Rüzgârda 2.5 milyar liralık ilk vize

Rüzgârda 2.5 milyar liralık ilk vize
Rüzgârda 2.5 milyar liralık ilk vize

Hasan Köktaş

EBDK Başkanı Hasan Köktaş, 3 yıldır beklemede olan rüzgâr enerjisi yatırımlarından 2.5 milyar liralık 16 projeye onay verdiklerini açıkladı

ANKARA - Rüzgar yatırımını 3 senedir hayata geçirmeyi bekleyen ve bankalardan almış oldukları teminat mektupları nedeniyle büyük zarara uğrayan yatırımcıların önü açıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yarışmaya girmeyecek bin 378 megavat kurulu güçte 63 tekli projeden 16’sını uygun bulurken, 29 bin 152 megavat kurulu güçte 616 çoklu proje için yapılacak yarışmayı yakında başlatacak. EPDK Başkanı Hasan Köştaş, “Uygun bulunan projelerin toplam kurulu gücü 917 megavattır. Yatırım büyüklüğü de 2.5 milyar TL’dir” dedi.
Enerji muhabirleri ile dün bir araya gelen EPDK Başkanı Köktaş, kurul gündemindeki konular hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Köktaş, elektrik piyasasında dağıtım özelleştirmesinin ardından yeni tarife yönetmeliğinde özel sektörün işletme bedellerini faturalara yansıtmayacağını ancak, yatırımlarının çok düşük bir miktarını yansıtacaklarını söyledi. 

Tüketiciyi koruyacağız
Köktaş, Rekabet Kurumu’nun petrol dağıtım şirketleriyle akaryakıt bayileri arasındaki sözleşmelerin 5 yılla sınırlandırılması kararı çerçevesinde öngörülen sürenin de 18 Eylül’de dolduğunu anımsatarak, dağıtım şirketlerinin bayileri ‘marka’larına bağlamak için büyük harcamalar yaptığını belirtti. Köktaş, bu ek maliyetin akaryakıta ve tüketiciye yansıtılmasına izin vermeyeceklerini, sektörü yakından izleyeceklerini vurguladı.
Köktaş, Rüzgar enerjisinde senelerdir Kurul üyelerinin gerekli adımı atmasını bekleyen yatırımcılara kapı aralandığını söyledi. Köktaş, 1 Kasım 2007’de rüzgâr lisansı için başvuruların yapıldığını anımsatarak, 22 Eylül’de yayınlanan yönetmelik ile sürecin başlağını söyledi. Köktaş,
Rüzgar: 1 Kasım fiilen başladı. Rüzgar büyüklüğü geldiğimiz nokta toplamda 695 tane proje var. 695 proje kurulu gücü 31 bin 268 megavat. Bunlardan 616 çoklu, kalan 63 tekli proje. Tekli projeler ise bin 378 megavat. İşletmedeki tesis kadar neredeyse biz bir kurulda ‘uygun’ bulma kararı verdi. 2.5 milyar TL. Toplamda 1 Kasım’ın tüm değerlendirme toplamı 8 bin 488 megavat olacak. Bunun fiili kapasitesi için 33 bin megavat başvuru var. Yaklaşık 613 proje ihaleye girecek”

Rant sağlayanın canına okuruz
Başkan Köktaş, EPDK’nın çok sayıda elektrik lisansı verdiği, ‘çantacıların’ lisansları yatırımlara dönüştürmek yerine pazarlayarak ‘rant’ sağladığı eleştirilerinin anımsatılması üzerine, “Sistemden haksız kazanç sağlayanların canına okuyacağız” dedi.  Köktaş, projelerinde yeteri kadar ilerleme kaydedemeyen 143 projeye ikaz yazısı gönderdiklerini belirtirken, “ Sonuçları görüşüp karara bağladık. İptal edilen var. Gerçekleşmesi yeterli olmadığı için. Bu görüşmeler sonucu yatırımı hızlandıranda var” dedi.

2020 yılında her 10 otomobilden biri elektrikli olacak
Köktaş, geçen hafta elektrikli araç üreticileriyle bir araya geldiğini, üreticilerin vergide muafiyet talebinde bulunduklarını anımsatarak, 2020 yılında trafikte yoğunluğu artması beklenen elektrikli otomobiller için şarj istasyonları oluşturulabileceğinin sinyalini verdi. Köktaş, toplantıya ilişkin “ Türkiye ’de, akaryakıttan toplanan vergi miktarı hakkında bilgi verdim. Bu, Türkiye’deki vergi büyüklüğü için önemli bir rakam. Üreticilere, ‘Vergi muafiyetinin olabilirliğini doğru tartışın. Ütopik analiz yapmayın’ mesajı ilettik” dedi.  Köktaş, elektrikli araçlar için teknik ve mevzuat düzenlemesi yapılması gerektiğini ifade ederek,  “Bir mahallede, elektrikli araçlar için enerji çekildiği zaman sistem çökecektir. Bunun için çok ciddi bir teknik alt yapıya ihtiyaç var” dedi. Elektrikli otomobillere yönelik geçtiğimiz haftalarda sektör temsilcileri ile biraraya gelen EPDK Başkanı Hasan Köktaş 2020 yılında yollara çıkacak otomobillerin yüzde 10’unun elektrikli olacağını da belirtti. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Mayın