Rusya'ya 'silah' faturası

Rusya'ya 'silah' faturası
Rusya'ya 'silah' faturası
11 milyar dolarlık silah ihracatının 4.2 milyar doları ya da yüzde 37'sini Suriye'ye satan Rusya artık bu pazarından vazgeçti.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Geçen yıl 11 milyar dolar silah satan Rusya en çok silah sattığı ülke olan Suriye’deki rejim istikrara kavuşana kadar ülkeye silah satmayacağını açıkladı. Rusya 2011’de Suriye’ye 4.2 milyar dolar tutarında silah ihraç etmişti. Rus Askeri ve Teknik İşbirliği için Federal Hizmetleri Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Dzirkaln, “Suriye istikrara kavuşana kadar oraya silah ihracatı yapılmayacak” dedi. Böylece Rusya 2011’de 4.2 milyar dolar silah ihraç ettiği Suriye pazarından vazgeçmiş oldu.,

Yüzde 90’ı Rosoboron
Rusya’nın en büyük silah üreticisi devlet şirketi Rosoboron, Rusya silah pazarındaki yüzde 90 payı ile tekel durumunda bulunuyor. Şirket MiG-29 uçakları ve AK-104 marka piyade tüfekleri ile tanınıyor. Rusya’nın Türk uçaklarını düşürdüğünü iddia ettiği uçaksavarlar da Rosoboron malı. Stalin’in emri ile kurulan 1953 tarihli şirket 59 yıllık bir tarihe sahip. 60 ülkeye silah ihracatı yapan şirketin Rusya ve dünya çapında 1500 araştırma laboratuvarı bulunuyor. Suriye ile çok sıkı ticari ilişkileri bulunan Rosoboron’un en büyük müşterisinin ise Hindistan olduğu biliniyor. Suriye 2007’de Rusya’dan yüzde 2.1 milyar dolarlık silah satın alırken bu rakam daha 2012 yılı tamamlanmadan 4.2 milyar doları buldu.Aynı yıllar arasında ise Rus silah şirketlerinin 2.1 milyar dolar değerindeki, İran’a sattıkları silahların değerinin azalarak 300 milyon dolara gerilemesi dikkatleri çekiyor. Rusya 2020 yılına kadar 100 milyar dolar harcayarak savunma sistemini 2 katı güçlendirmek istiyor. Öte yandan Rusya ile silah satışından komisyon aldığı iddia edilen Esad ailesinin Rusya’da 13 milyar dolarlık malvarlığı mevcut.

Silaha harcanan 10 dolardan 4’ü Amerika’nın
Amerika Birleşik Devletleri dünyada silahlanmaya en çok para harcayan ülke konumunda. 2011 yılında 711 milyar dolar silahlanmaya harcayan Amerika dünya üzerindeki silahlanma harcamalarının yüzde 40’ını tek başına yapıyor.

Çin ise silahlanmaya harcadığı 143 milyar dolar ile dünyada ikinci durumda bulunuyor.

bigPara.com