'Sabit kurun yanlış olduğunu krizle gördük'

Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, "Sabit döviz kurunun ne kadar yanlış olduğunu bir kriz yaşayarak gördük. Dolayısıyla bunu savunabilmek mümkün değil.

İSTANBUL - Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, "Sabit döviz kurunun ne kadar yanlış olduğunu bir kriz yaşayarak gördük. Dolayısıyla bunu savunabilmek mümkün değil. Değişken kurla bugünlere geldik" dedi.
Dalgalı kur politikasının devamlılığının önemine işaret eden Genç, "Bazılarının söylediği gibi 'Kur aşağılarda, lira çok değerli, şurada olmalı' gibi müdahaleler pek mümkün değil. Bu tür müdahalelerin geçmişte hiç de doğru olmadığını, aksine Türkiye'ye zararının çok fazla olduğunu gördük" diye konuştu. Genç, Bank Europa'nın 2005'te büyüme hedeflerini gerçekleştirerek başarılı bir yıl geçirdiğini açıkladı.
Kredilerde yüzde 300'ün üzerinde büyümeyle 250 milyon dolara ulaştıklarını dile getiren Cüneyt Genç, şöyle konuştu: "Bunu açıldığımız 2003'ten itibaren aynı şube sayısıyla, 12 şubeyle gerçekleştirdik. Türkiye'de aktif olduğumuz üç şehir, dolayısıyla 250 binlik hedef kitle göz önüne alındığında hedeflediğimiz rakamların üzerine çıktığımız görülüyor." 2006'da pazara göre bir kat daha fazla büyümeyi hedeflediklerini belirten Genç, "Bizim beklentimiz pazarın yüzde 50'lik büyüme kaydedeceği, dolayısıyla biz de yüzde 100'lük büyüme öngörüyoruz" dedi.
Yıl sonunda şube sayısını 18'e çıkaracaklarını söyleyen Genç, konut kredilerinde müşteri ihtiyaçlarına yönelik bir çeşitlendirmeye gideceklerini belirterek, "Her müşteri için ayrı bir yaklaşımla, bir anlamda ihtiyaçlarına özel elbiseler dikmeye başladık bile" dedi.
Genç, Türkiye'de ilk kez yabancı para endeksli kredilerde, avro ve dolara karşı en düzenli para birimi olması nedeniyle İsviçre Frangı'na endeksli kredileri gündeme getirdiklerini vurguladı.
'Oto' kredisi de ucuzlayacak'
Genç, uzun vadeli konut finansmanı sistemi (mortgage) yasası ile ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: "Yasa çıktıktan bir gün sonra birdenbire kredi veya ev alamayanların alabileceği bir ortam yaratılmayacak. Sistem uzun vadede bankaların elindeki mortgage kredilerinin tahvil bazlı satılmasıyla daha iyi fonlanacak. Ancak bu şekilde Avrupa'da gördüğümüz gibi krediler 30 yıla çıkacak."
Genç, bu dönemde tüketicinin otomobil yerine konutu tercih ettiğini belirterek, "Faizlerin düşmesiyle otomobil kredileri de ucuzlayacak. Vadeler beş yıla kadar çıkacak." dedi. Kredi Kartı Yasası ile ilgili olumlu düşünmediğini söyleyen Genç, "Bu, reaktif bir yasa. Türkiye'de 100-200 bin kişinin menfaatı için yapılan uygulamayı çok doğru bulmuyorum. Ağzımızın yanmasıyla getirdiğimiz uygulamaların çok kalıcı olacağını düşünmüyorum" ifadesini kullandı.
Merkez Bankası başkanının atanamamasının Türkiye için büyük talihsizlik olduğunu belirten Genç, işin doğrusunun bir ay öncesinden yeni başkanın belirlenmesi olduğunu aktardı.