Sahibinden satılık dekor amaçlı Airbus A340

Sahibinden satılık dekor amaçlı Airbus A340
Sahibinden satılık dekor amaçlı Airbus A340
THY'nin bir zamanlar en büyük ve en uzun menzilli uçakları arasında yer alan, uçuş ömrünü tamamlamış Airbus A340 tipi uçak için 170 bin dolara ikinci el satış ilanı verildi.

İSTANBUL İlan sahibi Gökçe Boztepe satılık ikinci el uçak ilanıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Uçak uçuş ömrünü doldurmuş sadece dekor amaçlıdır. Motorlar ve elektronik cihazlar hariç verilecektir. Motor kapakları üzerinde olacaktır" diyerek şunları söyledi:

"İlk önce 2004 yılında bir şirket kurduk. O dönemde 2009 yılına kadar tam 8 adet hurda uçak alıp sattık. Bu uçaklar da restoran ve kafe olarak alındı. Ancak hiç birisi bu amaçla kullanılmadı. Hurdaya gitti. Nedeni de o dönemde belediyeler bu tür yerlere uçak olarak ruhsat vermiyordu. Şimdi bu yasak kalktı. Biz de bir süre ara verdik. "

ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ UÇAK

Kendisi aynı zamanda pilot olan Gökçe Boztepe 3 ay önce bir arkadaşı ile beraber kurduğu ve 'Rotajet Havacılık' adını verdiği yeni şirketle tekrar sektöre girdiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Yeni kurduğumuz bu şirketle uçak alım satımı ve danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca uçuştan ayrılmış uçakları da alıp satıyoruz. Son olarak bir tane alıp İtalya 'ya sattık. Şimdi o uçak orada restaurant olarak kullanılacak. Sahibinden.com'a ilan verdiğimiz bu uçak ise THY 'nin ömrünü tamamlamış uçaklarından birisidir. Şimdilik Samsun ve Zonguldak'tan iki talibi var. Havacılıkta 'KAL' oldu denilen uçaklardandır. Yani uçuş ömrünü tamamlamıştır. Bakım maliyetleri çok yüksektir. Bu nedenle uçuştan alınmış ve tescilden düşmüştür."

ANAHTAR TESLİM

Satışını yaptıkları uçakları anahtar teslim denilen sistemle sattıklarını belirten Gökçe Boztepe, "Uçağın satışını yaptıktan sonra müşteriye teslim edeceğimiz yere demont olarak götürüyor ve orada da tekrar monte ediyoruz. Bu çok hassas bir konudur. Mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz uçağın bağlantı noktalarındaki pimleri tek tek sökerek bu işlemi yapmaktadır" dedi.

Uçakla ilgili olarak verilen ilanda şu bilgiler verildi:

İlan No 218007283, İlan tarihi 22 Haziran 2015, Tipi Uçak. Kimden Sahibinden, Takas Hayır Durumu, ikinci el.

(Faik KAPTAN - Murat ÇAKIR / DHA)

 

bigPara.com