'Sağlıkta sorun çıkarsa sözleşmeyi feshederiz'

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK'lılara istenen koşulda sağlık hizmeti sunumunda kusur olması halinde Sağlık Bakanlığı'yla hizmet alım sözleşmesinin feshedilebileceğini söyledi.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK'lılara istenen koşulda sağlık hizmeti sunumunda kusur olması halinde Sağlık Bakanlığı'yla hizmet alım sözleşmesinin feshedilebileceğini söyledi. Başesgioğlu, CNN Türk televizyonunda sosyal güvenlik reformuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başesgioğlu, bakanlığının geri ödeme kurumu olarak sağlık hizmeti aldığını belirterek, bunun kaliteli olmasına özen gösterdiklerini kaydetti.
Murat Başesgioğlu, sistemin oturmasıyla kamu ve özel kuruluşların sağlık sunumunu denetleyeceklerini belirtirken, hizmetlerinde kusur bulunması halinde sözleşmelerinin feshedilebileceğini ifade etti. Başesgioğlu, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı'yla yapılan hizmet alım sözleşmesinin de feshedilebileceğine dikkat çekti.
'Maaşta kesinti yok'
Başesgioğlu, reformla ilgili bilgi verirken, halen özellikle üst düzey memurlar açısından birçok ödemenin emeklilik kesintisine dahil olmadığını, düzenlemeyle tüm brüt ödemelerin de kesintiye tabi tutulması esası getirileceğini hatırlattı. Başesgioğlu, bu nedenle memur maaşında kâğıt üzerinde düşüş olacağını belirterek şunları söyledi: "Ama bunu geçici maddeyle hallettik. Maaş düşüşü olmayacak. Farkı Maliye karşılayacak" dedi. Başesgioğlu, memurlar açısından kesintinin artırılmasının emeklilikte yüksek aylık bağlanması anlamına geleceğini savundu.
Başesgioğlu, reformun halen çalışanların emeklilik koşullarına değişiklik getirmediğini, yasa yürürlüğe girdikten sonra iş hayatına girecekleri etkileyeceğini söyledi. Murat Başesgioğlu, emeklilik yaşında 2035'ten itibaren ortalama yaşam süresindeki artışa bağlı yükselme olacağını sözlerine ekledi.
Başesgioğlu, üç sosyal güvenlik kurumunda da mevcut primlerde artış öngörmediklerini, aksine Bağ-Kur'lular için yüzde 20 olan sağlık primini yüzde 12.5'e düşüreceklerini kaydetti. Başesgioğlu, sosyal olmanın gereği olarak devletin emeklilik sigortasına yüzde 5 prim katkısı yapacağını söyledi.
Maliyet uyarısı
Başesgioğlu, genel sağlık sigortasının (GSS) maliyetini ölçmenin zor olduğunu belirtirken, "Ahım şahım ek maliyet gelmeyeceği görülüyor. Ama sistemin bütünlük içinde işlemesi lazım. Aile hekimliğini kuramaz, sevk sistemini işletemezseniz GSS'yi tek başına uyguladığınızda mevcut maliyet iki katına çıkıyor" diye konuştu.
Başesgioğlu, birinci basamak sağlık hizmetlerini geçip ikinci ve üçüncü basamağa gidenlerin tüm muayene masraflarının karşılanacağını, birinci basamağa uğramadan ikinci basamağa gidenlerin ise muayene masraflarının yüzde 30'unun karşılanacağını vurguladı. SSK'nın serbest eczanelerden ilaç almasının bir yıllık maliyetinin 500-600 trilyon hesaplandığını anlatan Başesgioğlu, "Eczanelere 3 Mayıs'a kadar ödeme yapılacak" dedi.