Sabah ve atv Turgay Ciner'e

TMSF, Dinç Bilgin'in borçlarına karşılık el koyduğu Sabah gazetesi ve atv'yi, Turgay Ciner'e sattı. Ciner, 10 yıl içinde, altı aylık taksitler halinde toplam 433 milyon dolar verecek.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Dinç Bilgin'in borçlarına karşılık el koyduğu Sabah gazetesi ve atv'nin satışı için, bu kuruluşların kiracısı konumundaki, Merkez Grubu'nun patronu işadamı Turgay Ciner ile anlaştığını açıkladı. Anlaşmaya göre Turgay Ciner TMSF'ye 10 yılda ve altı aylık taksitler halinde toplam 433 milyon dolar ödeyecek. Böylelikle Turgay Ciner düne kadar kiracı konumunda bulunduğu Sabah gazetesi ve atv'ye resmen sahip oldu.
Bu satışla birlikte TMSF'nin daha önce Dinç Bilgin'le yaptığı borç tasfiyesine ilişkin düzenlenen ancak uygulanamayan protokol yürürlüğe girerken, satıştan elde edilen para Bilgin'in borcundan düşülecek. Yeni protokolle, Dinç Bilgin'in hâkim ortağı olduğu Etibank'a olan borçlarının teminat altına alındığı da açıklandı. Bilgin'in Etibank'tan dolayı TMSF'ye faiziyle 880 milyon dolar borcu vardı.
150 milyon dolar kaldı
Ancak, eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca döneminde yapılan anlaşmaya göre, Dinç Bilgin A-Tel'deki yüzde 50 hissesini TMSF'ye 270 milyon dolara sattı. Bugüne kadar TMSF'ye 30 milyon dolar borç ödemesi de yapan Bilgin'in atv ve Sabah'ın satışından gelen para ile birlikte bugüne kadar ödediği toplam tutar 730 milyon dolara ulaşıyor. Buna göre Bilgin'in halen TMSF'ye 150 milyon dolar civarında borcu kalıyor. Ancak A-Tel satış anlaşmasında yer alan bir hükme göre Bilgin'in borcu her an değişebilir. A-Tel'in yüzde 50'si için biçilen 270 milyon dolarlık bedeli yüksek bulan TMSF'ye yakın kaynaklar şöyle konuştu;
A-Tel satılamadı
"Sözleşmeye göre eğer bu hisselerin satışından TMSF'nin kasasına örneğin 250 milyon dolar girerse eksik 20 milyon dolarlık tutar Bilgin'in borcuna eklenecek."
Bu arada Turkcell GSM şebekesi üzerinden iletişim olanağı sağlayan Muhabbet Kart'ı pazarlayan A-Tel'in yarısı TMSF, yarısı Yapı ve Kredi Bankası'nda kaldı. Ciner bu şirketi satın almadı.
Turkcell'in kontörlü kart satışlarını gerçekleştiren A-Tel'in Turkcell'le olan bu anlaşmasının yıl sonunda sona erdiğine dikkat çeken TMSF yetkilileri ise, anlaşmanın 5 yıl uzatılacağını söylüyor.
Yine A-Tel'le ilgili bir başka ilginç gelişme ise reklama yönelik. Bilgin'in A-Tel'deki ortaklığı döneminde bu şirkete ait reklamları kendi TV ve gazetelerinde bedava yayımladığı öğrenildi. Söz konusu TV ve gazetelerin Ciner'e satışı nedeniyle mevcut anlaşmalar sona ermesine karşın Ciner'in A-Tel reklamlarını kendi yayın organlarında yüzde 20 indirimle yayımlayacağını açıkladığı belirtiliyor.
Eşit taksitlerle ödeyecek
Turgay Ciner, Sabah ve atv için ödemeyi 10 yılda eşit taksitlerle yapacak. Ödemeler ise hemen başlayacak. Dün imzalanan protokole göre Merkez Grubu peşinata istinaden dün 18.58 milyon dolar ardından 15 Ekim 2005'te başlayacak ödemelerle ilk üç taksitte peşinat dahil toplam 62.5 milyon dolar ödeyecek. Sonraki altı aylık taksitler ise 19.5 milyon dolar olacak. TMSF, Sabah ve atv hisselerinin Ciner'e devrine karşılık aynı zamanda Havaş'ın da sahibi Turgay Ciner'e ait Park Enerji hisseleri teminat olarak alındı.
Borcu 880 milyon dolar
Dinç Bilgin'in Etibank'tan dolayı TMSF'ye borcu 880 milyon dolar olarak belirlenirken, Medya Grubu'na dahil A-Tel'in yüzde 50'si de Fon'a devredilmişti. Bakiye borcun tahsiline yönelik Turgay Ciner'in kefaletini taşıyan 15 yıl süreli lisans anlaşması imzalandı. Sözleşme süresince her yıl 30 Nisan'a kadar, Ciner'e ait Merkez Grubu firmalarının net kârının yüzde 55'i veya net cironun yüzde 6'sı esas alınarak bu oranlara tekabül eden tutarlardan hangisi fazla ise o tutar üzerinden Fon'a ödeme yapılması hükme bağlandı. Lisans alan firmanın zarar etmesi halinde firma bazında net cironun yüzde 3'ü oranında ödeme yapılması, ancak yıllık asgari ödemenin herhalükârda 10 milyon dolar olması konusunda anlaşılmıştı.
Tezgâhtarlıktan dolar milyarderliğine
Taksim'de haftada 20 liraya tezgahtarlık yaparak ticarete atılan Turgay Ciner, bugün bir dolar milyarderi. Forbes dergisinin mart ayında açıkladığı 'Dünya dolar milyarderleri' listesinde adı geçiyor. Halen 3 holding ve 36 grup şirketi var. Yıllık 1.4 milyar dolara ulaşan ciro ve 13 bin 600 çalışanı bulunan Ciner Grubu'nun patronu. 7 Mart 1978 tarihinde temellerini attığı grup, bugün enerji, medya, turizm dahil pek çok sektörde faaliyet gösteriyor.
Grupta 36 şirket bulunuyor
Enerji-Madencilik: Park Termik, Ankara Enerji, Park Teknik, Park Maden, Park Elektrik, Park Enerji, Eti Soda, Ceytaş, Park Demir, Tufanbeyli Elektrik, Park Toptan Elektrik, Silopi Elektrik. Medya: Merkez Gazete Dergi, Merkez İzmir Gazete, Merkez ATV, Merkez Televizyon, Yeni Yayıncılık, Merkez Reklam, Merkez Haber Ajansı, Merkez Dağıtım Merkez Pazarlama. Pazarlama Turizm Havacılık: Havaş yer Hizmetleri, Havaş Turizm, Larespark Hotel Lares Turizm, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Marina, Park İnşaat Park Havacılık, Ceysan Ceyhan Dokuma, Park İthalat İhracat, Park Makine, Parktıp, Park Olive Oil.
TMSF: En az risk taşıyan teklif
Etibank hâkim ortağı Medya Grubu ile 17 Kasım 2003'te anlaşma yapıldığı ve ancak söz konusu anlaşmanın grubun Fon'a olan borçlarının belli bir vade ve sabit bir ödeme planı çerçevesinde ödenmesine imkân vermeyen bir yapıya sahip olduğu kaydedilen TMSF açıklamasında, "Bu amaçla daha kısa vadeli, daha yüksek değer taşıyan ve sabit bir ödeme planı içeren alternatif bir model için çalışmalar yapılmış ve bazı teklif alınmıştır. Fon adına en az hukuki risk ve ekonomik belirsizlik taşıyan en uygun çözüme ulaşılmaya ve en yüksek değerin elde edilmesine çalışılmıştır" denildi.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk imzalı açıklamada, bu çalışmalar kapsamında Merkez Grubu ile görüşmeler yapıldığı, grubun teklifinin, Fon açısından operasyonel anlamda en az hukuki risk ve ekonomik belirsizlik taşıyan teklif olduğu vurgulanarak şöyle denildi; "Kısa vadeli ve sabit bir ödeme planı içermesi nedeniyle Fon alacağı ve kamu menfaatleri açısından en uygun teklif olarak değerlendirildi." Açıklamada, bu çerçevede süren müzakere ve görüşmeler sonucunda Medya Grubu'nun sahip olduğu bir kısım mal, hak ve varlıkların Merkez Grubu'nca edinilebilmesini öngören teklifin uygun görülerek bu doğrultuda hazırlanan protokolün imzalandığı duyuruldu.