Sabancı 2.8 kat fiyat verdi Standart Çimento'yu aldı

TMSF'nin Uzanların borçları nedeniyle el koyduğu Standart Çimento'nun satış ihalesinde en yüksek teklifi 175.5 milyon dolarla Sabancı Grubu şirketi olan Çimsa Çimento verdi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - TMSF'nin Uzanların borçları nedeniyle el koyduğu Standart Çimento'nun satış ihalesinde en yüksek teklifi 175.5 milyon dolarla Sabancı Grubu şirketi olan Çimsa Çimento verdi. Böylece Çimsa, 62 milyon dolar muhammen bedelli Standart Çimento için 2.8 kat fiyat teklif etmiş oldu.
Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen ihale için 22 şirket idari belgelerini TMSF'ye teslim etti. Bu katılımcı sayısı, TMSF'nin 20 Ekim'de sona erecek 9 çimento fabrikasının ihale sürecindeki en yüksek sayıyı oluşturdu. İdari belgelerini teslim eden kuruluşlar arasında en yüksek teklif 135.5 milyon dolarla Sabancı Holding ve Alman çimento üreticisi Heidelberg Cement ortaklığı olan Akçansa Çimento'dan geldi. Akçansa ile diğer yüksek teklifleri veren Çimsa, Set Group şirketi olan Met Teknik, İtalyan Cementir şirketi Çimentaş ve Eren Holding'in çimento şirketi Modern Çimento'dan oluşan beş şirket, açık artırmaya katılmaya hak kazandı.
Dolar cinsinden ve 250 bin dolarlık artırımlarla yapılan açık artırmada fiyat hızla yükseldi.
Açık artırma bölümünde Akçansa ve Modern Çimento arasında uzun süre çekişme yaşandı. Çimsa Çimento, 149 milyon dolardan sonra uzun süre teklif vermedi. Rakam 155 milyon dolar seviyesine ulaştığında Modern Çimento temsilcileri beş dakikalık mola istedi. İhalenin başında hiç teklif vermeyen Çimentaş, rakam 165 milyon dolara ulaştığında 165 milyon 250 bin dolarlık teklif verdi. Akçansa ve Modern Çimento'nun kaldırdığı bayraklarla devam eden açık artırmada, rakam 171 milyon dolara ulaştığında Akçansa teklif vermezken, diğer Sabancı şirketi Çimsa devreye girdi. Bu seviyeden sonra yarış Çimsa ve Modern Çimento arasında gelişti. Çimsa'nın 175.5 milyon dolarlık teklifi üzerine fiyat artırmayan Modern Çimento 175 milyon 250 bin dolarla ikinci, Akçansa ise 170.5 milyon dolarla en yüksek üçüncü teklifi verdi. Önceki gün düzenlenen Lalapaşa Çimento ihalesini alan Çimentaş ise 165 milyon 250 bin dolarda kaldı. Bunun üzerine TMSF Başkan Yardımcısı Salim Alkan, 175.5 milyon dolarlık teklifin Fon Kurulu'nun onayına sunulacağını açıkladı.
'Fabrika değerini buldu'
Çimsa Çimento Genel Müdürü Yılmaz Külcü, ihalenin ardından yaptığı açıklamada, 175.5 milyon dolarlık rakamın, fabrikanın hak ettiği değer olduğunu belirterek, fabrikayı daha iyi hale getireceklerini söyledi. Bedelin peşin ödeneceğini bildiren Külcü, fiyatın piyasada arz-talebe göre oluştuğunu, bugünkü arz-talep dengesinde bu fiyatın normal olduğunu aktardı.
Bir gazetecinin çimento fiyatlarının ihalelerden sonra nasıl olacağına ilişkin sorusu üzerine, Külcü, "Kesin bir şey söylemek çok zor. Farklı bölgelerde, farklı şekilde gelişebilir. İhracatın yoğun olduğu bölgelerde, kapasitenin yüksek olduğu bölgelerde düşer. Diğer bölgelerde bundan daha fazla artacağı kanaatinde değilim" diye konuştu.
Külcü, bundan sonra dört ihalede daha yer alacaklarını ve hepsinde iddialı olacaklarını vurgulayarak, Akçansa'nın Heidelberg Cement isimli yabancı ortağı bulunduğunu, söz konusu firmanın değerlendirmesiyle kendi değerlendirmelerinin farklılık gösterdiğini söyledi. Külcü, "Biz yüzde 100 Sabancı sermayeli şirketiz. Farklı olduğu için ayrı ayrı girdik. Yani ortaklar farklı" diye konuştu. Külcü, "Standart Çimento'nun bulunduğu Eskişehir, Orta Anadolu'da gelişen bir pazar. Bu nedenle bizim için önem arz ediyor. Eğer Fon Kurulu onaylarsa bu üçüncü fabrikamız olacak. Mersin ve Kayseri'de birer fabrikamız var" dedi.
Kamışlı: Fiyat oldukça iyi
İhalenin ardından soruları yanıtlayan Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, Çimsa'nın verdiği 175.5 milyon dolarlık teklifi normal bulmadığını ifade ederek, "Oldukça iyi bir fiyat. Biz de Türkiye sevdalısı olarak araziye uymak durumundayız. Biz de bu işin içinde, yani özelleştirmelerin içinde olmalıyız" dedi. Söz konusu ihalede Sabancı Grubu şirketi Akçansa Çimento'nun masasında oturan Kamışlı, Türkiye'ye inandıklarını ve güvendiklerini söyledi.
'Çılgınlığa katılmadık'
İhaleye katılan diğer grupların yöneticileri Sabancı Holding'in sahibi olduğu Çimsa Çimento'nun verdiği 175 milyon 500 bin dolarlık teklifi anormal buldu.
İhaleye Sanko Pazarlama ve Çimko Çimento şirketleriyle katılan Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, "Bu işte artık hesap kitap kalmadı. Olay pazar payı kavgasına dönüştü" dedi. Fiyatın hesapla ilgisi olmadığını belirten Abdülkadir Konukoğlu, "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve AKP hükümeti çok şanslı. Özelleştirmelerdeki petrokimya sektöründe de demir çelikte de fiyat yüksek gerçekleşti. Şimdi de TMSF'nin satışa çıkardığı çimento fabrikalarında bu yaşanıyor" diye konuştu. İdari belgelerini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na teslim eden şirketler arasında bulunan Nuh Çimento'nun yyönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu da fiyatla ilgili bir soru üzerine, "Bu çılgınlığa biz katılmadık" ifadesini kullandı. Bu arada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun satışa sunduğu ve toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip dokuz Çimento şirketi içinde, ihalesi yapılan Lalapaşa ve Standart çimento fabrikalarında alınan en yüksek tekliflerin toplamı 342 milyon dolar oldu.
Standart neden önemli?
İhaleden sonra konuşan Standart Çimento Genel Müdürü Erol Akın, kuruluş yeri çok iyi olan fabrikanın, demiryoluna sahip olduğunu ve bütün pazarlara ulaşabildiğini söyledi. Fabrikanın yıllık 500 bin ton klinker ve 700 bin ton çimento işleme kapasitesine sahip olduğunu belirten Akın, 175.5 milyon dolarlık fiyat konusunda da, "Bazıları için yüksek olabilir ama bence normal" dedi. Standart Çimento'nun geçen yılki cirosunun 30 milyon dolar olduğunu aktaran Akın, "Bu yılın ilk dokuz aylık mali tablolarına göre şirketimizin cirosu 41 milyon YTL olarak gerçekleşti" diye konuştu.