Sabancı-Koç küs

Güler Sabancı ve Mustafa Koç küs gibi. Sabancı Holding'e ait CarrefourSa'nın, Gima'yı Koç Grubu'nun elinden almasından sonra, iki devin Türk Telekom için oluşturduğu konsorsiyum dağıldı.

İSTANBUL - Sabancı Holding iştiraklerinden CarrefourSa'nın 'hafta sonu' operasyonuyla Gima'yı Koç Holding'in elinden alması Türkiye'nin en büyük iki grubunun telekom sektöründe yollarını ayırmasına neden oldu. Koç Holding ve Sabancı Holding, Türk Telekom ihalesi için oluşturdukları konsorsiyumdaki ortaklıklarını bitirdi.
Koç Holding'den dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada, "Türk Telekom'un özelleştirme ihalesine ilişkin, yapılan değerlendirmeler ve bir süredir devam eden görüşmeler sonrasında, H.Ö. Sabancı Holding ile oluşturduğumuz konsorsiyumdaki ortaklığımızın 5 Mayıs 2005 tarihi itibarıyla sona erdirilmesine birlikte karar verilmiştir" denildi.
Koç: Devam edeceğiz
Açıklamada, ilk müracaat çerçevesinde Koç Holding'in ihale sürecini devam ettirdiği belirtilerek, Koç Holding ve Sabancı Holding arasında bugüne kadar devam eden iyi ilişkilere dayanan işbirliği anlayışının bundan böyle diğer işlerde de sürdürüleceği vurgulandı. Edinilen bilgiye göre karara Koç Holding'in uzun süredir görüşmelerini sürdürdüğü Gima operasyonunun Sabancı Grubu'nun devreye girmesiyle bozulması ve şirketin CarrefourSa tarafından satın alınması neden oldu. Fiba Grubu'nun Salı günü Gima'daki hisselerini CarrefourSa'ya sattığını açıklamasından sonra Koç Grubu'nda bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirme sonucunda zaten belirli konulardaki görüş ayrılıkları nedeniyle 'ayakta zor duran' ortaklığın bitirilmesine karar verildi ve durum Sabancı Grubu'na bildirildi.
Türk Telekom ihalesinde yoluna tek başına devam edeceğini açıklayan Koç Holding'in önümüzdeki günlerde yeni bir ortakla ortaya çıkması bekleniyor. Gruba yakın kaynaklar bu şirketin Telecom Italia olmasını 'kuvvetle muhtemel' görüyor.
Sabancı: Karar vermedik
Koç Holding'in yaptığı açıklamanın ardından Sabancı Holding de İMKB'ye, oluşturdukları ortaklığın sona erdirilmesine birlikte karar verdiklerini bildirdi. Açıklamada "Türk Telekom ihalesine tek başımıza devam edip etmeyeceğimiz konusunda şirketimiz yönetim kurulu tarafından şu aşamada alınmış bir karar bulunmamaktadır. Konuyla ilgili karar alındığında kamuoyu bilgilendirilecektir" denildi. Türk Telekom ihalesinde bilgi odası süreci geçen hafta sona erdi. Bilgi odasına giren şirketler 31 Mayıs 2005'e kadar tekliflerini verecek.
Yakın arkadaş olan Güler Sabancı ile Mustafa Koç'un yönetimindeki Sabancı ve Koç grupları 22 Eylül 2003 tarihinde yaptıkları ortak açıklamada telekomünikasyon sektörü başta olmak üzere çeşitli alanlarda beraber hareket etmeyi kararlaştırdıklarını belirtmişlerdi.
Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı ile Sabancı Holding'in o dönemdeki İcra Kurulu Başkanı Celal Metin imzasıyla yapılan açıklamada iki grup için de önemli olan iş ve güç birliği niyetini gerçekleştirmek için bir anlaşma imzalandığı kaydedilmiş ve yerli sermayenin önemli iki kuruluşunun güçlerini birleştirerek bir araya gelmesiyle yaratılan sinerjinin ekonomiye önemli katkılarda bulunacağına inanıldığı ifade edilmişti. Edinilen bilgiye göre Sabancı Holding ile Koç Holding, Milli Piyango'nun özelleştirme ihalesine birlikte katılma kararından vazgeçmedi.
Telekom: Bilgimiz yoktu
Türk Telekom yetkilileri Koç Holding ve Sabancı Holding'in telekomünikasyon sektöründeki işbirliğinden vazgeçme kararından önceden haberdar olmadıklarını belirtti. Yetkililer ayrılmaya ilişkin haberin hemen ardından Radikal'e yaptıkları açıklamada iki grubun oluşturduğu konsorsiyumun bilgi odasına girdiğini ve gerekli incelemeleri yaptığını belirterek şunları söyledi:
"Bilgilenme sürecinde kendileriyle yaptığımız görüşmelerde işbirliğini bitireceklerine ilişkin bir intiba edinmedik. Çok ilgiliydiler ve her şey yolunda gibiydi. Ancak son dönemdeki olay (Gima) taraflar arasında bir geçici kırgınlık yaratmış ve bu da kendisini teklif öncesi yolları ayırma şeklinde göstermiş olabilir. Koç Grubu'nun ihaleye devam edeceğini açıklaması olumlu. Türk Telekom ihalesine 5-6 tane ciddi teklif geleceğina inanıyoruz."