Sabancı: Daha fazla büyütmenin anlamı yok

Başbakan Tayyip Erdoğan ile TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı arasındaki buzlar dün çözüldü. Erdoğan, TÜSİAD heyetinin görüşmesi öncesinde basının görüntü almasına izin verildi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ile TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı arasındaki buzlar dün çözüldü. Erdoğan, TÜSİAD heyetinin görüşmesi öncesinde basının görüntü almasına izin verildi.
Erdoğan, görüntü alma işleminin uzun sürmesi ve foto muhabirlerinin seslenmesi üzerine gülümseyerek, "Beklediğiniz bir şeyler mi var arkadaşlar?" dedi. Sanayi Bakanı Ali Coşkun da TÜSİAD Başkanı Sabancı'ya, "Ne oldu barıştınız mı?" sorusunu yöneltti.
Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından Ömer Sabancı, gazetecilere açıklamalarda bulundu. ABD'ye gerçekleştirdikleri ziyaretle ilgili izlenimlerini, ABD'ye gerçekleştireceği gezi öncesinde Erdoğan'a sunduklarını kaydeden Sabancı, "Kendisiyle gündeme ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.
0-6 yaş grubu çocuklar ve okul öncesi eğitimle ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Erdoğan'a sunduklarını belirten Sabancı, tarımla ilgili hazırladıkları raporu da 17 Haziran tarihinde kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.
'Babacan doğru seçim'
Sabancı, AB'yle ilgili gelişmeler konusunda da "Sayın Ali Babacan'ın Başmüzakereci olarak tayini çok doğru bir seçim. Kendisini ve hükümeti kutluyoruz. Sayın Babacan'a çalışmalarında başarılar diliyoruz. TÜSİAD'ın tüm desteği hükümetin ve sayın Babacan'ın arkasındadır" diye konuştu.
Daha sonra, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sabancı, "Daha önce sayın Başbakan'a kırgın olduğunuzu söylemiştiniz. Kırgınlık geride kaldı diyebilir miyiz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Bilemiyorum, siz içeride miydiniz, toplantı öncesinde sayın Başbakan ile el sıkıştığımızı görüntülediniz mi bilemiyorum. Kişisel düşünceler bir tarafa TÜSİAD'ın hükümetle kurumlararası ilişkileri eskiden olduğu gibi devam ediyor. Ben de sayın Başbakan ile yeri ve zamanı geldiğinde her zaman görüşeceğim. Bu konuyu daha da büyütmenin, daha fazla sağa sola çekmenin bir faydası yok. AB gibi çok önemli konular var. Hepimizin hükümet dahil bu konulara odaklanmamız, bu konular üzerinde çalışmamız lazım. Diğer tali konulara bulaşmayıp, enerjimizi Türkiye'nin menfaatlerine göre harcamamız lazım."
Sabancı, Başmüzakereci yardımcısı konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya da şu karşılığı verdi: "Referandumların, hiçbir zaman Türkiye'nin tam üyelik hedefine dönük bir olumsuz etkisi olmayacak. Yeter ki biz üzerimize düşenleri, mesela Ankara Protokolü'nü zamanı geldiğinde imzalayalım. Hükümetin de zaten bu konuda eğilimi var."