Sabancı: Oynaklıkların geçici olduğuna inanıyoruz

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik hareketliliği ve gelinen noktayı dikkatle izlediklerini, yeni kararlar için enflasyonun etkisini biraz daha görmek gerektiğini belirterek...

ÇANAKKALE - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik hareketliliği ve gelinen noktayı dikkatle izlediklerini, yeni kararlar için enflasyonun etkisini biraz daha görmek gerektiğini belirterek, "Bir iki ayın rakamları ile birkaç yılın rakamlarını revize etmek doğru değil" dedi.
Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde kurulu Akçansa Çanakkale Çimento Fabrikası'nın 135 milyon dolara mal olacak İkinci Üretim Hattı'nın temeli atıldı.
'Sabancı olarak temkinliyiz'
Tören sonrasında basın toplantısı düzenleyen Güler Sabancı, ekonomideki hareketliliğin ABD'deki enflasyon beklentileri ile ABD Merkez Bankası'nın faiz artırmasıyla başladığını belirterek şunları söyledi:
"Dünya piyasalarında bir takım hareketlilik oldu. Bunun sonucu olarak bizim piyasalarımızda da hareketlilik görüldü. Gelinen noktayı yakından ve hassas şekilde izliyoruz. Bunun Türkiye'deki enflasyona olacak etkisini biraz daha görmemiz lazım. Bir iki ayın rakamlarıyla birkaç yılın rakamlarını revize etmek doğru değil. Sabancı Topluluğu olarak biraz temkinliyiz. Haziran rakamlarına da bakacağız. Gerekirse, yatırımlarımızdaki hedef rakamlarda düzeltme yapacağız."
Sabancı, ekonomideki bu hareketliliği geçici olarak gördüklerini, asıl, ana hedefin önemli olduğunu belirterek, "Mali disiplinin bozulmaması, enflasyonla mücadeleden vazgeçilmemesi, Türkiye'nin bu açıdan yoluna devam etmesi önemli. Biz bunun böyle olacağına inanıyoruz. Hükümet de böyle açıklıyor" dedi.
AB'nin, Türkiye açısından en önemli bir süreç olduğunu, bu yolun kolay olmayacağını ifade eden Sabancı, şunları söyledi: "Bu yol zor bir yol. Ama Türkiye için önemli olan, bu yolda devam etmek. Dolayısıyla, soğukkanlı olacağız ve yolumuzdan şaşmayacağız. Her şeyi zamanında tartışmak lazım. Bu süreç zaman zaman yavaşlayan, zaman zaman hızlanan bir süreç olacaktır. Şu anda sadece hükümetimiz değil, Avrupa'da yavaşlamış durumda. Uzun yolculukta önemli olan orta ve uzun vadedeki süreç."
'Erken seçim beklemiyoruz'
Sabancı, bir erken seçim beklemediğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir soruyu "Bazı şeyleri erken konuşmanın yararlı olmadığı kanısındayım. Türkiye'nin uzlaşmayla bu önemli makama gerekli seçimi yapacağına inanıyorum" dedi.
HeidelbergCement grubuyla 10 yıllık başarılı ortaklıkları olduğunu belirten Sabancı, "Türkiye'nin geleceğine ve büyümesine inanıyoruz. Yaptığımız tüm bu yatırımlar bizim Türkiye'nin istikrarlı büyümesine olan güvenimizin devam etmesinin bir göstergesi. Türkiye son birkaç haftadır bütün dünya ile beraber bazı oynaklıklar yaşadı. Ama bunun geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin yoluna aynen ve aynı ısrar ve çalışmayla devam edeceğine olan inancımızla Sabancı topluluğu olarak her iş kolumuzda büyümeye devam ediyoruz."
HeidelbergCement Grub Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele ise özellikle Türkiye gibi çok hızlı büyüyen ülkeler üzerinde yatırımları artırmayı planladıklarını ifade etti.
Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı da, son iki yılda kendi kayıtlarına göre çimentoda reel artışın yüzde 9 olduğunu belirterek şunları söyledi: "İkinci üretim kapasite artırımı yatırımımız 135 milyon dolara mal olacak ve 2007 yılı sonunda tamamlanacak. Böylece hem kapasite artacak hem de 500 kişiye istihdam yaratacak." Kamışlı, Mısır, Suriye ve diğer komşu ülkelerde yatırımın düşünülebileceğini belirtirken, Sabancı Holding üst yöneticisi Ahmet Dördüncü ise enerjide uzun vadeli planları olduğunu açıkladı. (dha, aa)