'Sabit fiyat' IKEA'da

Türkiye'deki ilk mağazasını 5 Mayıs'ta Ümraniye'de faaliyete geçirmeye hazırlanan mobilya ve ev aksesuvarları zinciri IKEA, açılış öncesi ürünlerini incelemek isteyen tüketicileri için 1 milyon 100 bin adet katalog bastırdı.

İSTANBUL - Türkiye'deki ilk mağazasını 5 Mayıs'ta Ümraniye'de faaliyete geçirmeye hazırlanan mobilya ve ev aksesuvarları zinciri IKEA, açılış öncesi ürünlerini incelemek isteyen tüketicileri için 1 milyon 100 bin adet katalog bastırdı. 1 Nisan'da dağıtımına başlanacak olan kataloglar, öncelikle Ümraniye ve çevresi olmak üzere İstanbul'un çeşitli yerlerindeki 1 milyon 100 bin haneye ücretsiz olarak verilecek. Geçen yıl 33 ülkede, 25 dilde ve 143 milyon 500 bin adet olarak basılan IKEA kataloğunun içinde 6 bin 800 fotoğraf yer aldığını söyleyen IKEA Türkiye Pazarlama Müdürü Gülden Sincer, "IKEA kataloğu dünyada bu sayıda basılıp dağıtılan tek yayın olma özelliğine sahip" dedi.
IKEA kataloğunun bu yıl ilk kez Türkçe olarak basıldığına dikkat çeken Sincer sözlerine şöyle devam etti: "Katalogda 2 bin 600 çeşit ürün yer alıyor. Türk tüketicilerinin IKEA mağazasını ziyaret etmeleri açısından doğru beklentiler yaratan katalogdaki ürünlerin fiyatlarını açılışımızdan itibaren dört buçuk ay, yani 15 Ağustos'a kadar sabitledik."
40 milyon dolarlık yatırım
Dünyada franchise sistemiyle mağazalar açan IKEA, Türkiye'de Maya Holding'e bağlı Mapa Mobilya ile ortak. Türkiye'de 2008'e kadar dört mağaza açmayı planlayan IKEA'nın Ümraniye'de faaliyete geçireceği ilk mağazası dünyadaki 213'üncü mağazası olacak. Sincer, 30 bin metrekarelik alana kurulu, 40 milyon dolara mal olan mağazada 450 kişinin çalışacağını ve 6 bin 500 çeşit ürünün satılacağını söyledi.