Sabancı Grubu'ndan satın aldığı Marsan Gıda'yı dünürü Ülker Grubu'na sattı

Sabancı Grubu'ndan satın aldığı Marsan Gıda'yı dünürü Ülker Grubu'na sattı
Sabancı Grubu'ndan satın aldığı Marsan Gıda'yı dünürü Ülker Grubu'na sattı
Piyale, Luna, Saka Su gibi markalara sahip olan Marsan Gıda, bundan sonra Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösterecek.

BUNDAN birkaç yıl önce çıkan “Sabancı’nın GıdaSa’sını, Ülker satın alıyormuş” dedikodusu, sonunda gerçek oldu. BİM ve Bahariye Mensucat’ın sahibi olarak bilinen Mustafa Latif Topbaş, Sabancı Grubu’ndan satın aldığı ve adını Marsan Gıda olarak değiştirdiği şirketi, 3 yıl sonra Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Yıldız Holding’e sattı. Böylece Piyale, Saka, Luna, Ona, Hüner, Sabah gibi bir çok gıda ve içecek markası Yıldız Holding bünyesine geçti.

Bu alışverişi ilginç kılan unsurlarından birisi de Marsan’ın akrabalar arasında el değiştirmiş olması. Geçen yıl Konya’da açılan BİM mağazası hariç kendi şirketlerinin bile kurdelesini kesmediği için kamuoyunda pek tanınmayan Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma, Sabri Ülker’in torunu, yani Murat Ülker’in yeğeni Ali Ülker ile evli. Sabancılar, 2007 yılında GıdaSa’yı satışa çıkardığında, Murat Ülker fabrikayı ziyaret etmiş, bu ziyaret de “Ülker, GıdaSa’yı alıyor”, dedikodularına neden olmuştu. Ancak bu ziyaretin hemen ardından satışın Topbaş’a yapıldığının açıklanmasını, “Murat Ülker GıdaSa’yı dünürü için gezmiş” yorumları kadar, “Topbaş, fabrikayı Ülker için aldı” dedikolarına da neden olmuştu.

bigPara.com