Sabancı enerjide Avusturyalı ortağı Verbund'la hedefini ikiye katladı

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, Avusturyalı Verbund ile yaptıkları stratejik ortaklığın ardından enerji sektörüyle ilgili hedeflerini büyüttüklerini açıkladı.

İSTANBUL - Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, Avusturyalı Verbund ile yaptıkları stratejik ortaklığın ardından enerji sektörüyle ilgili hedeflerini büyüttüklerini açıkladı. Hakman, Verbund'la anlaşmanın ardından daha önce 5-5.5 milyar olan yatırım hedeflerini 7.5-8 milyar dolara, yüzde 7.5 hedeflenen pazar payını ise yüzde 15'ler civarına revize ettiklerini, 2015'e kadar olan yıllık ciro hedeflerini de 2.5-3 milyar dolara düzeyine çıkardıklarını kaydetti.
'Hedef pazar lideri olmak'
Sabancı Grubu'nun Türkiye'de pazar lideri olmak amajıyla stratejik olarak elektrik sektörünü hedef seçtiğini ve bu amaçla yaklaşık altı ay önce bünyesinde Enerji Grup başkanlığı kurduğunu hatırlatan Selahattin Hakman, basınla sohbet toplantısında grubun faaliyetlerini ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hakman konuşmasında özetle şunları söyledi:
Verburn ile Katolik nikâhı yaptık: Avusturyalı Verbund'la ortaklık öncesinde birçok yabancı yatırımcı kapımızı çaldı. 8-10 firmayla görüşme yaptık. Ancak aynı kararlılığa ve hedeflere sahip olan Avusturya'nın bir numaralı elektrik şirketi Verbund ile stratejik ortaklık imzaladık. Söz konusu işbirliği ile hedefimiz pazar lideri olarak 2015 yılına kadar en az 4 bin 500 megavatlık bir enerji üretim kapasitesini gerçekleştirmektir.
Verbund ile stratejik ortaklığımızın dışında proje bazında yabancılardan gelebilecek teklifleri de değerlendireceğiz Ancak biz Verbund ile Katolik nikâhı yaptık. Nükleer dışında enerjide başka bir evlilik düşünmüyoruz.
2007'de enerjiye 1 milyar dolarlık yatırım: Holding olarak 2006
içinde yerli kaynaklara yönelerek yerli linyite dayalı 450 megavatlık Tufanbeyli Termik Santralı ve 145 megavatlık Kavşak Bendi ve 79 megavatlık Yamanlı II hidroelektrik santrallarının lisanslarını aldık. Gerekli uzman kadroları oluşturarak proje çalışmalarına başladık. Toplam yatırım tutarı 1 milyar doları bulan bu projelerin temeli 2007 yılında atılacak. Bunların devreye girmesi tabii ki zaman alacak. Örneğin Tufanbeyli santralı 2010 ikinci yarısına doğru devreye girecek.
Dağıtımda iddialıyız ama fiyatına bakarız: Sadece üretimde değil, dağıtımda da var olmak istiyoruz. Bu doğrultuda, üç bölgede gerçekleştirilecek elektrik dağıtım özelleştirmelerine iddialı hazırlanıyoruz. Bilindiği gibi ocak ayında İstanbul (Anadolu yakası), Sedaş (İzmit Sakarya civarı) ve Başkent denen (Ankara Kastamonu civarı) elektrik dağıtımı özelleştirilecek. Ancak ticari mantığın dışına çıkan hiçbir şeye girmeyi düşünmüyoruz. Teklif edeceğimiz para ile bu bölgelerin getirisine bakacağız. Ayrıca geçmişte yaşanan yasal sıkıntılardan da korkmuyoruz. Bu problemlerin artık çözümleneceğine inanıyoruz. Bu arada yeni elektrik santralı projeleri üzerinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Türkiye'ye 25 MW kapasite şart: Türkiye'de 2015 yılına kadar yaklaşık 25 bin megavatlık yeni santral kapasitesinin yaratılması, yani önümüzdeki sekiz yıl içinde şimdiye kadar yapılmış toplam yatırımın yaklaşık yarısı kadar bir yatırımın tamamlanması gerekiyor. Bunun için de yıllık 4-5 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor.
12 trilyon dolar lazım: Önümüzdeki 25 yılda dünyada şimdiye kadar kurulmuş olan toplam elektrik santralı kapasitesinin yüzde 70'i kadar ilave kapasite oluşturulması gerekiyor. Bu da 2030 yılına kadar yalnızca elektrik enerjisiyle ilgili olarak dünyada toplam 12 trilyon doları aşan bir finansman ihtiyacı doğuruyor.
EÜAŞ özelleştirilmeli: Türkiye'nin 2010 yılında elektrik konusunda sıkıntı çekeceğinden bahsediliyor. Bunun giderilebilmesi için öncelikle Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) elinde bulunan ciddi sayıda ancak çok düşük kapasiteyle faaliyette bulunan tesisler var. Bunların bir an önce rehabilite edilerek devreye alınması ve EÜAŞ'ın derhal özelleştirilmesi gerekiyor. Bu en azından Türkiye'nin geçiş dönemindeki sorunları bir ölçüde çözecektir. Ancak Türkiye'nin elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için özel sektörün yeni yatırımlarının önünün açılması gerekiyor.
Nükleer için daha erken: Verburn ile nükleer enerji konusunda ortaklığımız yok. Bu nedenle yabancılarla ortaklık gündeme gelebilir. Ancak halen kimseyle bu konuda konuşmadık. Çok erken... Zaten nükleer santral yapılması için sıkı çalışılırsa 1-1,5 yıllık bir hazırlık gerekiyor.
Enerjisa halka arzı gündemde değil: Enerjisa'nın halka arzına ilişkin bir gündemimiz yok. Bu önümüzdeki bir-iki yılın konusu değil.
Petrol hedefimiz değil: Petrol ve akaryakıt sektörü Sabancı Grubu olarak bizim hedeflediğimiz alanların arasında yer almıyor.'Elektrik fiyatı artırılmalı'
Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, spot piyasada 140 bin lira olan elektrik fiyatını TEDAŞ'ın 84 bin liraya sattığına dikkat çekerek "Son dört yılda doğalgaza yaklaşık yüzde 80 zam yapıldı elektriğe ise yapılmadı. Paçal maliyetin bunu kurtarmadığını düşünüyorum" dedi.
Sabancı Holding'in enerji grubunun faaliyetlerine ilişkin basında bir sohbet toplantısı düzenleyen Selahattin Hakman, enerji özelleştirmelerinden hükümetin fiyat politikasına kadar gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı. Toplantıda hükümetin toptan elektiriğe geçen hafta yaptığı yüzde 8 zammın hazırlatılması üzerine Hakman, "Toptan elektriğe yapılan yüzde 8 zammın TEDAŞ tarafından perakende fiyatlara da yansıtılması gerekiyor. Son dört yılda doğalgaza yaklaşık yüzde 80 zam yapıldı. Ancak elektriğe zam yapılmadı. Paçal maliyetin bunu kurtarmadığını düşünüyorum. Aralık ayında toptan piyasada pig saatlerdeki elektriğin megavat fiyatı 140 bin lira, buna karşın TEDAŞ 84 bin liradan satış yapıyor. Bu sürdürülemez bir politika" dedi.
Şimdi zam yapılmaması nedeniyle TEDAŞ'ın sürekli zarar yazdığına da dikkat çeken Hakman, "Bu TEDAŞ'ın özelleştirme sürecinde değerini de düşürecektir" diye konuştu.