Rusya'ya 50. Ramstore

Koç Holding-Enka ortaklığı Rusya'nın St. Petersburg kentine dördüncü Ramstore alışveriş merkezini açtı. Rusya'daki Ramstore sayısı da 50'ye ulaştı.

ST. PETERSBURG - Koç Holding-Enka ortaklığı Rusya'daki yatırım atağını sürdürüyor. Koç Holding- Enka ortaklığı ülkenin Avrupa kapısı olarak bilinen Baltık Denizi kıyısındaki St. Petersburg'da 30 milyon dolara mal olan dördüncü Ramstore alışveriş merkezi 'Udelny Park'ı hizmete açtı. Böylece ülke genelinde açılan Ramstore sayısı 50'ye ulaştı.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Enka Holding Şeref Başkanı Şarık Tara, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş ve 'Rusya'nın Tarkan'ı olarak anılan Rus sanatçı Philip Kirkorov'un da katılımıyla gerçekleştirilen alışveriş merkezi 'Udenly Park'ın açılışında yoğun ilgi nedeniyle izdiham yaşandı.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, açılışta yaptığı konuşmada, 1997'den beri ortakları Enka ile Rusya'da yatırım yaptıklarını belirterek, "Rusya'daki kriz döneminde moralimiz bozulmadı. Ülkeyi terk etmedik. Yatırımlara devam ettik. Rus insanının azmine inandık. Sayısı 50'ye ulaşan Ramstore'lar bu inancın ve güvenin eseridir" diye konuştu.
St. Petersburg'da ilk mağazayı 2004 yılında açtıklarını, bugünkü (dünkü) açılışla mağaza sayısının dörde ulaştığını aktaran Koç, iki yıl içinde 35 bin ürünü dünya standartlarında en iyi kalitede sundukları mağaza sayısını 2007 yılı içinde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
'Tek firma gibiyiz'
Enka Holding Şeref Başkanı Şarık Tara da, Enka olarak Rusya Federasyonu'na 'hiç kimseye nasip olmayacak kadar' alıştıklarını söyledi. Tara, St. Petersburg'dan Shalin'e kadar olan coğrafyada 12 bin işçiyle çalıştıklarını anlatarak, Rusya'daki işlerini çok sevdiklerini, pasaj restorasyonuyla başladıkları Rusya Federasyonu'nda bugüne kadar 3.5 milyon metrekarelik inşaat yaptıklarını, 20 yıl içinde hiç kimseyle hiçbir problem yaşamadıklarını ifade etti.
Moskova'da yaptıkları işin hacmini St. Petersburg'da da yapma temennisinde bulunan Tara, Koç Grubu ile tek firma gibi ortak çalıştıklarını, Koç ailesiyle de yakın olduğunu ifade etti. Tara, 50. Ramstoru'u açmaktan da çok mutlu olduklarını belirtirken, "Yeni Ramstore'un bir yılda 10 milyon St. Petersburglu tarafından ziyaret edileceğine eminim" dedi. Koç Grubu gibi büyük sirketlerin St. Petersburg'da yatırım yapmalarından büyük şeref duyduklarını belirten Petersburg Primorsky Belediyesi Başkanvekili Aleksey Pestsov da, "Özellikle halka yönelik bu tür çalışmalar hoşumuza gidiyor. Böyle merkezlerde halk kalite ve fiyata güvenerek rahatça alışveriş yapıyor" dedi.
'Yeni teklifler geliyor'
Koç Holding Gıda-Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanı Ömer Bozer de, Ramstore markasının Rusya'da bilinen ve sevilen marka haline geldiğini, bunun güzel tarafının yerel marka olarak bilinmesi olduğunu vurguladı. Bozer, Ramstore'ların sadece alışveriş açısından değil sosyal yaşamın da bir parçası haline geldiğini belirterek, kentlerini canlandırmak isteyen yerel yöneticilerin Ramstore mağazası açılması için kendilerine tekliflerde bulunduklarını söyledi.
Şimdiye kadar pek çok Ramstore açılışına katıldığını ifade eden Türk Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent ise şunları söyledi: "Sanırım bu Ramstore'ların gelişimini Türk-Rus iktisadi ve idari ilişkilerinin gelişimi olarak yorumlamak mümkün. Ramstore sayısı arttıkça Türk-Rus ilişkileri de gelişiyor demektir. Bu yıl itibarıyla Rusya'ya yatırım değeri 2.5 milyar dolarken bundaki en büyük pay Koç ve Enka'nın yatırımlardır. Diğer gösterge Türk-Rus ticari ilişki hacminin yıl sonu itibarıyla 15 milyar dolar olacak olması."
Rusya'nın Moskova'dan sonra ikinci büyük kenti olan St. Petersburg'un temellerini 302 yıl önce Çar 1. Petro attı. Kentin adı tarihinde üç kez değişti. Bu isimler, Petrograd, Leningrad ve bugünkü ismi St. Petersburg'dan oluştu. St. Petersburg, Çarlık döneminde Rusya'nın başkenti oldu. Çar I. Petro, bugün 5 milyonu barındıran kentin, Baltık Denizi'nin anahtarını elinde bulunduracağı hayalini kurdu. St. Petersburg adı da Hıristiyan mitolojisinde cennetin anahtarlarının koruyucusu Aziz Petro'dan esinlenerek Çar tarafından konulmuştu. Kent 350 köprüsüyle birbirine bağlanan 42 ada üstünde yayılıyor.
'Beşiktaş yenildi, lokmalar boğazıma dizildi'
St. Petersburg'daki 30 milyon dolarlık Ramstore alışveriş merkezinin açılışı nedeniyle Mermer Saray'da gala yemeği düzenlendi.
Rahmi Koç ve Şarık Tara'nın ev sahipliğinde gerçekleşen yemekte, Beşiktaş-Trabzon maçının heyecanı da yaşandı.
Beşiktaşlılar olarak aynı masada buluşan Rahmi Koç, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ve Hasan Arat, sürekli maçla ilgili bilgi aldı.
Yemeğin ortalarına gelindiğinde Beşiktaş'ın 1-0 yenildiği bilgisi gelince Koç, "Beşiktaş yenildi, lokmalar boğazımıza dizildi" dedi.
Son üç ayda sekiz mağaza yatırımı
Son üç ayda Rusya'da sekiz Ramstore açılışı gerçekleştirildi. Böylece Rusya'daki Ramstore sayısı 50'ye, beş ülkedeki Ramstore sayısı ise 62'ye yükselmiş oldu. Yeni Ramstore alışveriş merkezi Udelny Park, 41 bin 400 metrekare kapalı alana sahip. Udelny Park içinde 35 bin ürün çeşidinin yer aldığı 6 bin 600 metrekarelik Ramstore'un yanı sıra, aralarında dünyaca ünlü markaların da yer aldığı 50 mağaza bulunuyor.
St. Petersburg'da Ramstore alışveriş merkezi Udelny Park'ın yanı sıra Gulliver Ticaret Merkezi'nin içinde, Petrogradsky bölgesinde ve Frunzenskaya bölgesinde üç Ramstore daha bulunuyor.
Rus ürünleri, dünya ürünleri, Ramstore markalı ürünlerle birlikte, çeşitli ürün gruplarında mağaza raflarında pek çok Türk markası da yer alıyor. Ramstore alışveriş merkezi içinde Levi's, Hallmark, TJ Collection, Mexx, Mango, Piere Cardin, Accessorize, Naf Naf gibi markaların 50 mağazası yer alıyor. Merkezde parfümeri, mobil iletişim merkezi, Food Court alanı ve sinema salonları da bulunuyor.
Rus tüketicisinin gelişen gelirine karşın, kira ve diğer giderlerinin nispeten düşük kalması nedeniyle, harcamalarının yüzde 75'ini tüketim, giyim yemek ve eğlence sektöründe yaptığı belirtiliyor. Bu nedenle Rus ekonomisinde perakende sektörü büyüme motoru kabul ediliyor. Kaliteli ürün ve markaya önem veren Ruslar, büyükşehirlerde ulaşım sıkıntısı nedeniyle, kolay ulaşılabilir ve markaları tek çatı altında toplayan merkezleri seçiyor. Ramstore'un resmi açılış törenine, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Enka Holding Şeref Başkanı Şarık Tara, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Temel Atay, Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Bülent Bulgurlu, Migros Yönetim Kurulu üyeleri Nüsret Arsel, Uğur Çatbaş ve Oktay Irsıdar, Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu, Petersburg Primorosky Belediyesi Başkanvekili Aleksey Pestsov ile Rusya'daki iş dünyasının önde gelen isimlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.