Sabancı'da kaptan değişti

Sabancı Holding Genel Müdürü, yönetim kurulu üyesi Celal Metin, 11 Mayıs'ta ayrılıyor. Yerine holdingin Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Ahmet Dördüncü görev yapacak.

İSTANBUL - Sabancı Holding Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu görevli üyesi Celal Metin 11 Mayıs tarihinde yapılacak genel kurul sonrası görevlerinden ayrılacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Celal Metin'in yerine, Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Ahmet Dördüncü 12 Mayıs 2005 tarihinden geçerli olmak üzere atandı.
Gruba yakın kaynaklar 'kaptan değişiminin' Sakıp Sabancı'nın vefatı ve yeğeni Güler Sabancı'nın Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiği ilk günden itibaren 'gizli gündemde' olduğunu öne sürdü. Aynı kaynaklar, Sakıp Sabancı'nın vefatı ve Güler Sabancı'nın amcasının koltuğuna oturmasının holding için yeterince radikal bir değişiklik olduğunu, bu nedenle genel müdür değişiminin zamana bırakıldığını söylüyorlar. Göreve yeni atanan Dördüncü, Güler Sabancı'nın her fırsatta övdüğü bir yönetici.
'Saygıyla karşılıyoruz'
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yaptığı yazılı açıklamada "'Dr. Celal Metin'in, kendi işleri ile ilgilenme isteğini anlıyor ve saygıyla karşılıyoruz. Kendisinin özellikle Yönetim Kurulu Başkanımız Sakıp Sabancı'nın vefatından sonraki geçiş döneminde önemli katkıları olmuş ve grubumuza kalıcı değerler kazandırmıştır. Kendisini Sabancı camiasının bir dostu olarak her zaman hatırlayacağız. Dr. Metin'e içtenlikle teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ayrıca bu görevi Dr. Celal Metin'den devralacak olan Ahmet Dördüncü'ye de başarılar diliyorum'' dedi. Aynı açıklamada Dr. Metin'in şu görüşleri de yer aldı:
"Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Sabancı Holding'i yönetmek benim için büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Sabancı Holding güçlü yönetim kadrosu, büyüme stratejisi, insan kalitesi ve sürdürülebilir kârlılığı ile dünya çapında bir gruptur. Sabancı Topluluğu'nun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum ve gelecekte de bu başarılarının süreceğine yürekten inanıyorum"
Görevden ayrılan Genel Müdür Celal Metin ise, Sabancı Holding'e 1975'te katılmıştı, 1988'e kadar grup içinde çeşitli görevlerde bulunan Metin, bu tarihte holdingden ayrıldı. 2003'e kadar Güneydoğu Asya'da birçok önemli şirkette yöneticilik yapan Metin, nisan ayında Sabancı Holding'e Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Görevli Üyesi olarak atandı.
Sabancı'ya 1987'de geldi
Göreve atanan Dördüncü, Mannheim Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1981'de Almanya'da başladığı kariyerine, 1984'te Türkiye'ye dönünce otomotiv sektöründe devam etti. Dördüncü 1987'de Sabancı Topluluğu'na katıldı.
Dördüncü, 1987-1997 yıllarında Kordsa A.Ş.'de çeşitli yönetim pozisyonlarında bulunduktan sonra, 1999-2004 yılları arasında Dusa Arjantin ve Dusa Brezilya'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev aldıktan sonra Dusa International'ın Kuzey Amerika'daki tüm operasyonlarından sorumlu genel müdürlük görevini yürüttü. Dördüncü, Ağustos 2004'ten bu yana da Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevini sürdürüyor.
'Ahmet bey müthiş bir yönetici'
Güler Sabancı geçtiğimiz günlerde bir sohbette, yeni genel müdür Dördüncü ile ilgili olarak şunları söylemişti: 'Brezilya ve Arjantin'de Dupont ile ortak şirketi kurarken, Amerikalılar buralara kriz ülkeleri olduğu için yönetici göndermeye çekindiler. Biz de hiç endişe etmeyin, bizde kriz yönetecek yönetici var, biz krizlere alışığız deyip Ahmet beyi gönderdik. Ahmet bey, o şirketleri kriz ortamında muhteşem şekilde yönetti. Şimdi Türkiye'ye getirdik. Artık Türkiye'de her şeyin yoluna girdiğini görsün ve biraz da krizsiz ekonomide yönetmenin keyfini yaşasın dedik."