Sabancı'dan 918 milyon lira net kâr

Sabancı'dan 918 milyon lira net kâr
Sabancı'dan 918 milyon lira net kâr

Sabancı Holding CEO su Kurtul, Türkiye ekonomisinin 2010 u yüzde 5 büyüme ile kapatacağını tahmin ediyoruz dedi.

Geçen yılın ilk yarısına göre net kârını yüzde 52 artıran Sabancı Holding, 918 milyon lira kâr elde etti. Holding'in konsolide satışları ise, 9.8 milyar liraya ulaştı

İSTANBUL - Sabancı Holding’in yılın ilk altı aylık döneminde net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artarak 918 milyon liraya yükseldi. Sabancı Holding açıklamasına göre, Holding’in 30 Haziran 2010 tarihi itibarıyla sona eren altı aylık döneme ait konsolide mali tablolarında, satışları 9 milyar 802 milyon lira, faaliyet kârı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artış göstererek 2 milyar 451 milyon lira olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları 30 Haziran 2010 tarihinde, yılbaşına göre yüzde 9 artışla 122 milyar 496 milyon lira, özkaynakları ise yüzde 6 artış ile 21 milyar 977 milyon liraya ulaştı. 

‘Hızlı büyümeye devam’
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2010 yılının ilk altı ayında net kârın, geçen yılın ilk altı ayına oranla yüzde 52 artarak 918 milyon lira olarak gerçekleştiğini belirtti. Dünyada pek çok ülkenin global krizden ağır şekilde etkilendiği bu dönemde Türkiye ekonomisinin güçlü bankacılık sektörü, ekonomi yönetiminin mali disiplini koruması, özel sektörün dinamizmi ve verimlilikte sağladığı yüksek artış ve dış pazarlarda sağladığı başarılar sayesinde hızlı bir toparlanma gösterdiğini ifade eden Kurtul, şunları söyledi:
“Nüfus yapısı çok genç olan ülkemizde daha hızlı istihdam artışı yaratmamız, odaklanmamız gereken konuların başında geliyor. 2010 yılında yakaladığımız yüksek oranlı büyüme sayesinde istihdam artışının yükselişe geçtiğini görüyoruz. Yılın ilk üç ayında yüzde 12’ye yakın büyüme gösteren ekonomimizin 2010 yılında yüzde 5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Düşük enflasyon ve düşük reel faiz ortamının ülkemizde yatırımların canlanmasına ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Sabancı Grubu olarak ülkemizin geleceğine güvenle bakıyoruz ve ülkemizin büyümesine ve gelişmesine katkı yapmaya devam edeceğiz.” (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul