Sahte faturası ağır

Procter&Gamble (P&G) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, bu yıl devletin sahte ürünlerden dolayı uğradığı vergi kaybının 4 milyar doları bulacağının tahmin edildiğini belirterek...

İSTANBUL - Procter&Gamble (P&G) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, bu yıl devletin sahte ürünlerden dolayı uğradığı vergi kaybının 4 milyar doları bulacağının tahmin edildiğini belirterek, "Bu parayla Türkiye IMF'ye bir yıllık borç taksidini ödeyebilirdi" dedi. Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalardan 13'ünü bir araya getiren Marka Koruma Grubu'nun düzenlediği ve üye firmaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda sahteciliğin Türkiye ve dünyada ulaştığı boyutlar anlatıldı.
Karpat, kayıt dışı ekonominin boyutunun oranının gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 15, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 30 iken Türkiye'de çok daha yüksek olduğunu belirtti. Saffet Karpat "Üyelerimiz sahte ürün üreticisi ve satıcılarına karşı 360'a yakın dava açtı. Ancak davalardan henüz bir sonuç alınamadı" dedi.