Sabancı'dan 3 milyar dolarlık enerji atağı

İngiltere'de yayımlanan günlük siyaset ve ekonomi gazetesi Financial Times, Sabancı grubunun gelecek beş yılda büyüyen ekonominin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 3 milyar...

LONDRA - İngiltere'de yayımlanan günlük siyaset ve ekonomi gazetesi Financial Times, Sabancı grubunun gelecek beş yılda büyüyen ekonominin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 3 milyar dolarlık enerji yatırımı yapmaya hazırlandığını duyururken, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın açıklamalarına da yer verdi.
Söz konusu yatırımların enerji istasyonları ve elektrik dağıtım sistemlerini içereceğini de bildiren FT, grubun enerjideki planının önümüzdeki beş yılda üç yeni enerji istasyonu inşa edip hizmete sokmak olduğunu duyurdu. Sabancı'nın bu yatırımlarla ilgili General Electric, Alsom ve Siemens ile görüşmeler yaptıklarını belirttiğine işaret eden gazete, şu anda bu kuruluşlarla ilgili kararın alınmadığını duyurdu.
'Nükleer enerjiyle ilgiliyiz'
Güler Sabancı'nın ilke olarak kömür enerjisi, barajlardan elde edilecek enerji ve rüzgar santrallerinin karışımından oluşan bir teknoloji üzerine durulduğunu açıkladığını da yazan Financial Times Gazetesi, Sabancı'nın "Halen Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 2'sini üretiyoruz. Beş yıl içinde bunu yüzde 10'a çıkartabiliriz" dediğini yazdı. Bu arada Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding olarak nükleer enerji yatırımlarıyla ilgilendiklerini açıkladı.