Sahilde yabancı heyecanı

Yabancıların mülk edinmelerini düzenleyen yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi turistik yörelerde emlak sektöründe heyecan yarattı.

MUĞLA/ANTALYA - Yabancıların mülk edinmelerini düzenleyen yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi turistik yörelerde emlak sektöründe heyecan yarattı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayıyla yürürlüğe girecek yasa sayesinde turizm ve inşaat sektöründe büyük canlanma olacağı belirtildi.
Sadece Bodrum Yarımadası'nda bir ay içinde 1200 villanın satılacağı, ilçeye 500 milyon avroya yakın döviz gelmesi bekleniyor. Karar, Kuşadası Didim, Antalya, Alanya, Fethiye ve Kaş'ta da sevinçle karşılandı. İnşaat, emlak ve turizm sektörlerinin temsilcileri, yasanın ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti.
Avrupalının mülk alımında İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinin ardından gözünü Türkiye'de Bodrum, Didim ve Alanya'ya çevirdiğini ifade eden Bodrumlu emlakçı Ayhan Karahan, Bodrum bölgesinde mülk edinen yabancıların gelir ve kültür düzeylerinin yüksek olduğunu söyledi. Ayhan Karahan şunları söyledi: "Bu bölgelerde yabancıların son üç yılda mülk alımlarında yüzde 300 artış oldu.
Çevreci villalar
Bodrum'a yerleşen yabancılar 100 bin ile 1 milyon avro arasında para yatırarak kaliteli ve çevreyi korumacı anlayışla inşa edilen villaları tercih ediyor. Geçen ocaktan bu yana sözleşmesi yapılmış, tapu işlemleri başlatılmış, ancak yasak gelince tapu işlemi duran 1200 villa ilk etapta satılacak. Sadece 2006 yılı için ise şimdiden 2 bin 500 yabancının villa alımı anlaşması sağladıklarını ve yasağın kalkmasını beklediklerini biliyoruz. Önümüzdeki yıl Bodrum'da yabancılara mülk satışında 5 bin rakamını rahatlıkla aşabileceğimize inanıyorum."
Gayriresmi satış var
Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı ve Finlandiya Fahri Konsolosu Dr. Sezgin Gökmen, Bodrum Yarımadası'nda 1992'den itibaren satışların hızla artmaya başladığını ve şu ana kadar 1300'e yakın resmi satış yapıldığını belirtti. Gökmen, "Bir o kadar da resmi olmayan satış var. Yabancılar ev alıp tapu kaydında Türk dostlarının üzerine gösteriyor. Avrupalı tatilden çok yatırım için gözünü Bodrum'a dikmeye başladı" dedi.
Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi mimar Adem Güner de Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya ve Yunanistan'da villanın metrekaresini 4 bin 500-5 bin avrodan satın alan Avrupalı turistler ya da yatırımcıların, Bodrum'da metrekaresi 732 avroya kaliteli bir villa satın alabildiğini söyledi. Mimar Adem Güner, "Ayrıca Avrupalı, Bodrum'da gayrimenkule yaptığı yatırımın bir yılda yüzde 30-50 değer kazandığını öğrenince, yüzde 2, 3 oranındaki kazancı bırakıp Bodrum'a koşmaya başladı" diye konuştu.
Emlakçı sayısında artış
Öte yandan Bodrum'da son üç yılda emlakçı sayısında da yüzde 400 artış oldu. Yarımadada yasal emlakçı sayısı 300, korsan sayısı 400'ü buldu. Son 1.5 yılda 17 yabancı emlakçı da ilçede işyeri açtı. Temmuzdan bu yana işlerin kötü bir grafik çizdiğini söyleyen Kuşadası Emlakçılar Derneği (KUŞEMDER) İkinci Başkanı Müslüm Yıldırım da belirsizliğin Yunanistan ve Bulgaristan'a yaradığını belirterek "Yaklaşık altı aydır işler çok kötü gidiyordu. İnşaatlar bile durma noktasına gelmişti. Türkiye'den mülk alamayan birçok yabancı Bulgaristan ve Yunanistan'a yönelmişti. Eğer yasa hızla onaylanıp yürürlüğe girmezse bu sıkıntılı dönem daha da uzar. Yasa hiç yoktan iyi. Hiç olmazsa bir yasa var diyebiliyoruz" dedi.
Yasal düzenlemeler nedeniyle yabancılara mülk satışlarının durduğu ara dönemde birçok kötü niyetli emlakçının türediğini söyleyen Müslüm Yıldırım, "Nasılsa tapu verilemiyor diye aynı evi birçok kişiye satanlar, parasını alarak olmayan evi satanlar türemişti. Bunların da önüne geçilmiş olacak. Şu anda yaklaşık 1000 tapu onay bekliyor. Yasanın çıktığını duyan tapuyu almaya gelecek" ifadesini kullandı.
Kuşadası'na hücum
Yabancıların yerleşmek için tercih ettiği tatil kentleri arasında ön sıralarda yer alan Kuşadası'na ilgi devam ediyor. Yaklaşık 2 bin 500 yabancının tapulu mülk edindiği ilçede, 1000 yabancı da sözleşmesini yaptığı mülkler için tapu bekliyor. Müslüm Yıldırım, 2006 yılında yabancılara mülk satışında patlama olacağını belirtti. Yıldırım, "Önümüzdeki yıl 4 bin 500'e yakın kişinin konut alacağını tahmin ediyoruz. Konut almaya niyeti olup, yasalardaki belirsizlik nedeniyle girişimde bulunmayanlar buraya akın edecek" görüşünü savundu.
İspanya ve Portekiz'e rakip
Uluslararası Gayrimenkul Satış Şirketi REMAX Genel Müdürü Murat Goldştayn, 2003 yılından itibaren uluslararası gayrimenkul fon ve şirketlerin Türkiye'ye girmeye başladığını söyledi. Türkiye'de 2003 yılında 68 ülkeden 53 bin yabancının mülk satın aldığını belirten Goldştayn şöyle devam etti: "Mortgage Yasası ve Yabancılara Mülk Satışı Yasası ile Türkiye uluslararası gayrimenkul piyasası haline gelecek. Turist sayısındaki artışla birlikte gayrimenkul alımı da hızlanacak. Özellikle de İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya ve İngiltere vatandaşları ikinci konut alacak. Bu ülkelerin vatandaşları yıllardır İspanya ve Portekiz'de ikinci konut satın alıyorlar."
Türkiye'de mülk edinenlerin başında Almanların geldiğini vurgulayan Goldştayn, Türkiye'nin bu alanda İspanya ve Portekiz'e rakip yeni ülke olabileceğini sözlerine ekledi.
'Antalya, Alanya ve Fethiye'de inşaat artacak'
Yabancılara mülk satışını olanaklı kılan yasanın düzeltilerek yeniden Meclis'ten geçmesi Antalya ve çevresindeki emlak, inşaat ve turizm sektörlerinin temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.
Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, "Bu yasanın kabul edilmesinden dolayı çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Antalya, Alanya ve Fethiye bölgesi çok şeyler kazanacak. Özellikle inşaat sektörü gelişecek. Yabancılara mülk satışı da ihracat sayılır. Mortgage sisteminin de kattığı ivmeyle inşaat sektörü resmen uçacak" dedi.
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Taç, Alanya'da onay bekleyen 2 bin 500 tapu olduğunu söyledi. Yabancılara mülk satışından Türkiye'nin yılda 2 milyar avro gelir elde edebileceğini belirten Taç, şöyle devam etti: "Bunu yüzde 100 ihracat olarak değerlendirmeliyiz. İşçilik, el emeği, ara malı ve kullanılan malzeme ile her şey Türk malı. Alanya'da izni gelmiş 2 bin 500 tapu devri var. Bu sadece yıl bazında Alanya için 750 milyon avro yapar. Türkiye genelinde değerlendirildiğinde bu rakam 2 milyar avro eder." Alanya Emlakçılar Odası Başkanı Kerim Balıktay ise yabancıya mülk satışından Alanya ve bölgesine yıllık tahmini 800 milyon avro'nun gireceğini kaydetti.
Yabancılar memnun
Balıktay, "Şu anda noter satışı yapılan 700, şirket aracılığı ile satılan 300 tapu var. Eğer 2005 yılında bu satışlar olsaydı, yüzde 40'lık bedel artışı olurdu. Rakibimiz İspanya'yı da geçecek gibiyiz" dedi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Müfit Kaptanoğlu da yabancıların emlaka ilgi göstermesini Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonunun bir parçası olarak yorumladı. Alanya'dan ev alan Belçikalı Johan Vos, "İnsanlar burada mülk ediniyorlar. Çünkü çok iyi denizi ve doğası var. İspanya'dan ucuz. Kış aylarında ise sıcak. Çok sayıda yabancı Alanya'yı seçiyor" dedi. Türkiye'yi çok sevdiğini ifade eden Belçikalı Liliane Fiddelacrs ise Alanya'da fiyatları çok uygun bulduklarını söyledi. Hollandalı Peter Oomens de, Alanya'nın kültürünü ve insanlarını çok sıcakkanlı buldukları için buradan ev almayı tercih ettiklerini anlattı.