Rusya'ya 'ihracat yanlışı'nda faturayı Türkiye değil hatayı yapan ödeyecek

Rusya'ya 'ihracat yanlışı'nda faturayı Türkiye değil hatayı yapan ödeyecek
Rusya'ya 'ihracat yanlışı'nda faturayı Türkiye değil hatayı yapan ödeyecek

Tarım Bakanı Eker, Türkiye?nin ihracat gelirinin düşmemesi için çalışmalar yapıyor. FOTOĞRAF: İLKİN ESKİ PEHLİVAN / AA

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Rusya'ya sebze meyve ihracatında bir sorun yaşanması durumunda Türkiye'ye değil hata yapan firmaya yaptırım uygulanacağını söyledi

ANKARA - Rusya ile Türkiye arasında hemen hemen her yıl ziraai ilaç kalıntılı meyve sebze ihracatı nedeniyle ortaya  çıkan sorunlar çözülüyor.  Bu ülkeye sebze-meyve ihracatında, bir sorun yaşanması halinde, artık tüm ihracatçılar değil, hatayı yapan ihracatçı firma cezalandırılacak.
Böylece, bu ülkeye sebze-meyve ihracatı yapan diğer firmalar etkilenmeyecek ve Türkiye’nin ihracat geliri düşmeyecek. Rusya, Türkiye’den yaptığı sebze meyve ihracatını hemen hemen her yıl zirai ilaç kalıntısı bulduğu gerekçesiyle bir süre durduruyor ve sorun uzun görüşmelerden sonra çözülüyordu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Rusya ile yaş sebze meyve ihracatı konusunda, nisan ayının ikinci haftasında ek memorandum imzalandığını bildirdi. Eker, söz konusu memorandum uyarınca, artık, ihracatta bir sorun yaşanması durumunda, ülkeye değil, hata yapan firmaya yaptırım uygulanacağını, diğer firmaların ihracatını sürdüreceğini söyledi.  Bu memorandum uyarınca, Rusya’nın Türkiye’nin ihracatçı firmalarını izleyeceğini belirten Eker, şu bilgiyi verdi:
“Rusya, yaptığı kontrollerde bir firmanın 2-3 defa limitlere, kurallara aykırı davrandığını, yanlış ürün gönderdiğini belirlerse, bize bu firmayı bildirecek. O firma önce uyarılacak. Bir ihracatçı, üç defa hata yaparsa, onun firması cezalandırılacak. Böylece ülkenin ihracatına yönelik genel yaptırım uygulanmayacak. Genel yasaklama yerine hatayı üst üste yapmakta ısrar eden firmalar ayıklanacak. Güvenilir çiftçilerin ürünlerini satan ihracatçılar değerlendirilecek.”

Firmalara yakın takip
İmzalanan memorandum uyarınca bu ülkeye ihracat yapan tüm firmalar, altı aylık dönemler halinde izlenecek. Bu süre içinde hata yapan firmalar, Türk ve Rus uzmanlar tarafından denetlenip incelenecek.  Türkiye, bir yıllık dönemde ihracatta hiç hata yapmayan firmaların sadece bitki sağlık sertifikası ile ihracat yapmasının sağlanmasını Rusya’dan isteyecek. Bu firmalardan, ayrıca analiz, gıda güvenlik sertifikası da istenmeyebilecek. (aa)