Sabancı, Ak Emeklilik'i vitrine çıkardı

Sabancı grubu şirketlerinden Aksigorta, iştiraki Ak Emeklilik'te ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği alternatiflerinin değerlendirilmesi ve bu kapsamda görüşmeler yapmak konusunda UBS Limited'i yetkilendirdi.

İSTANBUL - Sabancı grubu şirketlerinden Aksigorta, iştiraki Ak Emeklilik'te ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği alternatiflerinin değerlendirilmesi ve bu kapsamda görüşmeler yapmak konusunda UBS Limited'i yetkilendirdi. İMKB'nin 10 Kasım tarihli günlük bülteninde yer alan Aksigorta açıklamasında, başka bir detay belirtilmedi. Türkiye'de, üçüncü yılında 1 milyonun üzerinde katılımcı sayısına ulaşan bireysel emeklilik sisteminde, Ak Emeklilik 107 bin 468 katılımcıyla beşinci sırada yer alıyor. Katkı payı tutarları sıralamasında ilk sırada olan Ak Emeklilik'in 6 Kasım itibarıyla yatırıma yönlenen toplam fon tutarı 333.4 milyon YTL.
Bu arada Koç şirketlerinden medikal ve özel gaz üretimi yapan Birleşik Oksijen Sanayi'nde, hisse satışı da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi konusunda çalışmalara başlandığı açıklandı.