Şahdeniz'den ilk gaz yıl sonunda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerilerden ucuz gaz alma imkânı sağlayan Şahdeniz Projesi'nin başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek...

SAKARYA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerilerden ucuz gaz alma imkânı sağlayan Şahdeniz Projesi'nin başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, "Rusya'nın gaz alımını engellemesi söz konusu değil. Bakü- Tiflis-Erzurum hattında yapımı süren boru hattından ilk doğalgaz bu yıl sonunda alınacaktır" diye konuştu.
Bakan Hilmi Güler, Adapazarı'nda AKP il teşkilatını ziyareti sırasında bir gazetecinin, 'Ucuz Azeri gazının Türkiye'ye taşınmasını öngören Şahdeniz Projesi, Rusya tarafından engellenmeye çalışılıyor mu?' şeklindeki soruya, projenin başarılı bir şekilde sürdüğü yanıtını verdi. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattından sonra Şahdeniz Projesi'nin en büyük ikinci proje olduğunu söyleyen Güler, bu gazın bir kısmını Türkiye'nin kullanacağını ve daha sonraki dönemde gazın, Yunanistan ve İtalya'ya da verileceğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Bizim doğalgaz projesiyle ilgili olarak Azerbaycan ile kontratımız var. Şahdeniz Projesi, Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi'nin kardeş doğalgaz projesi. Bu gazı Erzurum'a kadar getireceğiz. Bu yıl sonunda ilk gazımızı bu boru hattından alacağız. Hatlarda bir problem yok."