Sabancı'da çimento atağı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Ladik Çimento Fabrikası'nın ihalesinde en yüksek teklifi 140 milyon 250 bin dolarla Sabancı Grubu ve Alman çimento devi HeidelbergCement'in eşit ortak olduğu Akçansa verdi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Ladik Çimento Fabrikası'nın ihalesinde en yüksek teklifi 140 milyon 250 bin dolarla Sabancı Grubu ve Alman çimento devi HeidelbergCement'in eşit ortak olduğu Akçansa verdi.
Sepetçiler Kasrı'nda yapılan ihalede, Akçansa, bu teklifiyle 60 milyon dolarlık muhammen bedelin 2.3 katını vermiş oldu. Sabancı Grubu, 175.5 milyon dolarla kazandığı Standart Çimento ihalesinden sonra bu kez Alman ortaklı şirketi Akçansa ile Ladik Çimento'ya en yüksek teklifi vererek TMSF'nin satışa çıkardığı dört fabrikadan ikisini aldı.
İhaleye, belgelerini teslim eden 15 şirket katılırken Koçsa Çimento belgelerindeki eksiklik nedeniyle ihaleye katılamadı. Kapalı zarfta en yüksek teklif 125 milyon 500 bin dolarla Akçansa Çimento'dan geldi. Akçansa ile diğer yüksek teklifleri veren Sabancı şirketi Çimsa, Türkerler İnşaat, bin ortaklı Aşkale Çimento ve İtalyan Cementir'in şirketi olan Çimentaş'tan oluşan beş şirket açık artırmaya katıldı.
'Fiyat yorumları ilginç'
ABD Doları cinsinden 250 bin dolarlık artırımlarla yapılan açık artırmada rakam 134.5 milyon dolara ulaştığında Türkerler İnşaat, 140 milyon dolara ulaştığında ise Akçansa temsilcileri beş dakikalık mola istedi. İkinci molanın ardından Akçansa Çimento temsilcilerinin sunduğu 140 milyon 250 bin dolarlık teklifin üzerine çıkan olmadı. Açık artırma bölümünde, Çimsa Çimento ve Çimentaş'tan hiç teklif gelmedi.
TMSF Satış Komisyonu Başkanı Salim Alkan, 140 milyon 250 bin dolarlık en yüksek teklifin Fon Kurulu'nun onayına sunulacacağını söyledi. İhalenin ar-dından açıklama yapan Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, çimentoyu stratejik bir sektör olarak gördüklerini vurguladı. Kamışlı, "Bu fabrikayı, dünya ve Sabancı standartlarında bir fabrika haline getireceğiz" dedi. Fabrikaların yüksek fiyatlara satılmasının çimento fiyatlarına nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Erhan Kamışlı şöyle devam etti: "Bunların çimento fiyatlarına yansıması mümkün değil. Çimento fiyatlarında pek fazla anormal bir durum yok. 1997-1998'den sonra fiyatlar, bugünkünden daha yüksekti. Tüm dünyada çimento fiyatının Türkiye'den düşük olduğu tek yer petrol ve doğalgaz destekli olduğu için İran'dır. Ortağım da burada. Kendisi de fiyatlarla ilgili neden bu kadar çok yorum yapıldığına inanamıyor.." Kamışlı, Trabzon ve Van hariç TMSF'nin çimento fabrikaları ihalelerinin hepsine katılacaklarını da hatırlattı. Akçansa'nın Karadeniz'de ufak bir öğütme tesisi olduğunu anlatan Kamışlı, "İlk defa Karadeniz'de ciddi bir yatırımımız olacak" dedi.
'Biz onlarla yarışamayız'
Ladik Çimento Fabrikası'nın açık artırmasına katılan ve 138 milyon 750 bin dolara kadar çıkarak yarışı bırakan Erzurum'da bulunan Aşkale Çimento'nun Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Sabancı ile yarışmak zor" dedi. Yücelik, fiyatların çok yüksek olduğunu belirterek, "Yarışma psikolojisi gibi... Bu fabrikaların bu fiyatlarla para kazanması mümkün değil" diye konuştu. 1993'te kurulan Aşkale Çimento'nun bin ortağı bulunduğunu anlatan Yücelik, ortakların çalışanlar, Erzurum esnafı ve öğrencilerden oluştuğunu açıkladı. Yücelik, Van, Trabzon ve Gaziantep çimento fabrikaları ihalelerine de katılacaklarını açıkladı.
Hepsinde iki katı aşıldı
TMSF'nin hafta başından bu yana gerçekleştirdiği çimento grubu ihalelerinde satılan dört fabrikada da en yüksek teklif, muhammen bedelin iki katını aştı. Dün gerçekleştirilen Ladik Çimento Fabrikası ihalesi ile TMSF'nin dokuz fabrika için belirlediği 433 milyon dolarlık muhammen bedelin 97 milyon 250 bin dolar üzerine çıkılarak 530 milyon 250 bin dolarlık satış yapıldı.
10 Ekim'de başlayan Çimento Grubu satışında Lalapaşa Çimento 166.5 milyon dolara Çimentaş'a, Standart Çimento 175.5 milyon dolara Sabancı şirketi olan Çimsa'ya, Bartın Çimento ise 48 milyon dolara Sanko Grubu'ndan Çimko Çimento'ya ihale edilmişti. TMSF bundan sonra düzenleyeceği beş ihalede fabrikaları muhammen bedellerinden satsa bile Çimento Grubu'ndan toplam 758 milyon 250 bin dolar kazanmayı garanti etti.