Şahenk: Sınırsız para gelebilir

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk umutlu: "Yatırım için gerekli altyapı ve şeffaflık sağlanırsa Türkiye'ye gelecek paranın sınırı olmaz."
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

CENEVRE - "Yatırım için gerekli altyapı ve şeffaflık sağlanırsa Türkiye'ye gelecek paranın sınırı yok" açıklaması yapan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, "20 milyar dolarlık yabancı yatırım 2005'te neden Türkiye'ye gelmesin. Bazı şeyler ise zaman istiyor. Dünyada çok büyük likidite var. Şirketler bilançolarını düzeltti. Yeni yatırım yapmak istiyorlar. Ekonomi rayında gidiyor. IMF programının en zor dönemecine geldik. Artık iş yatırım gelmesine kaldı. Yılın ikinci yarısından itibaren bunlar sözde kalmayacak, gerçek yatırıma dönüşecek" diye konuştu.
Cenevre Otomotiv Fuarı'nda basın mensuplarının Türkiye temsilciliğini yaptıkları Volkswagen'le ilgili soruları da yanıtlayan Şahenk, "Bizim temennimiz Türkiye'de VW'nin yatırım yapması. Bunun için hem onların hem de bizim yapmamız gerekenler var. Türkiye'de bu kadar firma yatırım yapıyorsa VW'nin de bunu dikkate alması lazım" dedi.
Grubun muayene istasyonlarının özelleştirilmesi konusundaki çalışmalarına da değinen Şahenk, şunları söyledi:
"Muayene istasyonları özelleştirmesine TÜV-Süd ve Akfen ile girdik. TÜV-Süd sadece Almanya'da muayene işinden 1 milyar avroluk getiri elde etti. Onların tek işi bu. Türkiye'de de bu işi onlar yürütecek. Akfen ile biz onlara iyi ev sahipliği yapacağız. Muayene istasyonları ihalesini 630 milyon dolara aldık. Bu bedeli peşin ödemeyi istiyoruz. 1-2 ay içerisinde ödemeye başlayacağız."
'YKB aramıza hoş geldi'
Doğuş Grubu olarak bu yıl içinde 7 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini de vurgulayan Şahenk şöyle devam etti:
"İlk iki ayda gıda ve perakende hedeflerin üzerinde gidiyor. Otomobil beklediğimiz gibi, bankacılık ise çok iyi gidiyor. Grubun 150-200 milyon avroluk yatırım bütçesi var. Milli Piyango'ya vereceğimiz teklife göre bu 500 milyon avroya kadar çıkabilir.Yapı Kredi'deki gelişmeleri de izliyoruz. Aramıza hoş geldi."
Başkandan övgü
Fuarda yeni Passat'ın tanıtımında konuşan Volkswagen Başkanı Bernd Pischetsrieder, tasarım grubu başkanı Murat Günak'ı övdü. "Günak, lüksü demokratikleştirerek büyük bir işe imza attı" diyen Pischetsrieder, yeni modelin martın üçüncü haftasında tüm Avrupa'da satışa sunulacağını söyledi.
Yurtdışında toplam yedi motor versiyonu bulunacak Passat'ın, Türkiye'de mayıs ayında satışa sunulması bekleniyor. Türkiye'de ilk etapta 1.6 litre, 2.0 litre benzinli ve 2.0 dizel versiyonları pazara sunulacak.
75 yaş şerefine 70 prömiyer
Avrupa'nın en büyük ve en önemli otomobil fuarlarından biri olan Cenevre Otomotiv Fuarı kapılarını açtı. 77 bin metrekare kapalı alana kurulu ve 13 Mart'a kadar açık kalacak fuarda 30 ülkeden 900 katılımcı yer alıyor. Bu yıl kuruluşunun 100, uluslararası bir organizasyon oluşunun ise 75'inci yıldönümünü kutlayan fuarda, 70'ten fazla otomobilin dünya ve Avrupa prömiyeri yapılacak. 'Otomotivin 100 yıllık gelişimi' temasıyla açılan fuarda, geçen bir asrın anısına özel modeller sergileniyor. İsviçre Posta İdaresi, fuarın 100'üncü yılı olması nedeniyle iki posta pulu basarken, İsviçre Merkez Bankası da biri gümüş diğeri altın olmak üzere iki hatıra parası bastırdı.
Dünya prömiyeri yapılacak otomobiller arasında Mercedes B Serisi, BMW 3 ve 7 Serisi, Opel Zafira, FIAT Croma, Toyota Aygo var.
En pahalısı Bugatti
Cenevre Otomotiv Fuarı'nın bu yıl en pahalı ve gözde modeli 1 milyon avroluk (1.7 trilyon TL) fiyatıyla Bugatti oldu. Bu yıl 16 adet üretilecek bu otomobile sahip olabilmek için 50 kişi sıraya girdi bile. Bir Türk alıcının da sipariş verenler arasında olduğu öne sürülüyor...
Peugeot'ya 18'likten tasarım
Fransız otomotiv markası Peugeot'nun internet üzerinde düzenlediği ve dünya çapında 3 bin 800 kişinin katıldığı tasarım yarışmasında 18 yaşındaki Emre Hüsmen, ilk 10'a girmeyi başardı. Peugeot 707 modeline imza atan Hüsmen'in Hamburg College'daki dört yıllık endüstriyel tasarım eğitimini Peugeot Türkiye karşılayacak. Emre Hüsmen, fuar sırasında Peugeot tasarım bölümü başkanı Gerard Welter'e yeni çalışmalarını verdi. Toronto'da beş aydır göçmen olarak yaşayan ve bilgisayar programcılığı okuyan Hüsmen, Bursa'da doğmuş. Hüsmen, tasarım konusunda eğitim görmediğini belirtirken bu konuya ilgisinin çocukluktan geldiğini, yeteneğinin ise doğuştan olduğunu söyledi.