Yarından itibaren Rusya'nın yasak koyduğu 136 ürün grubundan 109 tanesinde yasak tamamen kaldırılacak" dedi.

KAYSERİ/ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Yarından itibaren Rusya'nın yasak koyduğu 136 ürün grubundan 109 tanesinde yasak tamamen kaldırılacak" dedi.
Mehdi Eker, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Musahacılı Köyü'nde tapu dağıtım törenine katıldı. Bakan Eker, Rusya'nın 30 Mayıs'ta Türk meyve ve sebze ihraç ürünlerine koyduğu yasağı hatırlatarak, yasağın kaldırılmasıyla ilgili olarak Rusya Tarım Bakanı ile cuma günü Moskova'da görüştüğünü açıkladı.
Rusya'nın, yasağın kaldırılması ile ilgili tekliflerini kabul ettiğini belirten Bakan Mehdi Eker, sözlerine şöyle devam etti:
"Yarından itibaren Rusya'nın Türkiye'ye koyduğu 136 ürün grubundan 109 tanesinde yasak kalkmış olacak. Böylece bu ürün grubunun Rusya'ya ihracı serbest olacak. 27 ürün grubu için de yarın veya salı günü Rusya'dan 13 kişilik bir teknik heyet Türkiye'ye gelerek Antalya ve Trabzon başta olmak üzere Rusya'ya yaş sebze ve meyve gönderen illerde inceleme yapacak. Sistemimizin güvenilir olduğunu, bu yöntemle tüm Avrupa'ya ihracat yaptığımızı, dolayısıyla şeffaf olduğumuzu, gelip denetleyebileceklerini söyledik. Sertifikasyon sistemini burada görecekler. Cuma gününe kadar diğer ürün grupları için de Rusya'ya ithalat yasağının kalkacağını düşünüyoruz. Bu Türk çiftçisi için, Türk ihracatçısı için çok memnuniyet verici bir gelişmedir."
Eker, Rusya'nın daha önce İtalya, Hollanda, İspanya gibi ülkelere koyduğu yasağın 6 ile 14 ayda çözüldüğünü belirterek, "İlk defa yasağı bir ay içinde kaldırıyorlar" dedi.