Sabancı'dan hükümete 'Hata yapmayın' uyarısı

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, cari açıkların iyi yönetilmesi ve IMF çıpasına tutunmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. 'Türk Girişim ve İş Dünyası Başkanlar Konseyi' toplantısında konuşan Sabancı...

ANKARA - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, cari açıkların iyi yönetilmesi ve IMF çıpasına tutunmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. 'Türk Girişim ve İş Dünyası Başkanlar Konseyi' toplantısında konuşan Sabancı, büyümenin, hızlı ve sürdürülebilir çizgiye oturtulması gerektiğinin, 2004-2014 döneminde, ortalama yıllık yüzde 6 büyüme ve 6 milyon istihdam yaratmak zorunluluğuna işaret etti.
Sabancı, daha fazla doğrudan yabancı yatırımı çekecek, daha fazla yerli yatırımı cesaretlendirecek bir yatırım ortamının oluşturulması, bölgelerarası gelişmişlik farklarını giderecek politikaların da devreye sokulması gerektiğini vurguladı.
Özelleştirmeden elde edilen gelirlerin doğru şekilde kullanılması gerektiğinin de altını çizen Sabancı, şunları söyledi:
"Beklentiler her şeyi etkileyebilecek unsur olarak bütün denklemlerin içinde yerini koruyor. Dönüm noktası olabilecek böyle bir dönemde yönetimin iki temel konuda dikkatli olması gerekiyor. Bunlardan birincisi olumsuz beklentileri besleyecek hatalar yapmamak, ikincisi ise kamuoyunu düzenli bilgilendirerek değişime hazırlayıp toplumun kararlara katılımını sağlayarak ilerlemek."
Sabancı, özelleştirme süreci ve Galataport ihalesi ile ilgili bir soru üzerine, spesifik konulara girmek istemediğini belirtti.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vergi indirimi isteyenlere 'Alışmış kudurmuştan beterdir' dediğinin hatırlatılması üzerine Sabancı, "Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi, öncelikle kayıt dışının düşürülmesi için yoğun çalışma yapmamız lazım. Bu da dolaylı olarak vergi gelirlerini artıracaktır" dedi.