Sabancı'dan nano atak

Sabancı'dan nano atak
Sabancı'dan nano atak

İzlediklerimiz kaygı verici Sabancı, siyasi gelişmeler konusunda ise İzlediklerimiz kaygı verici. Türkiye nin çok ciddi bir hukuk reformu ihtiyacı var yanıtını verdi.

Güler Sabancı, 52 milyon TL yatırımla nano teknoloji merkezi kurduklarını belirterek "Yatırımımız 70 milyon TL'ye çıkacak" dedi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 52 milyon TL yatırım yaparak Sabancı Üniversitesi’nde nano teknoloji merkezi kurduklarını ve çevre, gıda ve tıp alanlarında çalışmalara başladıklarını açıkladı. Merkeze yeni bir faz daha ekleyerek yatırımı 70 milyon TL’ye çıkaracaklarını belirten Sabancı, “Merkez herkese açık olacak. Herkes nano teknoloji merkezi kurmamalı. Kaynaklar israf edilmemeli” dedi.
Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve CEO Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in yıllık paylaşım toplantısının ardından gazetelerin ekonomi yöneticileri ile bir araya gelerek Türkiye ’nin gündemindeki çeşitli konuları değerlendirdi. Sabancı Topluluğu olarak faaliyet gösterdikleri her sektörde ciddi büyüme hedeflediklerini belirten Sabancı, grubun net varlık değerini 5 yıl içinde 25 milyar milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı. 

‘Önemli adımlar attık’
Büyümek için ülkelerin yüksek katma değerli ürünlere ihtiyaç duyduğunun altını çizen Sabancı, bu konuda grup olarak önemli adımlar attıklarını da dile getirerek devlet kanalıyla üniversitelere yapılan Ar-Ge desteğinden Sabancı Üniversitesi olarak kendilerinin de faydalandığını söyledi. Sabancı şu bilgileri verdi:
Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Enstitüsü’nde yürütülen çalışmalar ve araştırmalar gerçekten herkes için heyecan verici. Enstitüde nano boyut mühendisliği ve yapısal malzemeler konusunda, gıda ve ziraatla ilgili çalışıyoruz. Nano güvenlik, tıp, çevre ve su konularında da çalışmalar yürütülüyor.
Önemli bir konu var. Herkes bu nano teknoloji alanına girmek istiyor. Çok güzel destekler de veriliyor. Her üniversite kendi nano merkezini yapmak istiyor. Biz yapmasınlar demiyoruz ama örneğin tüm ABD ’de toplasan 20-25 nano teknoloji merkezi var.
Örneğin Sabancı Üniversi-tesi’nde bir mikroskop var 5 milyon euro. Herkese, tüm Türkiye ye açık olacak. Bu işi, yaparken yani Türkiye daha çok katma değerli teknolojik ürünlere giderken, kaynakları israf etmemeliyiz.
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da Kordsa’nın nano teknoloji uygulamalarıyla üç alanda yeni ürünler geliştirdiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Kordsa bilindiği gibi lastik güçlendirici olarak kord bezi üretiyor. Burada naylon ve polyester kullanılıyor. Naylon 66’da Kordsa’nın pazar payı dünyada yüzde 30 civarında. Bu çok büyük bir pazar payı. Naylon daha pahalı bir ekipman. Lastikte naylon 66 kullanılıyor. Geliştirilen yeni ürün Monolyx, bunun yerine geçecek. Üç büyük lastikçide kabul gördü. Bu malzeme çeliğin yerini alacak. Patenti de alındı. Bunlar Kordsa’ya çok önemli pazarlar getirebilir.”

Sakıp Bey’i AKM’de anmak istiyoruz
Sabancı; AKM’nin yenilenmesiyle ilgili de şunları söyledi:“Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay bu proje için desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Biz de destek olmaya karar verdik. Mimarisini beğenirsiniz beğenmezsiniz Cumhuriyet tarihimizin en önemli binalarından biri. Arzumuz 10 Nisan 2014’e kadar yetişmesi. Ölümünün 10. yılında Sakıp Bey’i orada anmak istiyoruz.”

bigPara.com