'Sağlık' için sıkı pazarlık

Türkiye'nin üç yıllık ilk bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirken, Maliye Bakanlığından 3.5 milyar YTL'lik 'gece yarısı golü' yiyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin üç yıllık ilk bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirken, Maliye Bakanlığından 3.5 milyar YTL'lik 'gece yarısı golü' yiyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kemal Unakıtan'la yürüttüğü uzun pazarlıklar sonucu 2 milyar YTL'lik parasını kurtarabildi.
TBMM'de iki aydır süren bütçe maratonu, kanunun maddeleri üzerinde CHP'nin engellemesi nedeniyle bir gün gecikmeli olarak dün sona erdi. Önceki gün 11.00'de toplanan TBMM Genel Kurulu, Bütçe Kanunu'nun maddelerini tamamlayabilmek için dün sabah 6.00'ya kadar aralıksız çalıştıktan sonra 13:30'da yeniden toplanarak tümü üzerindeki görüşmeleri tamamladı. Bütçe Kanunu'nun 32. maddesinde sabah saatlerinde kabul edilen bir önergeyle Sosyal Sigortalar Kurulu (SSK) ve Bağ-Kur ile yeşil kartlıların Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerden aldıkları tedavi bedellerinin 31 Aralık 2005 tarihine kadar ödenmemiş bölümünün tamamı silindi.


Büyütmek için tıklayınız

Akdağ, Unakıtan'la tartıştı
Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin söz konusu alacaklarının toplamı 3.5 milyar YTL'ye ulaşıyor. Maliye Bakanlığı'nın gece yarısı golünden haberdar olan Sağlık Bakanı Akdağ bütçe görüşmeleri devam ederken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile TBMM Genel Kurulu'ndaki Bakanlar Kurulu sıralarında sert bir tartışmaya girdi. İki bakan uzun tartışmanın ardından, borçların 31 Aralık 2004 tarihinden önceki bölümünün affedilip, 2005 yılında tahakkuk etmiş olanların ise af kapsamından çıkartılması konusunda uzlaştı. SSK, Bağ-Kur ve yeşil kartlıların 2005 yılındaki borçlarının 2 milyar YTL olduğu öğrenildi. Böylece Akdağ, alacaklarının 2 milyar YTL'sini kurtarırken, 1.5 milyar YTL'lik bölümünün affedilmesine razı olmak durumunda kaldı. Uzlaşma sonucu varılan değişiklik, maddenin yeniden müzakere edilmesiyle gerçekleştirildi.
TBMM'nin dün 2006 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu'nu kabul etmesiyle, Türkiye üç yıllık ilk bütçesini uygulama olanağına kavuşacak. Eski sistemdeki konsolide bütçe itibarıyla 13.2 milyar YTL, Merkezi Yönetim Bütçesi itibarıyla de 15.9 milyar YTL açık öngörülen 2006 yılı bütçesinde 15 milyar YTL yatırım öngörüldü. Ancak Telsim'in satış gelirinden bütçeye aktarılacak 2.5 milyar YTL'lik kaynağın da önemli bölümü ilave olarak köy yolları ve içme suları ile bazı hidroelektrik santralları yatırımlarına harcanacağı için toplam yatırım miktarı yıl içerisinde artabilecek.
Bütçe kâğıt üzerinde denk

Büyütmek için tıklayınız

Bütçe Kanunu'nda 2006 yılının yanı sıra 2007 yılı ve 2008 yılı bütçesinin gelir ve gider rakamlarına da yer verildi. Buna göre Merkezi Yönetimin Bütçesi kêğıt üzerinde de olsa 2007 yılında denk hale gelecek ve 2008 yılında ise artıya geçebilecek. Üç yıllık projeksiyona göre 2007 yılında merkezi yönetimin bütçe harcaması 178.5 milyar, geliri 178.4 milyar YTL; 2008 yılında ise bütçe harcaması 180.6 milyar ve bütçe geliri de 188.9 milyar YTL olarak öngörüldü.
Bütçedeki iyileşme büyük ölçüde faiz ödemelerindeki düşüşten kaynaklanıyor. 2005 yılında 56.4 milyar YTL olacağı tahmin edilen faiz giderlerinin 2007'de 46.3 milyara, 2008 yılında da 38.6 milyar YTL'ye düşmesi öngörülüyor.