'Sabit hatlı telefonla konuşma ücretleri yüzde 30 ucuzlayacak'

'Sabit hatlı telefonla konuşma ücretleri yüzde 30 ucuzlayacak'
'Sabit hatlı telefonla konuşma ücretleri yüzde 30 ucuzlayacak'

Esen, ?850?li numara verdiğimizde siz evinizdeyseniz ev, dışardaysanız cep telefonunuz çalacak? dedi.

Sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulamasının 10 Eylül'de başlayacağını belirten Doğan Telekom Genel Müdürü Esen, alternatif telekom operatörlerinin tüketiciye yüzde 20 hatta 30 daha ucuz fiyattan hizmet sunabileceğini söyledi

İSTANBUL - Doğan Telekom Genel Müdürü Fazıl Esen, 10 Eylül’de başlayacak sabit hatlarda numara taşıma uygulamasıyla alternatif telekom operatörlerinin tüketiciye yüzde 20-30’larda bir maliyet faydası sunabileceklerini söyledi.
Esen, “Ama ben sadece yüzde 20-25 indirim için büyük bir kitlenin bir yerden bir yere geçmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla işletmeciler farklı hizmetlerini ön plana çıkarıp paket yapacak. Biz de öyle yapacağız” dedi. Bir kilometretaşı olarak nitelediği 10 Eylül tarihinden itibaren sabit telefon işletmecilerinin, müşterilerine telefon hizmeti verebilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) numara bloğu alabileceklerini kaydeden Esen, aynı tarihte başlayacak numara taşınabilirliğinin de önemine işaret etti. Şu anda Türk Telekom, alternatif operatörler ve mobil operatörler arasında bu konuya ilişkin test çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü bildiren Esen, yeni uygulamanın başarılı olması için sabit numaralarla ilgili düzenlemelerin yapılması, alternatif işletmecilere toptan hat kiralama, yalın ADSL gibi konularda çalışmaların sonuçlanması gerektiğini kaydetti.

Mobilde rekabet kızıştı
Fazıl Esen, tüketiciye yönelik asıl faydaların, bu düzenlemelerin tamamlanmasının ardından geleceğini belirterek, şöyle devam etti:
“Mobil operatörlerle Türk Telekom son 1-2 senede çok ciddi bir rekabete girdiler. 10 Eylül’de başlayacak bu düzenlemeler 5-10 sene evvel olsaydı, sabitteki fiyatlar çok yüksek olduğu için alternatif operatörler daha iştahlı olabilecekler. Ama şu anda salt telefon hizmeti vereyim diyecek bir alternatif operatörün çok da fazla şansı olmayacağını düşünüyorum. Sabit ile mobil taraftaki rekabet tüketiciye pozitif yansıdı. Ama halen alternatif operatörlerin belirli bir fayda sunma şansı var. Alternatif operatörler örneğin yüzde 20-30’larda bir maliyet faydası sunabilir. Ama ben sadece yüzde 20-25 indirim için büyük bir kitlenin bir yerden bir yere geçmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla işletmeciler farklı hizmetlerini ön plana çıkarıp paket yapacak. Biz de öyle yapacağız.”

Oyuna katıldı
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de telekom hizmetlerinde yakınsama döneminin yaşandığına işaret eden Esen, kendilerinin de bu yılın mayıs ayında D-Smart ile işbirliğine giderek Smile ADSL ve televizyon üzerinden uydu hizmetini tek bir pakette sunmaya başladıklarını anlattı. Esen, şunları söyledi:
“İki hizmeti birleştirdiğiniz zaman buna ikili oyun deniyor. Biz mayısta ikili oyunu denedik ama  hedefimiz tabii ki üçlü oyun. Önümüzdeki beş yıl için planımız bu. Üçlü oyun dediğimiz zaman telefon, genişbant internet artı uydu üzerinden televizyon hizmetini tek paketten sunmak istiyoruz. 10 Eylül şu bakımdan önemli: artık üçlü paketimizi gerçekleştirebileceğiz.”
Fazıl Esen, mobil hatlarda 3G’ye geçişin, sabit genişbant hizmetlerine etkisine ilişkin değerlendirmesinde ise 3G’nin hem gelir hem de abone sayısı olarak internet erişim pazarını büyüten bir etkisi olacağını, sabit tarafa da olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.

Yeni hizmetler yolda
Esen, sunacakları ses hizmetlerinin daha çok yeni teknolojiye ve genişbanta dayanan, internet üzerinden hizmetler olacağını belirterek, “Biz size 850’li bir numara verdiğimizde, siz evinizdeyken evinizdeki telefon çalacak, dışarı gittiğinizde cep telefonunuz çalacak. Yeni nesil servisler alışılmışın dışında servisler olacak. Birebir ‘Dakikası 4 kuruş’ dedi, ben ‘3.75’ dedim... Alternatif operatörler tek başına onu sunarak çok da cezbedici olamayabilir” değerlendirmesinde bulundu. (aa)

Pazarın kilidi açıldı
Genişbantta 2009’daki ekonomik krizden dolayı da, abone artışının istenilen hızda gitmediğini söyleyen Esen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel pazar olarak bakarsak, Türkiye’nin 2-3 sene içinde 10 milyonu geçmesi lazım. Bu sene 6.5 milyonla falan ancak biter diye düşünüyoruz. Bu 6.5 milyon içerisinde bizim Doğan Telekom olarak yaklaşık 250 bin abonemiz var. TTnet’in ardından geliyoruz ama arada çok büyük bir fark var. Toplamda yüzde 7’lik bir pazar payı var alternatif operatörlerin. Benim öngörüm, alternatif operatörler pazar payında yüzde 10’a kadar bu sene çıkabilirler. Ama önümüzdeki 5 sene içerisinde alternatif operatörlerin toplam pazar payı yüzde 30’a kadar ulaşabilir. Doğan Telekom olarak, bu yüzde 30’dan yüzde 20’sini bizim alabileceğimizi düşünüyoruz.”
Daha önce yabancı yatırımcıların deyimiyle telekom alanında ‘kilidi açılmamış pazar’ konumunda bulunan Türkiye’nin, 10 Eylül itibariyle ‘kilidi açılmış’ hale geleceğini söyleyen Fazıl Esen, bu tarihten sonra yabancıların sektöre ilgi göstereceğini anlattı. Esen, “2009’un sonlarına doğru da olabilir ama 2010’da mutlaka yabancı yatırımcı gelecektir. Bu geldiğinde varolan bir işletmeciyle satın alma ya da ortaklık şeklinde girer. Biz de sıcak bakarız şirket olarak” dedi.