Sabancı, çimentoda komşu pazarlardan şirket arıyor

İSTANBUL - Türkiye ’de kapasite artırımı ya da satın alma düşünmediklerini belirten Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, Balkanlar başta olmak üzere, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde yaklaşık 15 satın alma alternatifi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Süren 15 çalışma var
Sabancı Holding Çimento Grubu bünyesinde, holdingin Alman Heidelberg Cement ile ortak şirketi Akçansa ve holdingin bağlı ortaklığı Çimsa yer alıyor. Bir tarih kısıntısı olmadan fırsatlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Göçmen, “Türkiye’de büyüdük şimdi de sıra yurtdışına geldi. Heidelberg ile 15 yıldır iyi giden ortaklığımız var. Bu modeli başka ülkelere de götürebiliriz. O da sürecin içerisinde, sadece Çimsa  ile yapacağız diye bir şey yok. İki yapıyı birbirine yaklaştırmadan yapmak lazım. Şu anda devam eden belki 15 tane çalışma var. Yüksek fiyatla almak istemiyoruz” dedi.
Göçmen satın alma kriterlerini ise şöyle sıraladı: “Değer yaratacak fiyatta, Türkiye’deki mevcut ağımızla sinerji yaratacak bölgelerde, büyüme potansiyeline sahip, kurum olarak ülke riskini alabileceğimiz, mevcut ağımızın uzantısı olacak.” Göçmen, fırsatların şirketlerin kendi kaynaklarıyla ilave sermaye gerektirmeyecek şekilde finanse edilebileceğini kaydetti. ( Reuters )


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Reuters