'Sabancı Holding Telsim'i alabilir'

İngiltere'nin saygın ekonomi dergisi The Economist, yeni yatırımlara hazırlanan Sabancı Grubu'nun Telsim'i satın alabileceğini yazdı.

İSTANBUL - İngiltere'nin saygın ekonomi dergisi The Economist, yeni yatırımlara hazırlanan Sabancı Grubu'nun Telsim'i satın alabileceğini yazdı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın yeni şirket alımlarını düşündüğünü belirten dergi, bunların arasında Türkiye'nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim'in alınmasının da olabileceğini ifade etti.
The Economist, 'Sabancı Grubu'nun yeni patronu gelinlik yerine pantolon giymeyi tercih etti' başlıklı haberinde, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya geniş yer ayırdı.
Güler Sabancı'yı çeşitli sözlerinden alıntılar yaparak okurlarına tanıtan The Economist dergisi, Sabancı'nın holdingin başına geçmesiyle ilgili de ilginç değerlendirmelerde bulundu.
Yönetim gençlere geçiyor
Türk sanayine damgasını vuran Koç ve Sabancı ailelerinde yönetimin genç kuşaklara geçtiğine dikkat çeken The Economist, yıllık 12 milyar dolarlık satış yapan ve otomotivden bankacılığa, enerjiden gıdaya kadar sayısız alanda faaliyet gösteren holdingin başına bir kadının geçmesinin ataerkil yapıdaki Türk toplumu için şaşırtıcı olduğunu belirtti. The Economist, "Sakıp Sabancı, aileden iki kardeşinin de aralarında bulunduğu birçok erkeğin yerine yeğeni Güler Sabancı'nın, Sabancı Grubu'nun başına geçmesini istediğinin işaretini 10 yıldır veriyordu. Ancak bu seçim Güler Sabancı'nın bazı erkek kuzenlerini de hayal kırıklığına uğrattı. Hatta bunlardan biri olan Demir Sabancı'nın bir kadın patronla çalışmak istemediğinden, geçen ay içinde holdingdeki tüm hisselerini sattığı konuşuluyor" ifadesini kullandı.
En çok Güler Sabancı şaşırdı
Türkiye'nin en büyük holdiglerinden birinin başına geçmesinin aslında en çok Güler Sabancı'yı şaşırttığını da vurgulayan dergi, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nın, amcası Sakıp Sabancı hastanedeyken, iş hayatından çekilmeyi düşündüğünü, çünkü amcası olmadan görevine devam etmek istemediğini yazdı.
AB dürüst olana yarayacak
Türkiye'nin AB sürecine de değinen The Economist, "Bu, Türk iş hayatında yeni dönemin başladığına da işaret ediyor. Eğer Türk şirketleri Avrupa'nın içinde olmak istiyorlarsa, iş anlayışlarında önemli değişikliklerde bulunacaklar. Şirketler özellikle devletin korumacı politikalarından yıllarca yararlanarak geliştirdikleri konumlarını kaybedebilecekler. Ancak, Güler Sabancı'nın kuzeninin başkanlığını yaptığı TÜSİAD bile, birçok üyesinin bu endişeleri taşımasına rağmen AB sürecine tam destek veriyor" değerlendirmesinde bulundu.
Böyle bir ortamda Güler Sabancı'nın AB sürecinden yalnızca dürüst şirketlerin yararlanacağını söylediğini kaydeden dergi, Sabancı'nın "AB öncelikle kayıt dışı ekonomiyi dizginlemeye yardımcı olacak. Bu durumda da Sabancı Grubu şirketleri için rekabet daha adil boyuta taşınmış olacak. Daha çok şirket vergilerini öder, yükümlülüklerini yerine getirir duruma gelecek" görüşüne yer verdi.
Sakıp Sabancı'dan alınan ders
The Economist, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın Sakıp Sabancı'yı kastederek, "Amcamdan aldığım en büyük ders, özgür düşünerek, hoşgörülü, dürüst ve adil olmaktır" sözlerine de yer verdi. 1996 yılındaki Gümrük Birliği anlaşmasının ardından faaliyetlerinin büyük bir bölümünü küresel rekabette ayakta kalabilme adına yeniden yapılandıran Sabancı Holding'in yeni yabancı ortaklıklara yönelebileceğini duyuran The Economist, grubun 1994'te Japon otomobil üreticisi Toyota ile Corolla modelini Avrupa'ya ihraç etmek üzere kurduğu ortaklığın geçen yıl büyük bir rekabete sahne olan yerel pazarda yüzde 6.7'lik paya ulaşmasına dikkat çekti.
Devletin baskısına direndi
Güler Sabancı'nın çalışanları tarafından sert ve sade biri olarak tanımlandığını yazan The Economist, anne babasının sekiz yaşındayken boşanması nedeniyle yanında büyüdüğü dedesi Hacı Ömer Sabancı'nın kendisine, daima pantolon giyeceğini, araba süreceğini ve fabrikada çalışacağını söylediğini belirtti. Kariyerine, bundan 27 yıl önce ailenin İzmit'teki lastik fabrikasında başlayan Güler Sabancı'nın, büyükannesinin kendisini gelinlikle görme isteğine karşı işini seçerek direndiğini de yazdı. Güler Sabancı'nın güçlü kişiliğini, Ermeni tezini destekler nitelikte görüşleri olan Osmanlı tarihçisi Halil Berktay'ı, Sabancı Üniversitesi'nden uzaklaştırması konusunda devletten gelen baskıya direnerek kanıtladığını vurgulayan The Economist, devletin hoşlanmadığı benzer tarzda bir çıkışı, Kürt azınlığa daha fazla hak tanınmasını isteyen amcası Sakıp Sabancı'nın da yaptığını hatırlattı.