Sabancı'dan dev hedefler

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve CEO'su Ahmet Dördüncü'den 2006 hedefleri: Ciro 12.4 milyar, ihracat 1.25 milyar, yatırım 620 milyon dolar olacak, 4 bin 500 işçi alınacak. Elektrikte varız, petrolde Petkim'de yokuz.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, holdingin 2005 yılında stratejisine uygun olarak önüne çıkan fırsatları değerlendirdiğini belirtirken, önümüzdeki süreçte enerji dağıtım özelleştirmeleri konusunda niyetli olduklarını söyledi. Güler Sabancı, Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ahmet Dördüncü ile dün 2005 gerçekleşmeleri ve 2006 beklentileriyle ilgili bir 'yıllık buluşma toplantısı' düzenledi.
Sabancı, geçen yıl Sabancı Holding'in özelleştirmelerde ve satın almalarda yeterince agresif görünmediği şeklinde yorumlarda bulunduğunun anımsatılması üzerine, denizcilerin kullandığı bir sözü hatırlatarak, "Nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız, hangi limana varmak istediğinizi bilmiyorsanız hiçbir rüzgâr sizin için doğru değildir" dedi.
Sabancı Holding'in içinde bulunduğu işkollarında uygun fırsatları değerlendirdiğini söyleyen Sabancı, şöyle konuştu:
"Elinizi attığınız her fırsatı gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ama örneğin 'Perakendecilik ana işimizdir' dedik, Gima fırsatı vardı değerlendirdik. 'Çimento ana işkolumuzdur' dedik, 'Bu konuda en az iki fabrika almalıyız' dedik, çalıştık, girdik aldık. Şu anda biri hukuki süreçte onun da üzerinde çalışıyoruz. 'Sigortacılık ana işimiz' dedik Başak Sigorta ihalesine girdik ancak fiyat sınırımızı aştı. Dolayısıyla özelleştirmelerde stratejimize uyan önümüzdeki süreçte dağıtım işleri gelecek. Niyetliyiz, çalışıyoruz. Değerlendireceğiz."
Sabancı, halka açılmanın gerektiği zaman yapacakları bir konu olduğunu belirterek, şunları söyledi: "O da gündemimizde bulunacak. Ama halka açılmalarda şirketlerimizin belli bir büyüklüğe geldikten sonra halka açılmaları düşünüyoruz. Eskiden daha küçük şirketler de halka açılmış, ama bundan sonra onu görmeyeceksiniz. Daha büyük montanlı şirketler ve büyüme potansiyeli olan şirketlerimizi açacağız. Ancak büyüme stratejimizde o işte büyümek istiyorsak o işin gereğini yapacağız. Örneğin enerji sektöründe büyümek istiyoruz, hem özelleştirmelere bakacağız hem de satın almalara. Hem organik olarak büyümeye bakacağız. O sektörde ne gerekiyorsa, ne gibi fırsatlar varsa onları değerlendireceğiz" dedi. Güler Sabancı, 'Sabancı farkı' sloganının ne anlama geldiğinin sorulması üzerine, "Sabancı farkını da kelimelerde değil sonuçlarda göreceksiniz" ifadesini kullandı.
'Petkim'i düşünmüyoruz'
Sabancı Holding CEO'su Dördüncü ise enerji sektörünün çok geniş bir sektör olduğunu belirterek, bu sektörün her alanında oynamak istemediklerini söyledi. Daha çok elektrik üretimi, dağıtımı, perakende satışı ve toptan satışına odaklanmış bir enerji
oyuncusu olmak istediklerini ifade eden Dördüncü, "Daha sonraki aşamada belki doğalgazın dağıtımıyla da ilgilenebiliriz. Fakat Petkim ve petrolle ilgili olan kısımda planımız yok. Planlarımız daha çok elektrik üretimi ve dağıtımına yoğunlaşmakta" dedi.
Dördüncü, enerji sektöründe son günlerde yaşananların, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının oldukça kritik noktalarda olduğunu gösterdiğini belirterek, "Bugünden itibaren bunun farkına varılmasıyla, bizim de bundan sonraki 10 yıl için kendimiz için düşündüğümüz gibi, Türkiye'nin de enerji üretim portföyünü zenginleştirmesi, daha çok termik santrallara daha çok hidroelektrik santrallara önem vermesi gerekiyor" diye konuştu.
'Paydaşlarımıza değer yaratacağız'
Sabancı, yaklaşık üç yıldır Türkiye'nin istikrarlı bir döneme girdiğini ifade etti. Artık uzun vadeli plan yapan bir grup olmak istediklerini belirten Sabancı, şöyle konuştu: "Arama konferanslarıyla vizyonumuzu belirledik; Farklılıklar yaratacak kalıcı üstünlükler sağlamak. Misyonumuz ise rekabetçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeli olan stratejik bir portföyü paydaşlarımıza değer yaratacak şekilde yönetmek olacak. 10 yıl sonra kendimizi tam olarak böyle görmek istiyoruz."
Grup olarak kısa vadeli ve yüksek büyüme istemediklerini vurgulayan Sabancı, "Sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme istiyoruz" dedi. Sabancı, bir gazetecinin, 'Olası bir kriz durumunda cari açığa bağlı olarak politikanız ne olacak?' sorusu üzerine, kendilerinin planlarında cari açığın hassas bir dengede devam edeceğinin öngörüldüğünü söyledi.
Cari açığın üzerinde durulmasının, takip edilmesi gereken bir konu olduğunu belirten Sabancı " Ancak 2006'da temel bir kriz beklemiyoruz" dedi. Sabancı, özelleştirmelere ilişkin yargı kararlarının anımsatılması üzerine, "Özelleştirmelerde hukuki sıkıntılar 1985'lerden beri var. Dolayısıyla hukuk reformu diye altını çizerek istediğimiz konulardan biri de bunları kapsıyor" dedi.
Kordsa da yapılandı
Sabancı, geçen hafta İstanbul'da kurdukları Kordsa Global A.Ş.'nin bir şemsiye şirket olacağını belirterek, "Kordsa Türkiye, Kordsa International, Kordsa Brezilya, Kordsa Arjantin, Almanya, Mısır gibi bütün bu konudaki faaliyetlerimizin şemsiye şirketi Kordsa Global olacak. ABD'deki şirketin merkezi İstanbul'a taşınacak" dedi.
Hedefi agresif büyümek
Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, "Holding olarak konsolide ciromuzu 2004'e göre yüzde 22 büyümeyle geçen yıl, kesin olmamakla beraber 10.5 milyar dolara taşıdık. 2006 yılında ise yüzde 19 gibi agresif bir büyümeyle 12.4 milyar dolar civarına taşımayı planlamaktayız" dedi.
Sabancı Holding Yıllık Paylaşım Toplantısı'nın ilkinde konuşan Ahmet Dördüncü, bu yıl Türkiye ekonomisinde istikrarın devam etmesini ve yüzde 5 civarında büyümenin sürmesini beklediklerini ifade ederek, "Hedefi yakalamak daha zor ancak enflasyon ve faizlerde düşüşün sürmesi bekleniyor. Enflasyon hedeflemesi ve para politikası kritik olacak" diye konuştu.
'Değerli YTL risk olacak'
Yüksek cari açık ve aşırı değerli YTL'nin 2006 yılında da önemli risk faktörleri olacağını vurgulayan Ahmet Dördüncü, bu yıl gayri safi milli hasılanın (GSMH) 385 milyar dolar, kişi başına GSMH'nin 5 bin 200 dolar, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 6, tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 6.2 olmasını beklediklerini söyledi.
Ahmet Dördüncü, holdingin istikrarlı büyümesine devam ettiğini, 30 Eylül 2005 itibarıyla konsolide mali tablolara göre vergi öncesi kârın yüzde 29 yükselerek 1.2 milyar YTL olarak gerçekleştiğini kaydetti.
2005'te CarrefourSA'nın Gima ve Endi'yi satın aldığını, süpermarket sayılarının 88'e, DiaSA mağaza sayısının 326'ya ulaştığını ve Teknosa'nın 24 ilde 95 mağazaya yükseldiğini açıklayan Dördüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2005 otomotivde başarılı bir yıldı. TemSA ile otobüs satış adedimizi 874'e çıkardık. ToyotaSA'da 31 bin adetle üst üste satışların artırıldığı dördüncü rekor yılımızı gerçekleştirdik. Çimento grubumuz da yeni alımlarla lider konumda."
4 bin 500 kişiye iş
Ahmet Dördüncü, 3 Ocak 2005'te 4.6 milyar dolar olan Sabancı Holding hisse senedi performansının 31 Ocak 2006'da 9 milyar 273 milyon dolara yükseldiğini belirterek, 27 Ocak 2006 itibarıyla borsada işlem gören 14 şirketleriyle toplam pazar değerinin yüzde 17'sini oluşturduklarını kaydetti.
Personel sayılarının hızla büyüdüğünü, geçen yıl 44 bin 575 olan sayıyı bu yıl yaklaşık 49 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Dördüncü, grup şirketlerindeki 2006 hedeflerini şöyle açıkladı: "GıdaSA için 2006, yatırımların tamamlandığı bir yıl olacak. TeknoSA 22 yeni kente girip 55 mağaza açarak 150 mağazaya ulaşacak. Brisa kapasitesini yüzde 11 artırarak piyasaya 25 yeni ürün sunacak. ToyotaSA da binek otomobil pazarında 2005'te yüzde 7 olan pazar payını yüzde 8.6'ya çıkarmayı hedefliyor." Finansal hizmetler grubunun, geçen yıl yüzde 49 artışla 1 milyar 72 milyon dolar net kâr sağladığını ifade eden Dördüncü, 2006'da sanayi ve ticaret şirketlerinin kârlılıklarını 2005'e göre yüzde 24 artırarak 580 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding'in ihracatının geçen yıl 1 milyar 50 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, "İhracat hedefimiz bu yıl 1 milyar 250 milyon dolar civarında. Yatırımlarımızı 2005 yılına göre yüzde 11 artışla 620 milyon dolar seviyesine çıkarmayı planlamaktayız" diye konuştu.
Teknosa şirket satın alacak
Sabancı Holding'in 2006'da inorganik olarak da büyüyeceğinin altını çizen Ahmet Dördüncü, "Bütün şirketlerimiz bu konuda çok yoğun çalışma içinde, Kordsa Global A.Ş. Uzak Doğu'da polyesterle ilgili büyüme planları içinde. Teknosa Doğu Avrupa'da bir elektronik perakendecisini satın alma girişiminde. Temsa, ağır kamyon dahil olmak üzere inorganik büyüme fırsatlarının değerlendirilmesini planlıyor. Sabancı Holding 2006'da hissedarlarına değer yaratmaya devam edecek." dedi.
'Akbank çok iyi gidiyor'
Türkiye'nin önde gelen özel bankalarından olan Akbank'ın, Sabancı Grubu'nun ciro ve kârlılıktaki ağırlığı sürüyor.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Akbank'ın toplam ciromuzdaki ağırlığı yüzde 50-50 civarında... Toplam kârımızın içinde Akbank'ın payı yüzde 60, sanayinin payı yüzde 40. Bunu dengelemeye çalışıyoruz, ama Akbank çok iyi gidiyor" dedi.
Sabancı, Akbank ile ilgili olası ortaklık düşünüp düşünmedikleri sorusunu, "Akbank'ın rakamlarına bakarsanız, neredeyse orta çaplı bir banka satın almışcasına büyüdüğünü görürsünüz. Bankacılık Sabancı Holding'in ana işidir ve öyle de kalacaktır. Akbank sektörde lider kuruluş olduğu için bu liderliğine yakışır bir sorumluluk bilinci ile önüne çıkan fırsatları değerlendirecektir" şeklinde yanıtladı.
Sabancı Holding açıklamasına göre grubun sanayi ve ticaret (finans dışı) faaliyetlerinde 2004 yılında 345 milyon dolar olan operasyonel kârlılığının (EBITDA) 2005'te 466 milyon dolara yükselmesi bekleniyor. 2006 hedefinin ise 580 milyon dolar olduğu belirtildi.