Sakin ol! Bir otur konuşalım!

Sakin ol! Bir otur konuşalım!
Sakin ol! Bir otur konuşalım!
Akıllı telefonların 'kızgın kuşları' gözünü Walt Disney-Mickey Mouse ikilisinin tahtına dikti. Şirket dünya devleri ile ortaklık konuşuyor.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK - ziya.ozisik@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Oyun dünyasının ‘akıllı’ fenomeni Angry Birds işleri büyütüyor. Hemen her hafta çeşitli ülkelerden şirketler ile görüştüğü bilgisi gelen ‘kızgın kuşlar’ın sahibi Rovio’nun son olarak Çinli Baidu ve ve Sohu ile ortaklık görüşmeleri yürüttüğü bilgisi sızdı. Angry Birds son olarak çıkardığı Uzay versiyonu ile 3 günde 10 milyon indirme sayısına ulaşarak rekor kırmıştı.
Finlandiyalı sosyal medya oyun şirketi Rovio’nun piyasa değerini 9 milyar dolara yükselttiği Angry Birds çıktığı 2009’dan bu yana 500 milyonu aşkın kullanıcı tarafından indirildi. Mask ve peluşları ile oyuncak şirketlerinin de vazgeçilmezi olan Angry Birds, yapımcısı Rovio’nun NASA, National Geographic ve ABD ’nin en büyük perakendecisi Walmart ile ortaklık kurmasını da sağladı. TechRunch’ın raporuna göre Angry Birds’ün peluş ve tişörtleri her ay 1’er milyonun üzerinde satış yapıyor. Oyun ise dünya çapında bir günde toplam 300 milyon dakika oynanıyor.
Rovio’nun bugünlerde iki temel gündemi var. Birincisi Angry Birds’ün yeni serisi Space (Uzay) diğeri ise ortaklık görüşmeleri. Angry Birds Space, Apple iPhone, iPad ve iPod Touch, Android işletim sistemi kullanan mobil cihazlar, Mac ve masa üstü bilgisayarlarda oynanabiliyor. Şirketin CEO’su Mikael Hed, ‘kızgın kuşlar’ın uzay macerasının Windows Phone işletim sistemi kullanan telefonlarda da yakında belireceğini söylemişti. Oyun şubattan beri de Facebook kullanıcıları tarafından oynanabiliyor. 

Baidu ve Sohu ile masada
Şirketin ikinci temel gündemi özellikle Çin pazarına ‘agresif’ giriş için satın alma ve ortaklık görüşmeleri. Finlandiyalı şirket ilk uluslararası ofisini Çin’de açmıştı. Rovio medyadan sorumlu yöneticisi Peter Vesterbacka, dünyanın en yenilikçi ve en teknolojik kentlerinden olduğu için Şanghay seçimini yaptıklarını belirtiyor. Çin’de 100 milyon kullanıcının Angry Birds oynadığı biliniyor. Uluslararası ajanslara göre Rovio artık bu durumun meyvelerini toplamaya kararlı. Dünyanın en büyük web şirketlerinden Baidu ve Soho ile görüşmeler yaptığı bilgisi verilen Rovio’nun hangi koşullarda bir birleşme veya ortaklık seçeceği ise henüz bilinmiyor.
2003 yılında 3 öğrenci tarafından kurulan firma, Nokia ve HP’nin sponsor olduğu bir yarışmayı kazanarak adını duyurmuştu. Rovio’nun bu sene halka açılması bekleniyor. Ancak kendisinden yıllarca bahsettirmesine kesin gözüyle bakılan Anrgy ve Birds ve Rovio’nun istikameti ise belli: Mickey Mouse-Walt Disney’in ikilisinin tahtına oturmak!

Uzayda neler oluyor?
Angry Birds Uzay, özellikle yerçekimi kuvveti gibi fizik kanunlarına dayalı içeriğiyle dikkat çekiyor. Yumurtalarını çalan domuzların peşindeki öfkeli kuşlar, gezegenlerin yerçekimi kuvvetlerini kullanarak domuzları beklenmedik atışlarla gafil avlayabiliyor. Angry Birds Space, 60 bölümden oluşuyor. Şu an için sadece iPhone versiyonunda ek özellikler içeren oyunda, gizli bölümler, yeni özellikler de yer alıyor. Oyunun sunduğu iki yeni karakter ise Buz ve Lazer Kuşu.

bigPara.com