Rusya'ya 'domates' mesajı

Antalya'da merkeze bağlı alt kademe belediyelerden AKP'li Kepez Belediyesi'nin yeni yapılan hizmet binası, iki pazar yeri ve spor kompleksi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de katıldığı törenle açıldı.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

ANTALYA - Antalya'da merkeze bağlı alt kademe belediyelerden AKP'li Kepez Belediyesi'nin yeni yapılan hizmet binası, iki pazar yeri ve spor kompleksi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de katıldığı törenle açıldı. Yaklaşık 9 trilyona malolan hizmet binasının önünde düzenlenen törende açılış kurdelesini Başbakan Erdoğan ve bakanlar birlikte kesti. Aynı anda uydu bağlantısıyla iki pazar yerinin ve spor kompleksinin de açılışı yapıldı.
Başbakan Erdoğan, ``Biliyoruz ciddi sıkıntınız var. Bu sıkıntınızda özellikle son zamanlarda bir anda patlak veren Rusya ile ilgili, sebze ve meyve ile ilgili özellikle domates ihracatı ile ilgili olan. Bunun giderilebilmesi için bakan arkadaşlarımız görüşmelerini sürdürüyor. Ben de yarın (bugün) Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğim. Konuyu kendisine aktaracağım. Ümit ediyorum ki sonuç alır, konuyu tatlıya bağlarız'' dedi.
Bu olayda üreticilerin de hatalı olduğunu belirten Erdoğan, ``Sadece karşı tarafın değil bizim de hatalarımız var, bizim de eksiklerimiz var. Bu konuyu bakanlık yetkililerine ben de söyledim. Bu konularda da hassas ve titiz olmamız lazım. En ufak bir açığa yer vermemek lazım'' diye konuştu.
Antalya'nın turizm de büyük bir patlama yaşadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ``Nereden nereye geldik. İkinci terminal binası ile pistleri 11 ayda bitirdik. Geçen yıla nazaran şu anda turist gelişi yüzde 30 arttı. Komşularımızın hepsinde düşüş bizde artış var. Gayet iyi bunlar.''
'Hasankeyf'i kurtaracağız'
Gelişmelerin Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesini getirdiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ``Gelişmiş ülkeler etiket satıp pazarlıyor, biz uygarlık mirasımızı değerlendiremiyoruz. Hasankeyf'i kurtaracağız. Mardin Evleri ve İshak Paşa Sarayı için de çalışıyoruz. 2010 yılında 30 milyon turist hedefimiz de tutacak."
Türkiye'nin artık dünya ile bütünleştiğini, diğer ülkelerle arasında duvarlar örülü bir ülke olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ``Bazıları `Bu iktidar Amerika ile Avrupa Birliği ile ters düştü' diyor. Bunların hepsi masal. İktidarımız düşman üretmeyi değil, dost kazanmayı hedefleyen bir iktidardır. Komşularıyla düşman olan bir Türkiye vardı. Artık komşularıyla dost olan bir Türkiye var'' dedi.
Antalya'nın Belek turizm bölgesinde yapımı tamamlanan, 400 bin metrekare alana kurulu 1700 yataklı, özel villalarda konaklamak isteyenlerin geceliğine 5 bin dolar verecekleri '7 yıldızlı' olarak nitelenen Rixos Premium Hotel de, Başbakan Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, 7 yıldızlı otellerin devamının geleceğine inandığını ifade etti. Açılış öncesinde gazetecilere bilgi veren Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamimce, turizmde başa oynamayı hedeflediklerini de söyledi.
Rixos otel zinciri alacak
Halen altı adet otelleri bulunduğunu, yurtdışında yapımı sürenlerle birlikte birkaç ay sonra bu sayının dokuza çıkacağını ifade eden Tamimce, 2015'te, hedeflerinin 1000 otele ulaşmak olduğunu belirterek, 150 - 200 otelden oluşan oteller zinciri alabileceklerini, büyüme stratejimiz satın alma üzerine kurulduğunu dile getirdi. İstanbul da da otel açmak istediklerini belirten Tamimce sözlerini şöyle tamamladı: "Kafamda 'özgürlük cumhuriyeti' adını vereceğim bir otel projesi var. Kapıda pasaport, giysi verilerek, 'Geç içeride mutlu ol' diyeceğimiz bir yer."
Şirket yetkilileri, 1000 otele ulaşma hedefinin finansal altyapısını ise şöyle açıkladı: "Grubun lokomotifi olan Sembol İnşaat'ın yıllık geliri 350 milyon dolar. Otellerimizin toplam turizm geliri de 150 milyon dolar. Ancak, Rixos 1000 otele ulaşma plananı özkaynakları üzerine kurmadı. Rixos markası frenchaise olarak verilecek. Sembol, inşaatı yapacak. Ortak olan kişi ya da firmalar parayı koyacak. Sonra tesisi otel Rixos adı altında birlikte işleteceğiz. İran'dan bu yönde bir teklif aldık."