'Sağda solda duyduklarıyla değerlendirme yapıyorlar'

'Sağda solda duyduklarıyla değerlendirme yapıyorlar'
'Sağda solda duyduklarıyla değerlendirme yapıyorlar'
Başbakan Erdoğan, derecelenderme kuruluşlarına sert çıktı: Bu kurumların objektif olmayan bu tavırları artık ekonomi çeverelerince ciddi şekilde tartışılmalıdır

İstanbul'da 7'incisi düzenlenen Yatırım Danışma Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını verme şeklini eleştirerek objektif olmadıklarını söyledi. Erdoğan, "Kredi kuruluşları objektif olursa bizim de onlara bakışımız değişir" dedi.Küresel çapta 17 dev şirketini yöneticisi ve IMF Başkanı Christine Lagarde'ın da bulunduğu toplantıda konuşan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu toplantılar ülkemizde yatırım ortamının iyileşmesi ülkemize çok çok fayda sağladı ve ufkumuzu açtı. Türkiye son 9 yılda 110.5 milyar doğrudan yatırım çekti. 2008 yılındaki krizden sonra uluslararası doğrudan yatırımlarda azalma gerçekleşti. Türkiye'de doğrudan yatırmlar yüzde 76 oranında artış gösterdi. Türkiye bu alanda 2011 yılında OECD ülkeleri arasında 14'üncü sıraya yerleşti. Türkiye sadece doğrudan yatırımlarını artırmadı. 2011'de yüzde 8 büyüyerek Çin'den sonra en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Milli gelir 2011'de, 772 milyar dolara yükseldi, kişi başı milli gelir de 10,444 dolar oldu. Satın alma gücü paritesine göre kişi başına milli gelir 2011 yılında 16.5 milyar dolar oldu.
Uluslararası Çalışma Örgütü'nünü (ILO) verilerine göre Türkiye dünyada işsizliğini en hızlı düşüren ülke olmuştur. 2002'den beri ekonomi ve finans sisteminde oluşturduğumuz sağlam yapı Türkiye'nin rekabet gücünü hızla yükseltiyor. Mali disiplin, istirkar ve güvenden asla taviz vermeden yere sağlam basarak geleceğe ilerleyeceğiz. 9.5 yıldır her seçim ve her halk oylamasında 2011 seçimlerinde de mali disiplinden asla taviz vermedik ve popülist politikalara başvurmadık.

DERECELENDİRME KURULUŞLARINA SERT ÇIKTI

Bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmeler anlayışla karşılayabileceğimiz bir durumda değildir. Burada tabi olarak art niyet ararız. Bu kurumların objektif olmayan bu tavırları artık ekonomi çeverelerince ciddi şekilde tartışılmalıdır.Kredi kuruluşları objektif olursa bizim de onlara bakışımız değişir. Bu derecelendirme kuruluşları ya Türkiye'ye hiç uğramıyorlar ya da sağda solda duyduklarıyla bu tür değerlendirmeler yapıyorlar. Hakkımızda yapılan karalama kampanyalarına aldırmadan yolumuzda ilerleyeceğiz ve 2023 yılında 2 trilyon milli gelirle dünyanın en büyük 10 ülkesi arasında yer alma hedefindeyiz. Konsey toplantıların hepsine katıldım. Burada aldığımız notları büyük bir titizlikle hayata geçirme çabasında olduk. Bu toplantılardan etkin şekilde yararlandık. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bundan sonra da önerileri dikkate alacağız."

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1087665108766522

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PEYNİR GEMİSİNE RÜZGAR AÇIKLAMASI..:))) - Sedat Gürsel

  Bazen Recep Bey insanın aklına mantığına çok aykırı şeyler söyleyebiliyor. Adamlar size zorla not vermiyorlar, siz adamların parasını ödeyip lütfen not verin diyorsunuz. Notu yükseltirken çok iyiler, çünkü borç ekonomisini çevirmek için ucuza borçlaracaksınız ama notunuzu düşürdüklerinde onlardan kötüsü yok, daha yüksek faiz ödeyerek borçlanacaksınız. Başbakanın aptığı bu açıklamalar belki seçmeninin gözünü boyayabilir ancak uluslararası para piyasalarında yok hükmündeki açıklamalardır!.. AKP iktidarını 10 yıldır lafla peynir gemisini yürüttükleri için tebrik etmek gerekir!..:)))

  ekonomiyi bilir - tıtus

  başbakanının istanbul kasımpaşa'da 6 ay işkembe dükkanı işletmişliği var. o yüzden ekonomiyi çok çok iyi bilir. her ne kadar gırtlağımıza kadar yahudi ve avrupa sermayesine borç takmış olsak da; başbakan işkembe dükkkanı günlerinden kalma derin ekonomik bilgisiyle bizi düze çıkaracaktır. hem bu yabancılarda bi alem canım ! önce verdikleri krediyi sanayileşmede ve üretimde kullanamazsınız, sadece tüketimde kullanabilirsiniz şartı getiriyorlar, hemde çok ithalat yaptık diye cari açıcınız var diye kredi notumuzu düşürüyorlar. yav biz harcamaya daha yeni yeni başlamıştık. mesela benim evim kredi, arabam kredi, evdeki halı. led tv, muslıuklu buzdolabı, hatta çocukların oyuncakları bile kredi kartı ile alındı. on yıl boyunca borçluyum. başbakanım istedi diye üç çocuk yaptım, mama ve çocuk bezini kredi kartı ile alıyorum. ama yinede umutluyum, herkesin harcı değil 6 ay işkembe salonu işletmek. ben başbakanın bizi düze çıkaracağına eminim. ayrıca s&p da haddini bilsin. zaten başbakanım cuma namazı öncesi vermiş ayarı, bu onlara 6 ay yeter...

  çıkar dersen çıkarırlar, bir kaç gün daha çıkar de çıkar bence - geceu25 uğur

  aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. güzel söz, rte de notumuz yükselecek yükselecek diye heder etti kendini. herhalde rüyasında falan mı görüyor bu anlattıklarını ,bilemedim.

  aman sultanım sizden daha iyi mi bilecekler!? - zebda

  Sporcu, tiyatrocu, ekonomist, siyasetci, ahlakçı, takiyyeci multi yetenek sultanımız kendi dunyasında yaşadıgından yalnız kendi yandaş medyasını takip etmekten, nasıl bu ulkeyi daha dindar yaparım diye dusunmekten bazı gercekleri görememiş.... dogudaki yoksulluğun..istanbulun bile ara sokaklarındaki fakirliği geri kalmışlığı algılayamamış..tutturmuş 15. kusuruncu buyuk ekonomi diye..sallayıp duruyor....

  Değerlendirme kurumları yalancı! - MahmutYahya

  Düzene göre haraket ediyor bu değelerlendirme kurumları dünya derin devletinin bir sopası canı sıkıldıkça değerlendirme yapıyor doları fırlatıyor yada euro onlarıda yapamadımı altını yükseltiyor yada petrolü her zaman bir şekilde sıkıntı var sürekli bir sıkınıtı yaşatıyorlar.Onların gerçekçi olmayan sükepilatif değerlendirmeleri yüzünden para dalgalanıp duruyor.Ambarda buğday var biri diyor sarı öküz yiyecek biri diyor keçiler yiyecek biri diyor koyunlar yiyecek.Buğdayı arpayla karıştıralım,samansız verelim,3 değil 2 öğün verelim bir verelim hafta 3 gün verelim.Halkı perişan etmek için yapmadıkları yok.Başbakanda haklı bu konuda destekliyoruz başbakanımızı.

  Bu ne lahana turşusu? bu ne perhiz? - Camcı

  Şimdi olumlu şeyler söylerken çok dürüsttü çok iyi araştırma yapıyordu da, şimdi oranlarını düşürüncemi kötü oldu anlamıyorumki? Eğer RTE doğru sölüyorsa o zaman bu kadar güvenilmez şirketin zamanında önüne koyduğu değerlerle meydanlarda boru boru atıyordun. Bu ne lahana turşusu ne perhiz? Hee eğer S&P doğru sölüyorsa ülkede bir gerileme var. Ve RTE bunu örtbas etmeye çalışıyor. Her iki durumda da RTE doğru konuşmuyor. Kaybeden biz oluyoruz.

  Kriter.. - denizkorkmaz

  Tamam,madem S&P gibi derecelendirme kuruluşları dürüst değil biz bir kaç kriter belirleyelim o zaman.Ulusal gelir hesaplamalarının nasıl yapıldığını biliyoruz.Bir kaç rakam verelim.22 milyona yakın çalışan nüfus var memlekette.Bu çalışan nüfusun % 97 si sendikasız.Yine bu çalışan nüfusun % 60 a yakını sosyal güvencesiz.Yandaş taşeron şirketleri ile Anadolu kaplanları adı verilen ehli islam firmalarda çalışan yaklaşık 6 milyona yakın insanımız da asgari ücret seviyesinde,sosyal güvencesiz ve sendikasız soluk almakta.Bu rakamlara 13.5 milyon emeklimişzin perişan durumlarını ise eklemeyelim.Şu kadarını söyleyelim ki Sultan anlasın.%94 ünün evine gazete girmiyor ve tatil yapmamışlar.İleri demokrasiden nasiplenen yumurtalı,poşulu,kalemli içerde yatan binlerce insanımızı ise hiç yazmayım.