Rüzgâr enerjisinde büyük adım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Türkiye'nin en büyük rüzgâr enerji santralının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'nin son yıllarda bölgenin en güvenli enerji koridoru haline geldiğini söyledi.

BALIKESİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Türkiye'nin en büyük rüzgâr enerji santralının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'nin son yıllarda bölgenin en güvenli enerji koridoru haline geldiğini söyledi.
Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş bünyesindeki Bares Elektrik Üretimi A.Ş tarafından yaptırılan ve 42 milyon dolara mal olan 20 türbinlik tesisin açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin zengin doğalgaz ve petrol yatakları bulunmamasının, enerji açısından yoksul olduğu anlamına gelmediğini açıkladı. Türkiye'nin alternatif enerji kaynakları açısından çok zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, hizmete açılan rüzgâr enerjisi santralıyla toplam 20 megavat olan rüzgârdan enerji elde etme kapasitesinin yüzde 150 artarak 50 megavata çıktığını vurguladı.
Milletin bilgi birikimi, dinamizmi, kalkınmaya duyulan ilginin, Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirmeye yeterli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kendimize güvenmemiz gerekiyor. Özgüveni kaybolan bir millet haline geldik. Biz göreve geldiğimiz günden beri bunu telafi etmeye çalışıyoruz. Özgüveni yeniden kazandırıyoruz. Bu bir dönüşümdür. Yeter ki kalkınma arzusunu, büyüme isteğini 7'den 70'e milletçe paylaşalım. Bu ülkenin kalkınması, yükselmesi ve gelişmesi için tek bir çivi çakan herkesin başımız gözümüz üstünde yeri var."
28 ile daha doğalgaz
Başbakan Erdoğan, 2007 sonunda 28 ile daha doğalgaz verileceğini duyurdu. Bölgenin tüm kaynaklarını kalkınma için harekete geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bu yatırımlarla bölgenin en güvenli enerji koridoru haline geliyoruz. Türkiye'yi aydınlık geleceğe taşımak için aşkla, umutla, gayretle çalışmaya devam ediyoruz" dedi. Konuşmasının ardından beraberindeki bakanlarla birlikte butona basan Başbakan Erdoğan rüzgâr türbinlerini devreye soktu.