Sabah'tan 'ikinci' halka arz

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Sabah gazetesi ile atv'yi bünyesinde barındıran Merkez Yayın Holding'in halka açılma başvurusunu üç hafta içinde sonuçlandırması bekleniyor.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Sabah gazetesi ile atv'yi bünyesinde barındıran Merkez Yayın Holding'in halka açılma başvurusunu üç hafta içinde sonuçlandırması bekleniyor. Halka açılma Sabah ve atv hisselerinin ikinci kez halka satılması anlamına geliyor. Sabah gazetesi ve atv daha önce Dinç Bilgin'e ait Medya Holding bünyesinde bulunurken şirket halka açılmış ve yatırımcılar bu hisseler için 105 milyon dolar ödemişti. Ancak Medya Holding'e, Bilgin'in Etibank'taki borçları nedeniyle TMSF tarafından el konması üzerine şirket hisseleri değersiz kâğıt haline gelmiş ve 37 bin küçük yatırımcı mağdur olmuştu.
Yeni patron Ciner
Ancak Bilgin TMSF'ye borçlarını ödemek için Sabah gazetesi ile atv'yi Medya Holding'deki ortağı Turgay Ciner'e 433 milyon dolara sattı. Ciner'in bu parayı TMSF'ye ödemesi gerekiyor. Ödemenin çok az bir kısmını yapan Ciner şimdi, Sabah ile atv'yi bünyesinde bulunduran şirketi Merkez Yayın Holding'i halka açmak için SPK'ya başvurdu. Yani bir kez satılan ve sonucunda binlerce kişinin mağdur olduğu Sabah ve atv yeniden satılacak.
SPK'dan bir üst düzey bürokrat halka açılma başvurularının bir ay içinde sonuçlandırıldığını belirterek şunları söyledi:
"Eğer TMSF'nin ve Merkez Yayın Holding'in Sabah gazetesi ve atv'nın hukuki durumlarıyla ilgili belgeleri bize ulaştırmasında bir gecikme olmazsa sonucu üç haftada açıklayabiliriz. Ancak burada bir de Sabah ve atv, Medya Holding bünyesindeyken bu şirkete ortak olan ve bugün yatırımları sıfıra inmiş küçük yatırımcılar var. Onların itirazlarını da mutlaka değerlendireceğiz."
TMSF izni de şart
Bu arada halka açılma için TMSF'nin de izin vermesi gerekiyor. Çünkü hisseler üzerinde Ciner 433 milyon dolarlık satış bedelinin henüz çok az bir kısmını ödediği için TMSF'nin koyduğu rehin devam ediyor. Halka arz için bu rehnin kalkması gerekiyor. Bu arada Turgay Ciner ile TMSF arasında imzalanan satış sözleşmesine göre halka arz gelirinin en az yarısının TMSF'ye aktarılması gerekiyor.
Merkez Yayın Holding'in patronu Turgay Ciner'in, bu konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk'ü ziyaret edeceği öğrenildi. Ciner'in görüşmede peşin ödeme yapması durumunda indirim isteyebileceği öne sürülüyor. Ancak konuya yakın kaynaklar sözleşmede gelecekte peşin ödeme yapılsa bile 'borçlardan indirim yapılmayacağı' hükmünün yer aldığına dikkati çekiyor.
Ertürk: Rehini çözmezsek halka arz yapılamaz
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez Yayın Holding hisselerinin protokol gereği rehinli olduğunu belirterek, "Rehini çözemezsek halka arz gerçekleşmez. Bunun için TMSF'nin onayı gerekiyor" dedi. Ertürk, Mayıs 2005'te Merkez Grubu ile yapılan protokolde halka arz şartını belirlediklerine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Halka arz için TMSF'nin onayı gerekiyor. Çünkü rehinli hisseler satışa çıkarılıyor. Buradaki temel şart, arz gelirinin yüzde 50'sinin TMSF'ye borca karşılık ödenmesi."
Ertürk, arzla ilgili SPK'ya ön görüş bildirdiklerini de kaydetti. Ertürk, Sabah'ın isim hakkının Sabah Yayıncılık'a kullandırılıp daha sonra geri alınması ve dolayısıyla yatırımcının mağdur edilmesinin Fon'u ilgilendirmediğini ve sorumluluğu bulunmadığını söyledi. Ertürk, "Zaten Sabah'ın mülkiyeti hiçbir zaman değişmedi. Sadece geçici olarak Sabah Yayıncılık'a kullandırılmış. Bana göre o dönem olanlar, dönemin SPK yöneticilerini ve şirketlerin karar mekanizmalarını ilgilendiriyor" dedi.