Sabiha Gökçen ve İstanbul Park'ın sihirli öpücüğü

Kısa bir süre öncesine kadar yapımı tartışılan ve gereksiz olduğu söylenen Sabiha Gökçen Havalimanı ile Formula 1 heyecanını Türkiye'ye taşıyan İstanbul Park, Anadolu yakasının kaderini değiştirdi.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İSTANBUL - Kısa bir süre öncesine kadar yapımı tartışılan ve gereksiz olduğu söylenen Sabiha Gökçen Havalimanı ile Formula 1 heyecanını Türkiye'ye taşıyan İstanbul Park, Anadolu yakasının kaderini değiştirdi. Bu değişimin en çok etkilediği ilçeler olan Pendik, Kartal ve Tuzla'da, beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri teknoparklar ve marinaların heyecanı yaşanıyor. Bu canlılık henüz sokağa yansımamış olsa bile projeler hazırlanmış, ÇED onayları alınmış ve çoğu da ihale aşamasına getirilmiş. Üç büyük ilçenin belediye başkanları da gelişimin yönünü turizm ve hizmet sektörü olarak belirlemiş.
Radikal'in görüştüğü belediye başkanlarının tamamı turizm cenneti olma hayalinin gecekonduyu önlemekten geçtiğini biliyor. Eskisi gibi gecekonduya göz yummak yerine hepsi bu sorunun çözümü için projeler üretmiş ve uygulamaya da başlamışlar. İlçelerin birbirine çok yakın olmasına rağmen her üç belediye başkanı da marina yapma konusunda kararlı. Amaç, daha çok insanı Anadolu yakasına çekmek.
Ekonomi ayağa kalkacak
Özellikle de Formula 1 için gelen turistleri sahil şeridine indirebilmek. Belediye başkanlarına göre bu başarılırsa gerisi kolay. Çünkü turist sahile indiğinde kendisine beş yıldızlı otel, kültür merkezi, alışveriş merkezi, fuar alanları, eğlence mekânları sunulacak. Tüm bu hareketlilik Anadolu yakasını canlandırırken bölge ekonomik açıdan da uçacak. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ve Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Anadolu yakasının kaderini değiştirecek projeleri Radikal'e anlattı.Kaya'nın hedefi 8 milyar dolarlık yatırım
Gelişimin en pozitif etkilediği ilçe konumunda olan Pendik'te üçüncü dönem belediye başkanlığı yapan Erol Kaya'nın projelerinin toplam tutarı 8 milyar doları aşıyor. Projeleri koltuğunun altında gezen Kaya, bölgesini canlandırmak için iş dünyasının önde gelen isimleriyle sürekli temas halinde. Kaya'nın en önemli projesi içinde Hava Bakım Onarım Merkezi'nin de (HABOM) yer alacağı dev bir kompleks bulunuyor. İçinde alışveriş merkezleri, otoparklar, eğlence merkezleri, çocuk oyun alanları, sinemalar tiyatrolar ve akla gelebilecek tüm sosyal tesislerin yer alacağı bir yatırım. Bu yatırım için yabancılarla görüşmelerin sürdüğünü belirten Erol
Kaya, şunları söyledi:
"Bu, ekonomik olarak da çok büyük bir proje. Sadece HABOM'da 4 bin kişi çalışacak. Singapurlular ile proje için görüşmelerimiz sürüyor. Bu tesisin içinde teknopark da yer alacak. Pendik, havalimanına ve İstanbulpark'a sadece beş dakika mesafede. Bu nedenle bölgenin geleceği turizm odaklı olacak. Green Park tarafından sahilde 800 yataklı yedi yıldızlı otel yapımının projesi onaylandı. Mart ayında temeli atılacak ve 2007 yılının şubat ayında tamamlanacak. Almanlar da bölgede otel yapmak için yer arıyor. Polat İnşaat ise bölgede otel ve alışveriş merkezi yapmak istiyor. Hemen E-5 yolunun kenarında 60 bin metrekare alana kurulu Alemdar Kimya da araziyi alışveriş ve otel yapımı için 6 ay içinde boşaltma sözü verdi. Şahsuvaroğlu A.Ş. ise 400 yataklı bir otel yapmayı planlıyor. Havalimanın hemen yanında 1 milyon metrekare alan içinde dev bir fuar merkezi projemiz de yakında hayata geçirilecek. Bu fuar alanının içinde 60 bin metrekare alışveriş merkezi, 22 bin metrekare otel de yer alacak."
Pendik'in çehresini değiştirecek bir diğer yatırım ise ihalesi yakında yapılacak olan 1000 yat kapasiteli yat limanı olacak. Marinanın maliyetinin 30 milyon dolar, fuarın maliyetinin 200 milyon dolar ve üç otelin de yaklaşık 60 milyon dolar olacağını kaydeden Kaya, 7.5 milyarlık tesisle birlikte toplam yatırımların 8 milyar dolara yaklaşacağının altını çiziyor. İş çevreleri, Şevket Demirel'in de bölgeye büyük ölçekli bir otel yapmak için çalışmalara başladığını belirtiyor.


Tuzla Gölü'ne 30 trilyon
İstanbul'un turistik ilçesi Tuzla, havalimanı ve İstanbul Park'ın rüzgârıyla eski günlerine dönme çabasında. Bu rüzgârın farkında olan Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, öncelikle kuruyan tarihi Tuzla Gölü'nü eski haline çevirmek ve bir adım da öne geçerek burayı kuş cenneti yapmak istiyor. Çalışmaların başladığını dile getiren Mehmet Demirci şöyle konuştu:
"Proje tamamlandığında 30 trilyon lira harcama yapılmış olacak. Bu gölün içinde üç tane de doğal adacık yer alacak. Şu ana kadar İstanbul Valiliği 2.5 trilyonluk katkıda bulundu. Bir diğer projemiz ise tarihi Türk evlerini de içinde barındıran tarihi çarşı yapmak. 300 yat kapasiteli bir de yat limanımız olacak. Tuzla'da da beş yıldızlı oteller yapılacak. Ancak somutlaşmadığı için isim vermek istemiyorum. Sadece otel değil, çok zengin turistler için 1000 konuttan oluşan malikâne projemiz de var. Sanayi bölgesi özelliğini de koruyan Tuzla, büyük bir dönüşüm yaşayacak. 600 bin metrekarelik araziyi fuar alanı ve alışveriş merkezlerinin olacağı yer olarak planladık. Burada İngilizler kule otel yapacak. Organize sanayi bölgelerinin teknokente dönüşmesi de plan dahilinde."


Dağlar: Kartal bölgenin yeni Manhattan'ı olacak
Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden biri olan Hamidiye Suları'nın başındayken, Kartal'a belediye başkanı seçilen Arif Dağlar da Kartal'ı sanayiden arındırıp turizm ve hizmet sektörünün merkezi haline getirmek istiyor. E-5 yolunun hemen kenarından başlayan ve sahilde eski çimento fabrikasının olduğu bölgede kısa bir süre sonra gökdelenlerin yükseleceğini ve bu alanın Manhattan gibi olacağını dile getiren Dağlar, isim vermese de Arap sermayesinin yatırım planları bulunuyor. Kartal'ı E-5'ten Marmaray projesine bağlayacak olan raylı sistemin devam ettiğini, Sabiha Gökçen ve İstanbul Park'ın kendilerine çok yakın olduğunu, deniz ulaşımının da Kartal'ı bir adım öne geçirdiğini dile getiren Dağlar, İstanbul'un en büyük açık oto pazarının bulunduğu bölgede 360 bin metrekare alana yapılacak adliye sarayının bölgenin çehresini değiştireceğini ifade ediyor. Dağlar, "Bu adliye sarayı tüm Anadolu yakası adliyelerini içinde barındıracak. Bölgede büyük bir hareket olacak. Kartal'ın sahil kesiminde yapılacak yat limanımızın ÇED raporları alındı.


Gecekondudan kurtulma planı
Türkiye'nin en büyük sorunlarından olan gecekondular, bölgelerini turizme açmak isteyen belediye başkanlarının kâbusu haline geldi. Başkanlar gecekondular ve beş yıldızlı otellerin iç içe olmayacağının farkında. Bunun için sorunu uzun vadede bile olsa çözmek istiyorlar. Pendik Belediye Başkanı Kaya, bölgesinde 10 bin olan gecekonduların sayısını 9 bine indirmeyi başarmış ve daha da aşağı çekmekte kararlı. 'İşte benim kentim' dediği Aydos toplukonutlarını gecekonduların yerine yaptırmış. "Hem gecekondudan kurtuluyorum, hem de 900 milyon dolar kazandım" diyen Kaya şunları söylüyor: Gecekondu yerine toplu konut planlıyorum. Sahibine de ya daire, ya da planları belediye tarafından yapılmış konutu yapmak üzere arsa veriyorum. İnsanlar da kabul ediyor" diyor. Tuzla Belediye Başkanı Demirci de, benzer sistemi Kiptaş ile uyguluyor. Gecekondudan çıkana konutlardan daire veriliyor.