Saatçi: Konut fiyatı artar

Dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Century 21'in Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, konut fiyatlarının her geçen gün biraz daha yükseldiğini belirterek, "Ne zaman almalıyız diye sorarsanız dün almalıydınız, daha kârlı çıkardınız" dedi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Century 21'in Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, konut fiyatlarının her geçen gün biraz daha yükseldiğini belirterek, "Ne zaman almalıyız diye sorarsanız dün almalıydınız, daha kârlı çıkardınız" dedi.
Ekonominin yolunda gitmesi ve faizlerin düşmeye başlamasıyla insanların kolay ev alabileceği beklentisinin doğduğunu söyleyen Ahmet Rauf Saatçi, bu düşüncenin gayrimenkul fiyatlarını yükselttiğini ifade etti. İstanbul'da özellikle büyük Marmara depreminden sonra nitelikli konutlarda yüzde 60 oranında gerileme yaşandığını belirten Saatçi, bunun da fiyatların artmasında etkili olduğunu aktardı.
'Her yıl yüzde 8 artacak'
Yükselmekte olan gayrimenkul fiyatlarının ipoteğe dayalı konut finansmanı sistemi (mortgage) gelince daha çok artacağını açıklayan Saatçi, şöyle konuştu: "Çünkü sistem geldiğinde faizler yüzde 1 seviyesinin altına inecek. Doğru bir mortgage sisteminin oluşması için faizlerin yarım puan seviyesine inmesi gerekiyor. Yarım puana indikten sonra kiranız 1000 YTL ise 1100 YTL ödeyerek ev sahibi olabileceksiniz. Mortgage'ın başlamasıyla fiyatlar artacak. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Türkiye AB görüşmelerinin başlamasıyla faizlerin düştüğünü gördük. Mortgage sistemi başlamasa bile önümüzdeki 10 yılda konut fiyatları her yıl metrerake bazında minimum yüzde 5 artış gösterecek. Mortgage gelince bu rakamlar yüzde 8'e çıkacak. Ev almak için en iyi zamanı sorarsanız dündü. Dün alsaydınız daha kârlı çıkardınız."
Türkiye'de en değerli konutun metrekare fiyatının 3 bin avro civarında olduğunu söyleyen Saatçi, bu rakamın 10 yılda 5 bin avroya kadar çıkacağını ifade etti.
"Bunun benzeri, AB üyesi olan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaşanıyor. Orada da fiyatların 10 yılda 5 bin avrodan 8 bin avroya çıkması bekleniyor" diyen Saatçi, mortgage'ın başlamasının Türkiye'deki fiyat artışını hızlandıracağını aktardı. Türkiye'de 1994'ten bu yana her sektörün sırayla iki yıllık büyüme evresi geçirdiğini, gayrimenkulde de bu yükselişin 2004 yılının ortasında başladığını hatırlatan Saatçi, şunları söyledi: "Yükselişin 2006'nın ortasında bitmesi beklenirken tahminimiz 2009-2010'lara kadar devam etmesi."
120 yeni ofis açacak
Amerikalı Century 21'in dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi olduğunu anımsatan Ahmet Rauf Saatçi, Türkiye'nin 2002 yılında Uzel Holding'in girişimiyle Century 21'in ana temsilciliğini aldığını söyledi. 2002 yılında franchise çalışmalarına başladıklarını ve bugün sözleşme imzalamış 103 ofis bulunduğunu belirten Saatçi, "2006'da 120 ofisin daha aramıza katılmasını bekliyoruz. 2006'nın sonunda 240 ofise ulaşmayı planlıyoruz. Verdiği hizmet kalitesini, sunduğu hizmetlerin daha yukarı taşımak isteyen 120 kişi bulacağız" diye konuştu.
Bu yıl Century 21'in yeni hizmeti Kira Ödeme Garanti Sigortası'nı uygulamaya soktuklarını anlatan Saatçi, şöyle devam etti:
"Bu sigorta ile hem ev sahibi hem de kiracı korunuyor. Müşteriler Century 21 ofisleri üzerinden evini kiraya verirse ya da ev kiralarsa bir yıl boyunca ücretsiz güvence altına alınıyor. Kiracı işten çıkarıldığında, iflas ettiğinde, maluliyet söz konusu olduğunda yada vefat ettiğinde ev sahibine bir yıl boyunca kirasını biz ödüyoruz. Uygulama dünyada birkaç ülkede var. Avrupa'da ise sadece Fransa ve Türkiye'de uygulanıyor."
Ekspertize yoğunlaşacak
Türkiye'deki gayrimenkullerin tapudaki değer, bankanın belirlediği değer ve alıcı-satıcı arasında belirlenen değer olmak üzere üç farklı fiyatı olduğunu belirten Ahmet Rauf Saatçi, mortgage'ın başlamasıyla ekspertiz konusunun önem kazanacağını vurguladı.
Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) onaylı ekspertler bulunduğunu söyleyen Saatçi, "Ancak kısa süre sonra bunların tarafsız şekilde rakamlarının artması gerekecek. Önümüzdeki dönemde ekspertiz yapan kurumlar görmeye başlayacağız. Yurtdışındaki gibi kurumsallaşmış emlakçılar da bu hizmetleri vermeye başlayacak. Biz zaten bankalar da dahil bazı firmalara bu hizmeti veriyoruz. Bundan sonra bu konuda daha fazla yoğunlaşacağız" dedi.
Mortgage başladığında sadece bankaların bu sistemi sunmayacağını, yalnız mortgage hizmeti veren firmaların da piyasaya gireceğini ifade eden Saatçi, "Bu firmaların da ekspertiz yapacak kurumlara ihtiyacı olacak" diye konuştu.