Sabancı ve Erdoğan arasında buzlar eridi

TÜSİAD ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında bir süredir devam eden gerginlik dün sona erdi. Başbakan Erdoğan, dün TÜSİAD'ı ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

İSTANBUL - TÜSİAD ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında bir süredir devam eden gerginlik dün sona erdi. Başbakan Erdoğan, dün TÜSİAD'ı ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Daha sonra da YİK üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya gelerek Türkiye'nin sorunlarını tartıştı.
Toplantıdan sonra TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ile birlikte açıklama yapan Erdoğan, "Biz, birbirimizle dayanışma içinde çalışmaları sürdürmekte kararlıyız" derken, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise kırgınlık konusunun kendisi için gündemden kalktığını söyledi.
'Bu fotoğraf yeterli'
TÜSİAD Başkanı Sabancı, bütün konuların gelip AB'ye bağlandığını belirterek, AB'ye tam üyelik yolunda ilerlerken zaman zaman ortaya çıkan engellerin kalıcı olmayacağını düşündüklerini kaydetti. Sabancı, Başbakan'la daha önce aralarında yaşanan kırgınlığın anımsatılması üzerine, "Benim için bu konu gündemden kalkmıştır. Zaten şu gördüğünüz fotoğrafa ilave edecek bir başka yorum var mı bilemiyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan, uzun zamandır yapmak istediği TÜSİAD ziyaretini gerçekleştirdiğini ve Türkiye'nin ekonomik durumunu, özelleştirme çalışmalarını ve doğrudan yabancı sermayenin Türkiye'ye ilgisini görüşme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Ekonomide gelinen noktaya değinen Erdoğan, "Bunların hiçbiri bizim için yeterli değil. Ama öyle bir anlayış iktidarda ki devletin ekonominin içerisinde olduğu bir yapı değil, devletin sadece denetleyen, düzenleyen, ufuk gösteren anlayışı temsil etmesi iktidarımızın önceliğidir" diye konuştu.
"Özel sektörle el ele omuz omuza geleceğe yürüyoruz, yürümekte kararlıyız" diyen Erdoğan, ilk altı aylık ihracatın özel sektör sayesinde 36.5 milyar doları yakaladığını dile getirdi.
Pano sorun yarattı
Erdoğan ve TÜSİAD Başkanı Sabancı'nın açıklama yaptığı kürsünün arkasındaki cami ve Londra kulesinin yan yana yer aldığı panonun kaldırılması da polemik konusu oldu. Erdoğan, bu panonun kaldırılması konusunda bir telkinde bulunup bulunmadığı yönündeki bir soru üzerine, panoyu görmediğini kaydetti. Sabancı ise hiçbir art niyet olmadan, asansörden inişin kolaylaştırılması için panonun kenara çekildiğini söyledi.
Söz konusu pano Erdoğan'ın isteği üzerine geri yerine çekildi. Erdoğan, panodaki her karenin birbirinden farklı olduğunu belirtip şunları söyledi: "Buradaki bir sorun sebebiyle bu düzenleme yapılmış."
İsteyen İstanbul'a gelip yerleşemez
İstanbul'a girişte nakil ilmuhaberi konusuna da değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Şimdi buraya nakil ilmuhaberiyle gelen nereye yerleşecekse belirlenmesi lazım. Eğer müsaitse yerleşir. Yoksa 'Ben şurayı buldum, şuraya yerleşeyim,' bizim muhalefet ettiğimiz konu budur.
Böyle bir anlayışa hiçbir aklıselim sahibinin muhalefet etmemesi gerekir. İstediğimiz modern şehirciliktir. Evi, barkı, işi ve gücü yok. Ondan sonra hepimiz beraber dertleniyoruz. 'Efendim Eminönü Meydanı'nda işportacılar şunu yapıyor, bunu yapıyor. Şurayı şunlar işgal etti' diye. Bunlara hep beraber dertleniyoruz. Normal zamanlarda bunları şikâyet ediyoruz. Ama buna tedbir getirildiği zaman eleştiriyoruz. Bunlar yanlış yaklaşımlardır. Biz bunun dertlisiyiz. Biz damdan düştük, bunu yazan köşe yazarları ise damdan düşmedi.
Yarın bunun hesabı onlara sorulmayacak, bize sorulacak. Hesabı biz vereceğiz."