Sabancı'dan ikinci Uzakdoğu hamlesi

Sabancı Holding iştiraki Kordsa Global, geçen ay Çin'de faaliyet gösteren IQNE Qingdao Nylon Enterprise şirketini almasının ardından Uzakdoğu'da ikinci adımını attı. Endüstriyel naylon iplik ve kord bezi üreticisi Kordsa...

İSTANBUL - Sabancı Holding iştiraki Kordsa Global, geçen ay Çin'de faaliyet gösteren IQNE Qingdao Nylon Enterprise şirketini almasının ardından Uzakdoğu'da ikinci adımını attı. Endüstriyel naylon iplik ve kord bezi üreticisi Kordsa, Endonezya merkezli PT Branta Mulia Tbk'nın ilk etapta yüzde 54.21 hissesini satın almak üzere niyet mektubu imzaladı.
Sabancı Holding'den yapılan açıklamada, kasım ayı içinde Uzakdoğu'daki ilk yatırımını Çin'de ABD'li Invista Group'a bağlı IQNE Qingdao Nylon Enterprise'ın yüzde 99.5 hissesini Sabancı BV vasıtasıyla satın
alarak yapan Kordsa Global'in, stratejik planları doğrultusunda Asya yatırımlarına bir yenisini daha eklemek üzere PT Branta Mulia Tbk'da incelemelere başlayacağı açıklandı.
Üç tane fabrikası var
Bu satın almayla Kordsa Global'in cirosunun 1 milyar dolara yaklaşacağı belirtilen açıklamada, Asya'da naylon, PET HMLS iplik ve kord bezi sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan ve halen 170 milyon dolar cirolu Branta Mulia Tbk'nın çoğunluk hisselerini almak için yola çıkan Kordsa Global'in, iki tanesi Endonezya'da ve bir tanesi de Tayland'da olmak üzere üç adet fabrikanın kontrolünü eline almış olacağı söylendi.
Açıklamada, toplam üç fabrikada, yılda 25 bin ton Naylon 6.6, 11 bin ton PET HMLS iplik ve 40 bin ton terbiye edilmiş kord bezi üretimi yapıldığı belirtilerek, Branta Mulia Tbk tarafından üretilen ürünlerin, Asya, Pasifik ve Ortadoğu pazarının artan taleplerini karşıladığı, Tayland ve Endonezya'daki tesislerde bin 750 kişinin çalıştığı açıklandı.
'Asya'da arayışa devam'
Sabancı Holding, Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Turgut Uzer, Çin'deki yatırımdan hemen sonra gerçekleşen bu yeni satın alma niyetinin, Kordsa Global A.Ş.'nin Asya faaliyetlerini büyüterek devam ettirmedeki kararlılığını vurguladığını belirtti. Uzer, kasımda dünyanın en hızlı büyüyen bölgesi Asya'daki ilk üretim merkezlerini, Çin'in Qingdao kentinde gerçekleştirdikleri satın almayla kurduklarını, hemen arkasından Endonezya merkezli Branta Mulia Tbk'nın çoğunluk hisselerini satın almak için yola çıkarak Asya'daki operasyonlarını genişletme yönündeki kararlılıklarını bir kere daha gösterdiklerini vurguladı.
Kordsa Global A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Pekarun da, bu yatırımla, Asya'daki kapasiteyi artırmakla kalmayıp, her geçen gün talebi artan PET HMLS iplik ve kord bezi ilave üretim kapasitesine de sahip olmak istediklerini kaydedip, Kordsa Global'in, yeni işbirliği görüşmelerine devam ettiğini söyledi.
Şemsiye şirket İstanbul'da
2005 yılı nisan ayında DuPont'tun hisseleri alınarak adı Kordsa International olarak değiştirilen şirket bu yıldan itibaren Kordsa Global olarak Türkiye'den yönetiliyor. Yüzde 12'si İMKB'de işlem gören Kordsa A.Ş. merkezi İstanbul'da olan Kordsa Global ile birleşti. Böylece 1973'te Türkiye'de kurulan Kordsa, dünyanın önemli naylon ve polyester kord bezi üreticilerinden biri olarak Kordsa Global'e dönüşerek birçok ülkede sekiz ayrı işletmesi bulunan bir şirket oldu.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konuyla ilgili şunları söylemişti: "Kordsa Türkiye, Kordsa International, Kordsa Brezilya, Kordsa Arjantin, Almanya, Mısır, İran, ABD gibi bütün bu konudaki faaliyetlerimizin şemsiye şirketi Kordsa Global olacak. Belki de Türkiye'de ilk bu çapta bir global şirketin merkezi de böylece İstanbul'da olacak ve Sabancı Center'dan yönetilecek. Bunu önemsiyorum."
Kordsa Global, lastik sektörü için ürettiği iplik, tek kord ve kord bezlerinin yanı sıra konveyör bant, V-kayışı, hortum, balık ağı ve naylon iplik ile kord bezinin kullanıldığı diğer sanayi dallarının da ihtiyacını karşılıyor.