Sabancı: Türkiye'de enflasyon riski yok

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 'Türkiye'de enflasyon riski beklemiyoruz' mesajı verdi. Güler Sabancı, Türkiye'nin ekonomik yapısının 2001 krizinden sonra değiştiğine dikkat çekerek...

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 'Türkiye'de enflasyon riski beklemiyoruz' mesajı verdi. Güler Sabancı, Türkiye'nin ekonomik yapısının 2001 krizinden sonra değiştiğine dikkat çekerek, "Enflasyon yaratan unsurlar artık yok. Şunu söyleyebilirim ki, artık böyle birşey beklemiyoruz. Ülkemdeki rakamlar çok iyi, ama şu da unutulmasın ki, kişi başına düşen gelir bu yıl ancak 5 bin doların üzerine çıktı. Daha gidecek çok yolumuz var. Bu henüz başlangıç" dedi.
"Türkiye en heyecan verici dönemlerinden birini yaşıyor" diye devam eden Güler Sabancı, 28 yıllık iş hayatında ilk kez uzun vadeli planlar yapmaya başladıklarını, bulundukları bütün sektörlerde güçlü büyüme yaşadıklarını, özellikle çimento ve lastik sektörlerinde bölgesel oyuncu olduklarını ifade etti.
'Tekstil biraz kötü durumda'
Güler Sabancı, CNBC Europe'da yayımlanan 'Squawk Box Europe' programına katılarak canlı yayında, program yapımcısı Geoff Cutmore ve diğer sunucunun sorularını yanıtladı. Cutmore, Sabancı Holding'in, yüzde 23'lük etkileyici bir büyüme ile ülke performansının üzerine çıktığını hatırlattı..
Sabancı, grubun performansıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı: "Önce bankacılıkla başlayalım. Türkiye'nin önde gelen bankası, özel bir banka olan ve yine ilgili çevrelerce iyi bilinen Akbank çok iyi gidiyor, Türkiye'nin büyüme oranının üzerinde büyümeye ulaştı. Perakendecilik sektöründe agresif büyüme içindeyiz. Carrefour ile ortaklığımız var, üç yıl içinde iki kat büyüyoruz.
Elektronik perakendeciliğinde yüzde yüz varız. Üç yıl içinde bugünkü varlıklarımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Sizin de sözünü ettiğiniz gibi, çimento inşaat sektörünün büyümesini ateşleyen inanılmaz bir değer yaratıcı. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerin çoğunda agresif büyüme trendi içindeyiz. Hepimizin bildiği gibi, Çin rekabeti nedeniyle tekstil biraz kötü durumda.
Ama onun dışında, gururla söylüyorum ki, ülkemde güçlü bir büyüme var."
Sabancı ayrıca Türkiye'deki üretim ortamının çok verimli olduğunu bundan gurur duyduğunu söyledi.
AKP hükümeti iyi iş çıkardı
'Enflasyon riski' ile ilgili bir soru üzerine Güler Sabancı şunları söyledi: "Enflasyon rakamlarına baktığımızda, hakkını teslim etmek gerekir ki, hükümetin çok iyi iş çıkardığını görüyoruz. IMF'nin ve AB üyeliğinin yardımıyla, üç-dört yıl içinde yüzde 7'ye inen bir enflasyon gördük. Bu inanılmaz bir hikâye ancak arkasında finansal disipline dair çok iyi ve ciddi kotarılmış bir iş yatıyor. Bu noktadan bir geriye dönüş beklemiyoruz."