Sabancı: Çankaya'ya kimin değil, nasıl oturacağı önemli

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, "Cumhurbaşkanlığı makamına, uzlaşmacı bir yaklaşımla kimin oturacağının belirlenmesini istiyoruz" dedi.

ESKİŞEHİR - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, "Cumhurbaşkanlığı makamına, uzlaşmacı bir yaklaşımla kimin oturacağının belirlenmesini istiyoruz" dedi. Sabancı, Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (ESİAD) düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmanın ardından, işadamı ve sanayicilerin sorularını yanıtladı.
Sabancı, bir işadamının, 'Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kamuoyundaki tartışmalara' ilişkin sorusuna karşılık, şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanlığı en yüksek hassas bir makam. Seçimine daha zaman olmasına rağmen, ekonomik ve siyasi istikrarı bozmadan gerilim artırılmamalıdır. Cumhurbaşkanlığı makamına, uzlaşmacı bir yaklaşımla, kimin oturacağının belirlenmesini istiyoruz. İş dünyası için Cumhurbaşkanlığı makamına kimin oturacağından çok, nasıl oturacağı daha önemli bir durum."
'Rakamlar değişiyor'
Ömer Sabancı, analistlerin dünya piyasalarındaki dalgalanmanın durulması ertesinde yeni dengenin farklı düzeyde durulacağını, eski dengelere geriye dönüşün söz konusu olamayacağını belirttiklerine işaret ederek, "Bunun doğrulanması halinde Türkiye ekonomisinin de enflasyon beklentilerini yukarı, büyüme beklentilerini de aşağıya çekmek zorunda kalacak" ifade etti.
Sabancı, 'Kısacası tüm hesapların yeniden yapılması, planların gözden geçirilmesi, zamanlamaların yeniden düşünülmesi zorunla hale gelecek' dedi.
'Beşiktaş'ta futbolcu olmak isterdim'
Bir başka işadamının, 'Hayata sıfırdan başlasaydınız ne yapardınız' sorusunu ise Sabancı, şöyle yanıtladı: "Özellikle 7-8 senedir TÜSİAD'ın çeşitli kademelerinde görev yapıyorum. Son 2.5 senedir de yönetim kurulu başkanlığı yapıyorum. Çok şey öğrendim. Bugün hayata sıfırdan başlıyor olsaydım, Beşiktaş'ın orta sahasında bir oyun kurucu olmak isterdim."