Sahte içkiyle mücadelede acil eylem planı hazırlanıyor

Sahte içkiyle mücadelede acil eylem planı hazırlanıyor
Sahte içkiyle mücadelede acil eylem planı hazırlanıyor

Bir yılda, 94 bin 166 adet bandrolsüz ürün bulundu. Denetimlerde, 1135 adet taklit bandrollü ürün de ele geçirildi.

Sahte içkiyle mücadele için vatandaşa yönelik kampanyadan, polis eğitimine kadar bir dizi önlem üzerinde çalışılıyor

ANKARA - Sahte içkiden artan ölümler üzerine, ilgili kamu kuruluşları sahte içkiyle mücadeleye dönük acil eylem planını uygulamaya koyma kararı aldı.
Bursa, Antalya ve İzmir’de sahte içkiden meydana gelen ölüm olaylarının ardından, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne birer yazı göndererek, ‘Son günlerde sahte içkiden kaynaklanan ölümlerle ilgili alınacak önlemler’ konusunda, acil toplantı çağrısında bulundu. İlgili kurum temsilcileri, geçtiğimiz günlerde TAPDK’da bir araya gelerek, kaçak ve sahte içkiyle ilgili tespit ve değerlendirmeler yaptı. Bu çerçevede, alınacak tedbirleri belirledi. 

Pakette neler var?

Toplantıda, sahte ve kaçak içkiyle mücadele amacıyla alınması kararlaştırılan önlemler şu şekilde sıralandı:
* Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın sahte ve taklit bandrollü ürünlerden numune almasının sağlanması. Ürün kontrollerinin yaygınlaştırılması, alkol oranı ve diğer katkı maddeleri ile ilgili daha sağlıklı tespitler yapılması
* Tarım Bakanlığı’nın açık içki satılan yerlerde de numune alması için yöntem geliştirilmesi
* Bandrol denetimlerinin sayısının artırılması ve daha etkin denetim yapılması
* Denetim yöntemlerinin geliştirilmesi ve denetimde kullanılan mobil cihazlarının sayısının artırılması
* Jandarma ve emniyet mensuplarına sahte içkiyi tanıma konusunda eğitim verilmesi
* Gümrük Müsteşarlığının alkollü içki ithalatında, gümrüklerdeki bandrol kontrollerinde hassasiyetin artırılması
* Vatandaşın sahte içki ve bandrol konusunda bilgilendirmesine yönelik kampanya düzenlenmesi. Bu çerçevede, vatandaşı uyarıcı afişler hazırlanması ve televizyonlarda tanıtıcı filmler yayınlanması

Tebliğ hazırlandı

Bu arada, Gelir İdaresi Başkanlığı, alkollü içki piyasasında sahte ve taklit ürünlerle mücadeleye dönük bir tebliğ de hazırlıyor.  Taslakta, cihazla kontrolün yanı sıra sahte ve taklit ürünlerin, göz kontrolüyle nasıl ayırt edilebileceğine ilişkin hususlar bulunuyor. 15 Mayıs 2008’den bugüne saha denetimlerinde, 94 bin 166 adet bandrolsüz ürün bulundu. Denetimlerde, bin 135 adet taklit bandrollü ürün ve 5 bin 802 adet de niteliğine uygun olmayan bandrollü ürün ele geçirildi. (aa)