'Sağlık harcamalarının finansmanı önemli kamu yükü oluşturuyor'

'Sağlık harcamalarının finansmanı önemli kamu yükü oluşturuyor'
'Sağlık harcamalarının finansmanı önemli kamu yükü oluşturuyor'

Aaart De Geus, ?Türkiye bankacılıkta G-20 içinde örnek oldu? dedi.

OECD Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye'nin kalıcı büyümeyi sağlamasının reformlara bağlı olduğuna dikkat çekti. Ancak Aaart De Geus, sağlık harcamalarının finansmanının kamu yükü oluşturduğunu kaydetti

PLÖN - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreter Yardımcısı Aaart De Geus, Türkiye’nin ekonomik ve stratejik öneminin arttığını söyledi. Aaart De Geus, Almanya’nın Plön kasabasında düzenlenen Küresel Ekonomi Sempozyumu’nda (GES), Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını yanıtladı.
Türkiye’nin küresel kriz öncesinde önemli oranda ekonomik büyüme sağladığını, ancak her ülke gibi küresel krizden olumsuz etkilendiğini belirten Aart De Geus, bu nedenle ekonomik daralma yaşadığını kaydetti. 

‘Seneye büyüme başlar’
Türkiye’nin, iki yıl öncesine kadar çok hızlı büyüme rakamları yakaladığını hatırlatan OECD Genel Sekreter Yardımcısı, daralmanın ardından, son verilere göre yeniden bir canlanma içinde bulunduğunu ve kısa bir süreçte tekrar büyümeye geçebileceğini kaydetti. Aaart De Geus, yapısal reformların sürdürülmesi halinde, Türkiye’nin, gelecek yıl yeniden hızlı büyümeye başlayacağını söyledi.
OECD Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye’nin sürdürülebilir ve kalıcı bir büyümeyi sağlamasının ise reformlara bağlı olduğuna dikkat çekti. 

Güçlü bankacılık sektörü
Türkiye’nin, 7-8 yıl önce, bankacılık sektöründe almış olduğu önlemlerin, mevcut küresel mali kriz ortamında faydasının görüldüğünü belirten Aaart De Geus, bu nedenle, gelişmiş ülkelerdeki bankacılık sektörünün zor duruma düşmesine rağmen, Türkiye’nin zarar görmediğini söyledi.
Türkiye’nin bankacılık sektörünün zarar yaratmaması nedeniyle, kamunun da ek harcama yapmak zorunda kalmadığını belirten Aaart De Geus, bunun bütçe açığı açısından avantaj olduğunu kaydetti. Aaart De Geus, Türkiye’nin bankacılık sektöründe aldığı önlemlerin, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere G-20 içinde örnek oluşturduğunu vurguladı.
Türkiye’nin sosyal güvenlik reformuyla sistemi güçlendirdiğini belirten Aaart De Geus, ancak sağlık harcamalarının finansmanının önemli bir kamu yükü oluşturduğunu kaydetti.
Sağlık harcamalarının bütçe üzerinde devamlı yük oluşturmasının önlenmesi gerektiğini kaydeden Aaart De Geus, sağlık harcamaları sisteminde, daha etkin bir kontrol ve harcama için yapılacak reformun, kamu finansman dengesine katkıda bulunurken, daha sürdürülebilir bir finansman sistemi de oluşturacağını sözlerine ekledi.

Krueger: Finansman lazım
Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) eski birinci başkan yardımcısı Anne Krueger, Türkiye’nin enflasyon ve faiz gibi alanlarda başarılı sonuçlar elde ettiğini söyledi.
Yabancı sermaye dolaşımının azalması nedeniyle, her ülke gibi Türkiye’nin de mali kaynak sıkıntısı çektiğini kaydeden Anne Krueger, bu durumun da kısa vadede olmasa bile orta ve uzun vadede dış finansman ihtiyacı yarattığını belirtti.
Krueger, Türkiye’nin, kısa vadede olmasa bile bir-iki yıllık dönem içinde dış finansman bulmasının iyi olacağına da dikkat çekti. (aa)