'Sabit hat'tan %40 tasarruf

'Sabit hat'tan %40 tasarruf
'Sabit hat'tan %40 tasarruf
Sosyal Güvenlik Kurumu tüm sabit hat konuşmalarını ihaleye çıkardı ve bu sayede maliyeti yüzde 40 düşürmeyi başardı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Sosyal Güvenlik Kurumu, geçen günlerde ilginç bir ihaleye ev sahipliği yaptı. Kurum 81 il müdürlüğündeki tüm sabit telefon görüşmeleri için ihaleye çıktı. İhaleye Türk Telekom ve İş Net katıldı. İş-Net’in kazandığı ihale bedeli, geçen yılki iletişim bedelinin yüzde 40 daha düşüğü oldu. Buna göre geçen 28 ayda 81 ildeki telefonlar nedeniyle 6 milyon 337 bin TL’lik bir fatura ödenirken, aynı konuşma süreleri dikkate alınarak teklif veren İş-Net’in rakamı 3 milyon 709 bin 321 TL oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 81 ildeki telefonlarını özelleştirmesi, diğer kamu kurumlarını da harekete geçirdi. 50’ye yakın kamu kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ihaleyle ilgili bilgi istedi.

1 Eylül 2012-31 Aralık 2014 tarihlerindeki 28 aylık dönemi kapsayan ihaleye Türk Telekom ve İş-Net katıldı. Türk Telekom’un teşekkür mektubu sunduğu ihaleyi kazanan ise İş-Net firması oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, ihale sonucunda SGK’nın sabit telefon faturalarında yüzde 40’lık bir indirime ulaşıldı. Geçen yılın 28 aylık döneminde SGK’nın sabit telefon masrafı 6 milyon 337 bin TL iken, ihalede aynı dönem ve aynı konuşma süreleri dikkate alınarak verilen teklifte rakam 3 milyon 709 bin 321 TL oldu. İhalenin sözleşmesi 20 Temmuz’da imzalanırken, öngörülen telefon hizmeti de 1 Eylül’den itibaren verilmeye başlanacak.

2009’da tekel sona erdi
Sabit telefon görüşmelerinde tekel, 10 Mayıs 2009 tarihinde mevzuatta yapılan değişiklikle sona erdi. Bu tarihten itibaren yürürlüğe giren düzenlemelerle Telekom’un tekeli sona erdi.

Sırada enerji ihalesi var
Telefon hizmetleri için ihaleye çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gündeminde şimdi de enerji ihalesi var. Kurum, bu yıl başında merkez hizmet binalarının elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için açık ihale yaptı ve yüzde 13 oranında bir indirimle 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında sabit fiyatla enerjisini piyasadan almaya başladı. SGK’nın 81 ildeki tüm hizmet binalarının enerji ihtiyacının açık ihale yöntemi ile yapılması içinse halen çalışmalar sürdürülüyor.

bigPara.com