Saatçilerden protesto yürüyüşü

Saatçilerden protesto yürüyüşü
Saatçilerden protesto yürüyüşü
Saat satıcı ve tamircileri, son yıllarda yaşadıkları sorunlara dikkati çekmek amacıyla Taksim'de protesto yürüyüşü yaptı

İSTANBUL - İstanbul Saatçiler Esnaf Odası önderliğinde Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Burada Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakan saatçiler, İstiklal Marşı'nı okudu.

Grup adına konuşan İstanbul Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Murat Beg, son yıllarda imitasyon saatlerin satışında yaşanan büyük artışın endişe verici olduğunu belirtti.
“Halkımızın bu tür saatlere itibar göstermemesini istiyoruz” diyen Beg, özellikle “çarşı-pazar” ve sokaklarda ya da elle dolaştırılarak satılan saatlerin, insan sağlığına zarar verdiğini öne sürdü.

‘KALİTESİZ SAAT İTHALATI ÖNLENSİN’
Beg, kalitesiz saatlerin ithalatının önlenmesi ve ustalık belgesi olmayan yerlerde pil ve yedek parça değişimi yapılmaması gerektiğini de ifade ederek, şunları söyledi:

“Yetkililerin bu konuya daha fazla önem vermelerini ve etkili olmalarını istiyoruz. Taklit ve sokakta satılan saatler, vergi mükellefi ve evine ekmek parası götürmek için çalışan saatçi esnafımızı sıkıntıya sokmaktadır. Kayıt dışılığa prim verilmesi üyelerimizin dükkan kapatmasına neden olmaktadır. Eczane, kırtasiye, kuyumcu, tuhafiyeci, giyim mağazası, bijuteri ve gümüşçü gibi yerlerinde saat satılması, sektörümüzün kanayan yarasıdır. Kuyumcu ve sarraflar nasıl bankaların altın satmalarını istemiyorlarsa, biz de kuyumcu ve sarrafların saat satmasını istemiyoruz. Bu haksız rekabet önlenmeli.”

Grup açıklamanın ardından dağıldı.(aa)

bigPara.com