Sahte 20 YTL ele geçirildi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde iki kişi sahte 20 Yeni Türk Lirası (YTL) ile alışveriş yapmak isterken yakalandı. Sahte paralar orijinalinden iki mm küçük.

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, biri kadın iki kişi, sahte Yeni Türk Lirası'yla (YTL) alışveriş yapmak isterken suçüstü yakalandı. 39 yaşındaki Y.G. ile Ereğli Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki S.A., bir kırtasiyeden yaptıkları alışveriş karşılığında 20 YTL (20 milyon lira) verdi. Bu arada kırtasiye sahibi İsmail Hakkı Büyük, YTL'nin sahte olduğundan şüphelenince durumu polise bildirdi.
Kısa sürede olay yerine gelen polis, sahte YTL'yle alışveriş yapmak isteyen Y.G. ile S.A.'yı gözaltına aldı. Yapılan üst aramalarında ise Y.G.'nin üzerinden üç adet sahte 20 YTL çıktı.
Sahte paraları gazetecilere gösteren Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ünal Şahin, "Zanlılar paraları bir başka kişiden almış. İki para arasında bariz farklar var. Sahte paraların boyutu gerçeğinden iki milimetre küçük. Paralar fotokopi değil. Emniyet şeridine kadar gerçeğe benziyor. Piyasaya sahte para sokmak isteyenler Ereğlili. Araştırmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Merkez Bankası yetkileri daha önce yaptıkları açıklamada YTL'yi taklitlerinden ayırmak için portre filigran, elektrotip filigran, emniyet şeridi, kabartma baskı, seri ve sıra numarası gibi birtakım özelliklere dikkat çekmişti.
Farklar bulunuyor
Ayrıca, 10 YTL'de renk değiştiren mürekkep motifi, 1 YTL'de ise banknot uzunluğu farklılıkları bulunuyor. YTL banknotlarda emniyet şeridi ve seri numarası arka yüzde yer alıyor.