Rüzgâr Türkiye'yi de etkiledi

Tayland'daki çalkantıdan Türk mali piyasaları da nasibini aldı. Ağırlıklı olarak sabah saatlerinde yabancıların bono satıp dolar alımı yüzünden kurlarda ve faiz oranlarında çıkış yaşandı.

İSTANBUL - Tayland'daki çalkantıdan Türk mali piyasaları da nasibini aldı. Ağırlıklı olarak sabah saatlerinde yabancıların bono satıp dolar alımı yüzünden kurlarda ve faiz oranlarında çıkış yaşandı. Ancak gün içinde bir kamu kuruluşunun ithalat ödemeleri yüzünden yaptığı döviz alımları piyasayı daha fazla etkiledi.
Bu arada ABD enflasyon verilerinin beklentilerden yüksek çıkması da piyasalara kapanışa yakın ikinci bir şok yaşattı ve dolar günü 0.6 YKr artışla 1.4380 YTL'den, 13 Ağustos 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi ise 0.29 puan yükselişle yüzde 21.38 seviyesinden kapattı. İMKB ise, Tayland'a bağlı olarak neredeyse tüm dünya borsalarında yaşanan düşüşe katıldı. Son yarım saatte artan satışlarla İMKB günü 761 puan düşüşle 39.071 puan seviyesinden tamamladı. Borsacılar, zaten düşüş trendi içinde bulunan borsada Tayland'daki gelişmelerin ise 'tuz biber ektiğini' ifade etti.
Para yöneticileri, Tayland'da yaşanan son gelişmelerin Türk mali piyasalarına etkisinin sınırlı düzeyde kalması bekleniyor.