Sabancı: Dünyanın gözü burada

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, üç gün boyunca bütün dünyanın gözünün İstanbul ve Türkiye'de olacağını söyledi.
Formula 1'de Ferrari adına yarışan Michael Schumacher'le düzenlenen toplantıda...

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, üç gün boyunca bütün dünyanın gözünün İstanbul ve Türkiye'de olacağını söyledi.
Formula 1'de Ferrari adına yarışan Michael Schumacher'le düzenlenen toplantıda konuşan Güler Sabancı, 27 yıllık iş yaşamında hep lastikle iç içe olduğunu, ancak şu ana dek Formula 1 izleyemediğini, hafta sonu yarışlara geleceğini açıkladı. Yıllar önce şampiyon pilot Alain Proust ile bir araya geldiğini belirten Sabancı, konuyla ilgili şu anısını anlattı: "Alain Proust'a lastiklerini sormuştum. O da Türkiye'ye ilk geldiğinde bir hanımın lastikle ilgilenmesinden etkilenmiş ve 'Ben hayatımda hobisi lastik olan bir hanımla tanışmadım' demişti."
İkinci kez İstanbul'a geldiğini söyleyen Michael Schumache ise, "İstanbul'un tadını çıkarmak için ilk gelişimde fırsatım olmadı.
Ama dün akşam eşim ve arkadaşlarımla çok güzel bir yemek yedik. Ayışığı vardı ve ortam çok romantikti. En büyük güçlüklerden biri yeni bir pistin deneyimini yaşamak. Ama pistiniz ile ilgili çok güzel şeyler duyduk " diye konuştu. Schumacher, Formula 1'in Türkiye'ye getirisi konusunda ise "Daha önce Türkiye'ye ve İstanbul'a gelmeyi düşünmemiş kişiler için burada güzellikler var. Formula'nın getirisi olacak. Fırsatlarınıza ve turistlere sunacağınız şeylere bakınca, bu konuda başarılı olacağınıza inanıyorum" açıklamasını yaptı.
Brisa Genel Müdürü Bülent Savaş da Formula 1'de edindikleri deneyimin Türkiye pazarına da yansıyacağını vurguladı ve 190 milyon dolarlık yeni bir yatırıma başladıklarını, yeni tesis 21 Eylül'de Başbakan tarafından da açılacağını ifade etti.